İstanbul derya deniz, gez gez, gör gör, tat tat bitmez bir şehir. İstanbul’a gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerin başında gelen açık hava müzesi Miniatürk; sadece İstanbul değil, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasındaki mimari eserlerin sergilendiği devasa bir eğlence, turizm ve kültür alanı. Miniatürk içinde yeni açılan İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi ise tarihi yarımadanın Doğu Roma ve Osmanlı dönemini 1600’lü yıllardan başlayarak 400 yıllık bir zaman dilimini minyatür bir sergi şeklinde gözler önüne seriyor.

Miniatürk ve İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi 
Miniatürk ve İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi 

Miniatürk ve İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi içinde neler var, nasıl gidilir, giriş ücretleri gibi Miniatürk ziyareti için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız, keyifli okumalar!

Miniatürk’te Neler Var? 

Miniatürk
Miniatürk

Miniatük, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ bünyesinde hizmet veren pek çok yerden biri. Haliç kıyısında tarihte bir yolculuk vaad eden Miniatürk; Anadolu, Osmanlı ve Türk dünyasında iz bırakmış, İstanbul, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasında bulunan 136 farklı mimari eserin 1/25 oranında küçültülmüş minyatür modellerinin bulunduğu 15 bin m2lik bir turizm, eğlence ve kültür alanı.

Minyatürler

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasında bulunan binlerce eser arasından seçilen 136 eserin dağılımı şöyle;

 • 60 eser İstanbul’dan
 • 63 eser Anadolu’dan
 • 13 eser Türkiye sınırları dışında bulunan Osmanlı coğrafyasından.

3000 yıllık bir medeniyetin izlerini taşıyan 136 eser arasında neler yok ki; kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, surlar, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, yalılar, dikilitaşlar, anıtlar, heykeller, peri bacaları, Kapadokya, Anadolu’da inşa edilen ve bugün yerinde olmayan, dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi.

Hareketli Maketler

Alanda sabit minyatürlerin yanısıra hareketli maketler var; Pamukkale maketinde travertenlerin su akışı, Atatürk Havalimanı maketinin uçak pisti alanında hareketli uçak maketleri, Boğaziçi Köprüsü’nün altındaki yapay göletteki vapurlar ve daha pek çok hareketli maket açık alanda sergileniyor.

Etkinlik Alanları

Miniatürk, ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Amfi tiyatro, atölyeler, animasyon gösterileri, sanat etkinlikleri ile hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok eğlenceli aktivite bulabilirsiniz. Etkinlik takvimine Miniatürk internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Eğlence alanları içinde; Türkiye-İstanbul simülasyon helikopter turu, masal ağacı, temsili kömür vagonlu gezi treni, labirent alanı, satranç alanı, Truva atı, ters ev, çocuk parkı, feribot gibi pek çok alternatif etkinlik yer alıyor. Hiç sıkılmadan bütün bir gününüzü Miniatürk’te geçirebilirsiniz. Miniatürk içinde bir de Beltur kafeteryası bulunuyor yani uygun fiyatlara bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Miniatürk içinde yer alan alanlar arasına en yeni katılan bölüm; 10.000 figürden oluşan İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi. O kısmı aşağıda detaylıca anlatacağım, okumaya devam edin!

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde Neler Var?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Dünyanın farklı yerlerinde gördüğümüz hareketli model sergilerinin Türkiye’deki en büyük örneği Miniatürk içinde açıldı! İBB Kültür AŞ ve ModelPort iş birliğinde hazırlanan İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi, 10.000’den fazla figürün 1/87 oranında küçültülmüş haliyle sergileniyor.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan Tarihi Yarımada’nın 1600’lü yıllardan 19. yüzyıla uzanan hikayesi, aslına sadık kalınarak modellendirilmiş. Tarihi kaynaklar ışığında 5 yılda geliştirilen İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi, 400.000 m2lik alanda var olan yapıları, sosyal hayatı ve tarihe geçen olayları 400 yıl önceki haliyle tekrar canlandırıyor.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa model sergisi, 10.000 figür ve 50.000 led ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyor. Gerçekten inanılmaz bir emek verilmiş, emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Yeniçeri isyanları, at arabaları, yangınlar, ezan, Mehter Marşı gibi orijinal seslerle her noktası tarihi kaynaklardan esinlenerek modellendirilen yüzlerce sahne, ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

16. yüzyılda özel günlerin düzenlendiği At Meydanı’ndan Osmanlı Devleti’nin ilk kurumsal para basım tesisi olan Darphane-i Amire’ye; 200.000’den fazla İznik çinisinin süslediği Sultanahmet Camii’nden bir zamanlar fillerin beslendiği rivayet edilen Topkapı Sarayı Fil Bahçesi’ne kadar her detayın titizlikle konumlandırıldığı İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi ile kültürel mirasımızın ve tarihsel birikimimizin yansıması Miniatürk’te tarih meraklılarıyla buluşuyor.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Sergiyi gezen ziyaretçilere, ölçeklendirilen sahneler ve yapılarla ilgili 7 dilde bilgi sunan interaktif ekranlar eşlik edecek; serginin yapım aşamasından kesitler de ekranlara yansıyor. Miniatürk’ün giriş bölümünde konumlandırılan İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi ayrıca 3 boyutlu mapping gösterisi ile ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunuyor.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi
İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi

Sergi alanında küçük bir salonda tüm bu serginin nasıl yapıldığının anlatıldığı bir bölüm var. O kısım da çok samimi ve güzel olmuş. 5 yıl süren çalışmanın, emeğin kısa bir özeti diyebiliriz.

Model Sergisi Nasıl Hazırlandı
Model Sergisi Nasıl Hazırlandı

Sergi alanını geceden gündüze, gündüzden geceye geçiş efektleri, ezanlar, yeniçerilerin sesleri arasında gezmek inanılmaz keyifli bir deneyim olmuş. Ben sergiyi gezmeye doyamadım, “keşke daha fazla zamanım olsaydı da tek tek tüm figürlere baksaydım demeden” edemedim. Özellikle detay seviyorsanız buraya mutlaka zaman ayırın.

Miniatürk Nerede, Nasıl Gidilir? 

Miniatürk Nerede
Miniatürk Nerede

Miniatürk, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Sütlüce semtinde, Haliç kıyısında yer alıyor.

Miniatürk’e Özel Araç ile Ulaşım

Miniatürk, özel aracınız ile gelmek için ulaşımı kolay bir noktada bulunuyor. Park girişinde 300 araçlık bir İspark otoparkı yer alıyor, bu sayede aracı nereye bırakacağız sıkıntısı da yok.

Miniatürk Açık Adresi: Örnektepe Mah. İmrahor Cad. No:7 Sütlüce / Beyoğlu / İstanbul

Miniatürk’ün Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Miniatürk’e Toplu Taşıma ile Ulaşım

Miniatürk’e toplu taşıma ile ulaşma yollarını aşağıda görebilirsiniz;

İETT Otobüs Hatları;

Miniatürk’e İstanbul’un farklı noktalarından otobüs ile ulaşabilirsiniz, aşağıda otobüs numaralarını görebilirsiniz.

 • Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
 • Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
 • Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü
 • Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü
 • Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

Minibüs; Seyrantepe – Topkapı arası çalışan minibüsler ile Miniatürk’e ulaşabilirsiniz.

Metrobüs; Miniatürk’e Metrobüs ile gelmek isterseniz Halıcıoğlu durağında inmeniz gerekiyor. Durakta indikten sonra 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) belediye otobüsüne veya dolmuşa binerek Miniatürk’e ulaşabilirsiniz.

Miniatürk Ziyaret Saatleri 

Miniatürk Ziyaret Saatleri 
Miniatürk Ziyaret Saatleri 

Miniatürk her gün 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

İlk kez yapılan bir uygulama ile; 2023 yılında Ramazan ayı boyunca Miniatürk akşam 22:00’ye kadar açık kaldı ve 19:00-22:00 arası ziyaretçiler ücretsiz kabul edildi. Önümüzdeki dönemde benzer uygulamalar olup olmayacağını İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür İstanbul ve/veya Miniatürk’ün internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Miniatürk Otopark bilgisi 

Miniatürk girişinde 300 araçlık İspark bulunuyor. Standart İspark uygulaması gibi kaldığınız saate göre ödeme yapıyorsunuz.

Miniatürk 2023 Giriş Ücreti

Miniatürk Girişi
Miniatürk Girişi

Miniatürk’e giriş ücretli, aşağıda 2023 yılı giriş ücretlerinin detaylarını görebilirsiniz;

 • Yabancı Ziyaretçi: 165 TL 
 • Yerli Yetişkin: 55 TL
 • Yerli Öğrenci – Öğretmen – 22,50 TL

Miniatürk – İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi Kombine Bilet

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni gezebilmek için ayrıca bilet almanız gerekiyor. Miniatürk girişini de içeren 2023 kombine bilet fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz.

 • Yabancı Ziyaretçi: 270 TL
 • Yerli Yetişkin: 100 TL
 • Yerli Öğrenci: 50 TL

Miniatürk ve İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Miniatürk.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın