Avrupa’nın en eski ve en popüler Noel Pazarları Nurnberg’de kuruluyor. El yapımı hediyelik eşyalardan, şekerleme ve kurabiyelere kadar pek çok geleneksel ürünün sergilendiği pazarlarda gece gündüz sürekli bir hareketlilik var. Bu güzel şehri ayrıca anlatacağım, bu yazıda Nürnberg Noel Pazarları ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşacaksınız.

Nürnberg Noel Pazarları - Christkindlesmarkt
Nürnberg Noel Pazarları – Christkindlesmarkt

Bavyera’nın ikinci, Frankonya’nın en büyük şehri, tarihte pek çok medeniyete başkentlik yapmış, güzel şehir Nürnberg, film stüdyosu gibi. Noel Pazarları zamanı süslenen şehrin güzelliği bir kat daha artıyor, Noel coşkusu ise cabası… Yıllar önce yazdığım Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları yazımda Nürnberg’e yer vermiştim, o yazıya da göz atabilirsiniz.

Christkind Nedir, Kimdir?

Christkind Nedir, Kimdir?
Christkind Nedir, Kimdir?

Nürnberg Noel Pazarları’nı anlatmadan önce size Christkind’i anlatmam lazım, çünkü Nürnberg pazarlarının simgesi bu. Christkind; Noel’de çocuklara hediye dağıttığına inanılan peri kızı görünümünde Noel Meleği’ne verilen ad.

Christkind’in çocuklara Noel hediyeleri getirdiği fikri, Protestan reformcu Martin Luther’e (1483-1546) kadar uzanır. Luther’in zamanında, 6 Aralık Aziz Nicolas Günü’nde çocuklara hediye vermek bir gelenekti. Luther, Noel arifesinde evinde hediye dağıttı ve çocuklarına hediyelerini “Kutsal Mesih”in getirdiğini söyledi. Bu gelenek, Lutherci ailelerde hızla kök saldı.

Yıllar geçtikçe, bu hayali hediye veren varlık şekil aldı. Noel Meleğine dünyevi görünümünü veren, büyük olasılıkla, ana karakter olarak bir Müjde Meleği olan, Noel oyunlarının ortaçağ Alman geleneğiydi. Melekler sadece erkek olarak değil, dişi olarak tasvir edilmeye başladıkça, Christkind de kadınsı bir görünüm aldı.

Nürnberg Noel Pazarları Listesi – Haritalı & Açıklamalı

Nürnberg Noel Pazarları Listesi
Nürnberg Noel Pazarları Listesi

Nürnberg’e gelirseniz mutlaka uğramanız gereken Noel Pazarlarını bu yazıda listeliyorum. Bütün pazarlar birbirine yürüme mesafesinde, hatta bazıları yan yana. Tek kötü yanları çoğunluğunun 21:00’de kapanıyor olması, keşke biraz daha geç saatlere kadar devam etseler.

Aşağıdaki haritada pazarların Google Haritalar uygulaması üzerinde işaretlenmiş halini görebilirsiniz.

Christkindlesmarkt.de adresinden pazarların açık olduğu günler, aktiviteler, yer ve saatlerine detayları ile ulaşabilirsiniz. Gelelim pazarları tek tek incelemeye;

1. Chriskindlesmarkt

Chriskindlesmarkt
Chriskindlesmarkt

Nürnberg’in Noel Pazarları’nın kraliçesi burası. Şehrin en büyük, en fazla standın olduğu, en çok ürünün olduğu, en kalabalık ve en popüler pazarı Chriskindlesmarkt. Frauenkirche Kilisesi önündeki Hauptmarkt meydanında kurulan pazar sabah saatlerinden itibaren hareketlenmeye başlıyor, akşam saatlerinde ise adım atmak dahi zorlaşıyor.

Kurabiyeler, şekerlemeler, binbir çeşit el yapımı hediyelik eşya, aklınıza gelmeyecek el yapımı oyuncaklar, Noel süslemeleri, sıcak şarap, Nürnberg sosisi, bol bol ışıltı ile burası Nürnberg’de mutlaka uğrayacağınız nokta. Noel zamanı dışında da çok güzel ve keyifli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

2. Kinderweihnacht

Kinderweihnacht
Kinderweihnacht

Noel Pazarları en çok çocukları heyecanlandırıyor olabilir. Bu kadar renk, incik boncuk, yiyecek bir yerde olur da çocuklar sevmez mi hiç? Nürnberg’deki pazarlardan birini Kinderweihnacht adıyla çocuklar için özelleştirmişler. Atlı karıncadan trene, standların üstündeki dev kuklalara kadar çocuklar kadar büyükler için de çok güzel bence. Frauen Kilisesi’nin yanındaki sokaktan devam ettiğiniz hem pazarın ışıklı tabelasını görecek hem de çocuklu aile kalabalığını farkedeceksiniz, doğru yoldasınız. Bu arada çocuklardan hoşlanmayanlar için çocuk pazarını ayırmaları da güzel olmuş.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

3. Handwerkerkof

Handwerkerkof
Handwerkerkof

Bir başka çok güzel ve gözlerimi alamadığım pazar yeri de Handwerkerkof. El sanatları pazarı diye geçiyor. Diğer pazarlardan farklı olarak burası bir meydan değil Nürnberg eski şehir merkezine Frauentor Kapısı’ndan girdikten sonra hemen karşınıza çıkan sokaklarda kuruluyor. Daha çok sokağın çevresindeki dükkanlar pazarı oluşturuyor.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

4. Markt der Partnerstadte

Markt der Partnerstadte
Markt der Partnerstadte

Markt der Partnerstadte, Nürnberg’in kardeş şehirlerinin kurduğu standların olduğu bir Noel Pazarı. Hauptmarkt’ı arkanıza alıp Rauthaus caddesine doğru ilerleyen sokağa devam ederseniz tam karşınızda Antalya standı sizi karşılayacak. Dünyanın farklı şehirlerinden, ülkelerinden ürünleri bu pazar yerindeki standlarda bulabilirsiniz. İtiraf edeyim ki diğer pazarlara göre biraz daha sönük kalmıştı burası.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

5. Original Regional

Original Regional
Original Regional

Eski Belediye Binası’nın önündeki sokakta St.Sebald Kilisesi’nin arka nişlerinde az sayıda standın bulunduğu bir pazar burası. Aslında kale yönünden gelirken Chriskindlesmarkt‘ın girişi diye düşünülebilir. Yine yeme-içme ve yün ürünlerinin olduğu standlar var burada.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

6. Feuerzangenbowle

Feuerzangenbowle
Feuerzangenbowle

Nürnberg’i güzelleştiren şeylerden biri de şehrin içinden geçen Pegnitz nehri. Nehir üzerindeki adacıklar ve o adalara geçen köprüler harika manzaralar oluşturuyor. Nehir manzarası seyrederek sıcak şarap içebileceğiniz tek bir pazar var o da Feuerzangenbowle. Yukarıdaki fotoğrafta solda görünen tenteler o pazara ait. Burada daha çok içecek standları var, haksız da satılmazlar hani.

Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Bonus: Postkutschenfahrten

Nürnberg Noel Pazarları zamanında yapılacak aktivitelerden biri de nostaljik posta arabası ile şehri turlamak, ismi Postkutschenfahrten olarak geçiyor. 14:00-19:00 saatleri arasında bilet alarak atlı araba ile gezebiliyorsunuz.

Postkutschenfahrten - Posta Arabası
Postkutschenfahrten – Posta Arabası

Nürnberg Noel Pazarları Ne Zaman Açılıyor?

Nürnberg Noel Pazarları her yıl Kasım ayının son haftasında açılıyor ve 24 Aralık’ta Noel Günü kapanıyor. Pazarların açılış tarihleri her yıl değişebildiği için en sağlıklısı Christkindlesmarkt.de internet sitesinden tarihleri kontrol etmek.

Pazarların 2022 yılındaki açılış tarihi 25 Kasım 2022 idi. Sabah 10:00’da açılan pazarlar akşam 21:00’de kapanmış oluyor. 24 Aralık günü ise 14:00’te kapanıyor ve pazarlar böylece sona ermiş oluyor. Yani Noel Pazarları coşkusu sadece bir ay sürüyor.

Nürnberg Noel Pazarları’nda Mutlaka Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

Noel Pazarlarının en güzel yanlarından biri; sokak yemeklerini, şehrin geleneksel yemeklerini tatma imkanı sunması. Nürnberg mutfağı, Frankonya yemekleri ile meşhur, Noel Pazarları da bu yemeklerden nasibini almış.

Heidelbeer Glühwein – Yaban Mersinli Sıcak Şarap

Heidelbeer Glühwein - Yaban Mersinli Sıcak Şarap
Heidelbeer Glühwein – Yaban Mersinli Sıcak Şarap

Noel Pazarı denince tabii ki ilk aklımıza gelen sıcak şarap. Çeşitli meyveler ve şarabın kaynatılması ile yapılan sıcak şarabın Nürnberg’e özel versiyonu ise Heidelbeer Glühwein yani orman meyveleri, yaban mersini gibi meyvelerin yoğun olarak kullanılması. Bu tatları seviyorsanız buradaki sıcak şarabı da seversiniz.

Noel Pazarları’nda sıcak şarap servisi genelde süslü, güzel seramik bardaklarda yapılıyor. Sarap ve bardak için toplam bir para ödüyorsunuz, genelde şarap 3-5 Euro, deposito da 2-3 Euro oluyor. Bardağı götürdüğünüzde depositonuzu geri alıyorsunuz. İsterseniz bardak sizde de kalabilir, geri vermek zorunda değilsiniz. Böylece 2-3 Euro’ya hatırası olan bir sıcak şarap kupanız oluyor.

Nürnberger Rostbratwurst – Nürnberg Sosisi

Nürnberger Rostbratwurst - Nürnberg Sosisi
Nürnberger Rostbratwurst – Nürnberg Sosisi

Avrupa’da noel pazarlarında görmeye alışık olduğunuz sosisliler genellikle büyük boy sosis ile yapılır. Nürnberg sosisi ile bizim Tire Köftesi kadar büyüklükte yapılıyor. Minik bir sandviç ekmeğinin içine 3 tane sosis koyularak yapılanına 3 im Weggla yani ekmek arası 3 sosis deniyor.

Röstla
Röstla

Restoran menülerinde ise Nürnberg sosisini Röstla olarak görebilirsiniz. Sandviç içinde veya restoranlarda servis ederken yanına garnitür olarak pişmiş lahana veya patates salatası ile servis ediliyor. Pazarda denediğim lahana garnitürü güzel değildi ama akşam yemek yediğimiz restorandaki nefisti.

Zencefilli Kurabiye – Lebkuchen

Avrupa’nın pek çok yerinde görebileceğiniz zencefilli kurabiyenin Nürnberg versiyonuna Lebkuchen deniyor. İçi daha çok kek gibi yumuşak, dışı ise çikolata ile kaplı. Farklı renklerde çikolatalar ile kaplanarak renklendiriliyor. Ben bu kurabiyeye bayıldım, Nürnberg’de olduğum süre boyunca bir sürü yedim. Kurabiyeleri Noel Pazarları’ndan alabileceğiniz gibi marketlerden (genelde daha ucuz), pastanelerden de alabilirsiniz. Shcmidt en popüler kurabiye markası.

Meyveli Ekmek – Früchtebrot

Meyveli Ekmek - Früchtebrot
Meyveli Ekmek – Früchtebrot

Noel Pazarları’nda kahverendi sert görünümlü boy boy ekmekler göreceksiniz. Bunlara Früchtebrot deniyor, meyveli ekmek diye çevirebiliriz. İçinde kuru meyvelerin dilimleri bulunan bir ekmek çeşidi bu. En küçüğü 3-4 Euro’dan başlıyor, boyutuna göre fiyatı artıyor. Pazarda gezerken açlık bastırmak için iyi bir seçenek ama bir Lebkuchen değil.

Yukarıdakiler dışında patatesin farklı pişirme yöntemleri ile pişmiş halleri, değişik sosisler, türlü türlü tatlı ve şekerlemeler Nürnberg pazarlarının olmazsa olmazları.

Nürnberg ,Avrupa’nın en güzel zamanı olan Noel Pazarları zamanı gitmek için çok güzel bir şehir. İnsanların sokaklarda mutlu, mesut bir şeyler yiyip içtiği, eğlendiği, güzel vakit geçirdiği bu pazarlar beni her seferinde mutlu etmeyi başarıyor!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın