Moğolistan, dünyanın en bakir ülkelerinden biri, metrekare başına düşen insan sayısının dünyada en az olduğu ülke. İnsan az, coğrafya büyük, ulaşım zor olunca da pek az insanın seyahat planları arasında yer alıyor. Halbuki Moğolistan bugüne kadar gördüğüm 60’a yakın ülke arasında en pastoral en büyüleyici en unutulmaz olanı benim için. 

Moğolistan’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Büyüleyici Yer
Moğolistan’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Büyüleyici Yer

Moğolistan çok uzun zamandır gitmek istediğim ülkeler listemin ilk sıralarında yer alıyordu. Bu nedenle bulduğum ilk fırsatta Moğolistan’da 2 haftalık bir seyahat yaptım. Moğolistan’ın kuzeyi, orta bölgesi ve güneyini görme fırsatı bulduğum bu yolculuk hayatımın en güzel seyahatlerinden biri oldu. Moğolistan ise gittiğim 60’a yakın ülke arasında en sevdiğim ilk 3 ülke arasında.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz taş, ağaç parçaları ve bezlerle yapılan şeylere Ovoo adı veriliyor. Şaman ve Budist geleneklerinin  bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bu şeyler yollarda tepelerde, kavşaklarda yer alıyor. Yolcuları kötü ruhlardan koruduğuna inanılıyor. Ayrıca Şaman ayini yapılan yerlerde de bu Ovoolara ulaşmak mümkün.

Moğolistan’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Büyüleyici Yer

Moğolistan’a gitmeyi planlayanlar için mutlaka görülmesi gerekenlere dair önerilerimi paylaşmak istedim.

Khövsgöl

Ülkenin en kuzeyindeki böl Khövsgöl. Tunka Ulusal Parkı’nın içinde yer alan Khövsgöl aynı zamanda Şamanizm’in de merkezi. Bu göl Rusya sınırları içinde yer alan Baykal Gölü’nün ikiz kardeşi olarak biliniyor. Dünyanın en temiz göllerinden biri olan Khövsgöl’un suyunu gönül rahatlığı ile içebilirsiniz, yerel halk içiyor. Bu gölün bizim için önemi ise, hala Türkçe konuşan ve göçer olarak yaşayan Dukha Türklerinin yaşadığı bölge olması. Dukha Türkleri dağlarda göçer olarak yaşadıkları için birkaç gün at sırtında yol alıp yerlerini bulmak için de bölgeyi bilen bir rehbere ihtiyacınız var. Khövsgöl’de ayrıca Yak denilen yabani bir cins inek ve geyikleri yakından görmek, ata binmek için son derece uygun.

Khövsgöl
Khövsgöl

Terkhiin Tsagaan Gölü

Khövsgöl’den güneye doğru indiğinizde Khövsgöl kadar güzel ancak daha küçük ve yaz aylarında yüzülebilen bir göle ulaşırsınız. Harita üzerindeki mesafeleri çok yakın olsa da doğru düzgün yol olmaması nedeniyle 10-12 saat jeeple yol yaparak gece yarısını geçerek ancak ulaşabilmiştim bu göle. Sabah uyandığımda ise manzaranın güzelliği karşısında nutkum tutulmuştu. Bir önceki gün yollarda yaşadığım endişeleri unutuverdim. Zaten ilerleyen günlerde sadece Ulanbaatar ile ana şehirler dışında hiçbir yerde doğru düzgün yol olmadığını net olarak anlamış oldum.

Terkhiin Tsagaan Gölü
Terkhiin Tsagaan Gölü

Taikhar Chulu Anıtı

Ovanın ortasında tek başına bir kaya kütlesi Taikhar Chulu Anıtı. Kaya üzerinde millattan önce 6000 ila 3000 arasında yapıldığı düşünülen çeşitli semböller ve hayvan figürleri yer alıyor. Bu figürlerin Tibet, Moğol, Uygur, Çin gibi farklı kültürler tarafından ve farklı dillerde oluşturulduğu düşünüyor. Efsaneye göre ise, dev bir yılan bu bölgeye musallat olmuş. Bukhbilegt adında bölgedeki cesur ve güçlü birinden yöre halkı bu yılandan kurtulabilmek için yardım istemiş. Bu cesur kişi yılanı deliğine tıkmış ve deliğin girişini yılanın tekrar çıkamaması için bu devasa kayayla kapatmış…

Taikhar Chulu Anıtı
Taikhar Chulu Anıtı

Tsenker Kaplıcaları

Moğolistan’ın neredeyse tam ortasında, Orhun Vadisi’nin çok yakınında bir kaplıca bölgesi var. Pek çok Moğol’un dahi bilmediği bu vaha eskiden volkanik bir bölge imiş. Şu an hareketli volkan olmasa da her yerden şırıl şırıl sıcak sular akıyor. Normalde sıcakla ve sıcak suyla aram çok iyi değildir. Ancak buradaki tesislerde Moğolların meşhur yurt denen çadırlarında kalıyor ve açık hava havuzlarında sıcak suyun tadını çıkarabiliyorsunuz. Bölgede irili ufaklı, ucuzlu pahalılı pek çok tesis var, bu tesislerden birinde hem konaklayıp hem de sıcak sularda keyif yapabilirsiniz.

Tsenker Kaplıcaları
Tsenker Kaplıcaları

Karakurum ve Orhun Vadisi

Karakurum tarih kitaplarından adını bildiğimiz şehirlerden biri çünkü burası Orhun Vadisi’nin merkezi ve Moğol İmparatorluğunun tarihi merkezi. Sadece Moğol İmparatorluğu’nun merkezi değil aynı zamanda İpek Yolu’nun da çok önemli duraklarından biri. Hal böyle olunca şehirde görülecek pek çok yer var. Ayrıca Orhun Vadisi’nin turistik duraklarından biri Orhun Şelalesi Moğolistan’ın en büyük şelalesi olma özelliği taşıyor.

Karakurum
Karakurum

Orhun Yazıtları

Moğolistan’a gidip Orhun Yazıtlarını görmeden dönmek düşünülemez. Orhun Yazıtları ile Karakurum arasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılmış olan Bilge Kağan Otoyolu bulunuyor. Yazıtların bulunduğu yerde yine Türkiye tarafından yapılmış bir müze bulunuyor. Yazıtların orijinalleri müze içinde tutulurken gerçek yerlerinde replikaları yer alıyor.

Orhun Yazıtları
Orhun Yazıtları

Gobi Çölü & Khongor Kum Tepecikleri

Moğolistan’ın güneyi dünyanın en büyük çöllerinden birine ev sahipliği yapıyor. Ancak çöl deyince aklınıza sahara gibi tamamı kumul bir görüntü gelmesin. Kısa bir bitki örtüsünün kapladığı bir çöl karşılıyor sizi, buna oldukça şaşırmıştım. En kumul bölgelerden biri Khongor Kum Tepecikleri. Buraya aynı zamanda şarkı söyleyen kumullar da deniyormuş. Ancak ben gittiğimde çölde yağmura yakalanınca bizim kumulların şarkılarını duyamadık. Çünkü kumullar rüzgar estikçe şarkı söylüyorlarmış.

Gobi Çölü & Khongor Kum Tepecikleri
Gobi Çölü & Khongor Kum Tepecikleri

Bazanzag Alevli Kayalar

Moğolistan’da beni en çok etkileyen yerlerden biri idi Alevli Kayalar (Flaming Cliffs). Kırmızı ve turuncu toprak renginden oluşmuş kayalar içlerinde dinazorların fosillerini barındırıyormuş. Dünyada en fazla dinazor fosili bulunan yerlerin başında geliyor Moğolistan. Ulanbaatar’daki dinazor müzesi de bu nedenle görülmeye değer. Renk cümbüşünün yanı sıra oralarda gezerken bir zamanlar aynı topraklarda dinazorların koşuşturduklarını düşünmek muhteşem. Gün batımında orada bulunabilirseniz renkler daha da etkileyici olacaktır.

Bazanzag Alevli Kayalar
Bazanzag Alevli Kayalar

Gorkhi Terelj Ulusal Parkı

Eğer Moğolistan’da kısa süreli gittiyseniz ve uzun mesafeleri kat edecek aracınız yoksa Terelj Ulusal Parkı Ulanbataar’a yakın ve düzgün yolu, toplu taşıma imkanı ile tercih edebileceğiniz bir yer. Doğayla içiçe zaman geçirebilir, uzun yürüyüşler yapabilir, ata veya deveye binebilir, eski budist manastırını ziyaret edebilirsiniz.

Gorkhi Terelj Ulusal Parkı
Gorkhi Terelj Ulusal Parkı

Ulanbaatar & Atatürk Caddesi

3 milyon kişinin yaşadığı Moğolistan’da nüfusun 1,5 milyonu başkent Ulanbaatar’da yaşıyor. Ulanbaatar her başkent kadar sıkıcı ancak Türkiye, Moğolistan’ın Çin ve Rusya ile birlikte müttefik olarak belirlediği 3 ülkeden biri. Bu nedenle şehrin en merkezi yerlerinde Türkiye Büyükelçiliği, konsolosluk yer alırken yine şehrin en güzel caddelerinden birinin adı Atatürk Caddesi ve caddenin girişinde bir Atatürk heykeli bulunuyor. Dünyanın bir ucundaki bir ülkede Atamızı görmek gurur verici.

Ulanbaatar & Atatürk Caddesi
Ulanbaatar & Atatürk Caddesi

Moğolistan’da görülecek ve benim de gördüğüm daha pek çok güzellik var. Bunlar arasından en çok beğendiklerimi paylaşmak istedim. 2 hafta her gün yer değiştirerek 4×4 jeep ile yaptığım Moğolistan yolculuğum hayatımdaki en önemli seyahatler arasında yerini aldı. Sonsuz bozkırlar, saatlerce tek bir araç görmeden yapılan uzun yolculuklar, yol olmadığı için yaşanan panikler, doğayla iç içe ve saygıyla yaşayan insanlar, çölden henüz çıkmışken at sırtında gidilen buzullar, devasa Cengiz Kağan heykeli, onlarca ulusal park, Tonyukuk Yazıtları ve daha pek çok Türk eseri, sert görünüşlerinin altında sıcacık kalpleriyle sizi kucaklayan Moğollar Moğolistan’da sizi bekliyor.

Diğer Moğolistan Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

 1. Bazanzang alevli kayalar fotoğrafınızı, MEB Açık Öğretim Lisesi öğrencilri için hazırlamakta olduğumuz dijital içerik üretiminde materyal olarak kullanmamıza izin verir misiniz?
  Çalışmamızın hiçbir ticari yönü bulunmamaktadır.Uygun görürseniz “[email protected] ” ya da şahsi e posta adresim “[email protected]” adresine “fotografımınMEB HBÖGM AÖDB Uzaktan Öğretim ve Dijital İçerik Birimi tarafından dijital üretim materyali olarak kullanılmasına izin veriyorum” şeklinde mesaj atarsanız kurumum ve şahsım adına çok mutlu olurum.
  Yüksel KAPLAN
  Tarih öğretmeni
  GSM 5059384084

 2. Bozkıra zaten hayranım lakin Moğolistanın yeri ayrı …
  Hele de Cengiz Han ve Ögeday Han Zamanındaki tarihe meraklıysanız daha da yeri ayrı oluyor
  Bize bu görsel şöleni sunduğunuz için teşekkür ederiz. 🙂
  Bu arada Khövsgöl’ü çok büyüleyici gözüküyor.

Yorumunuzu Yazın