Moğolistan en çok görmek istediğim ülkelerden biriydi… Uçsuz bucaksız bozkırlar, dünyanın en güzel çölü, muhteşem güzellikte dağlar, göller, nehirler… Vahşi doğada özgürce yaşayan göçerler, türlü hayvanlar… Ve daha fazlası için uzun zamandır Moğolistan gitmek istediğim ülkeler listesinde ilk sırada yer alıyordu…

Moğolistan Macerası Nasıl Başladı?
Moğolistan Macerası Nasıl Başladı?

Ama uçuş seçeneği az ve olan uçuşlar da pahalıydı. Rusya ya da Çin’den geçilebilirdi ama o ülkelerle de sorunlarımız olduğundan bu yıla plan yapmak yine mantıklı görünmüyordu… Hayaller yine başka bahara mı kalacaktı… Bu arada geçtiğimiz yıl ev almıştım ve üstümde bir kredi ödeme yükü vardı. Bu nedenle masraflı seyahatlerimi sonraki yıllara atmak daha mantıklıydı sanki….

Bir yanım böyle diyordu ama diğer yanım artık bu yıl mutlaka Moğolistan’a gitmek istiyordu. Olaylar tam da ben böyle düşünceler inceyken başladı… Aşağıda uzun uzun yazdığım hikaye, Moğolistan seyahatimin gerçekleşmesi için bütün taşların nasıl da bir araya geldiğini anlatıyor.

Moğolistan Hayalime Ortak Olanlar

1. Ailem

Canım ailem
Canım ailem

8 Ocak benim doğum günüm, ailem benim gezme sevdamı bildikleri için bir süredir doğum günlerimde kendime uçak bileti almam için bana nakit para veriyorlar. Bu yıl da doğum günü hediyem 1000TL olarak Moğolistan seyahatimin ilk sponsoru olan annem ve babamdan geldi. Hayallerimi gerçekleştirmem için bana bu kadar destek olan bir ailem olduğu için çok ama çok şanslıyım. Beklemediğim bu para Moğolistan hayalimin tekrar filizlenmesine sebep olmuştu, bu bir işaretti ve ben harekete geçmeliydim 🙂 Ama uçak biletleri hala çok pahalıydı.

2. Arkadaşlarım

Bir kaç ay önce yoğun bir iş gününün arasında sevgili arkadaşım Uzakrota Gökhan’dan “Air Astana’da kampanya var, Ulanbator’a baksana” diye bir mesaj aldım. Gün içinde yoğunluktan bakamadım, tam işten çıkacakken aklıma geldi Gökhan’ın mesajı. Çıkmadan bir bakayım dedim, bir de ne göreyim uçak bileti sadece 1300TL. Önce gözlerime inanamadım ama bu çok sevindirici bir haberdi çünkü o ana kadar sürekli uçak bileti bakmıştım ve en ucuz 3000TL’lerde bilet bulabiliyordum. Bu bir mucize olmalıydı.

Tam da o sırada yine yakın arkadaşım Gezitozu Burcu’nun bana bir tavsiyesi aklıma geldi. “Turna.com gezginlere destek veriyor, bilet sponsorluğu için iletişime geçsene” demişti. Ben de şansımı bir deneyeyim deyip Turna.com‘dan Abdulkadir Bey’e bir mesaj attım. Çok kısa bir süre sonra Abdulkadir Bey’den “size destek olmaktan mutlu oluruz” şeklinde bir cevap aldım. O gün şanslı günüm olmalıydı!

3. Turna.com

Turna.com
Turna.com

Şimdi yapmam gereken tarihleri belirlemekti. Ramazan Bayramı ile 1 hafta tatili birleştirirsem hangi tarihlerde en uygun biletleri bulurum diye bakmaya başladım, bu arada Turna.com’dan Abdulkadir Bey’e nasıl yapalım dedim, “siteden rezervasyon yap, hem izin almak hem de karar vermek için zaman kazanırsın” dedi. Çok mantıklı idi! Rezervasyon yapınca bana sadece 2 saat sonrasına opsiyon verdi Air Astana, yani 2 saat içinde herşeye karar vermem lazımdı. Bilet de kampanyalı, şimdi aldın aldın yarına bu fiyatı bulamam diye korkuyordum.

4. İş Yerim

Bu arada akşam saat 21:00’i geçti, opsiyonum saat 23:00’e kadar. Patronuma izin almak için mail attım, elimde telefon maile cevap beklemeye başladım 🙂 O sırada patron işle ilgili maillerime cevap veriyor, ben de izin mailime cevap versin diye bekliyorum. O sırada telefonum çalmaya başladı, patron arıyor 🙂 Bir hevesle açtım, işle ilgili arıyormuş 10 dakika konuştuk. Tam kapatacak, “izin mailimi gördünüz mü?” dedim, “yarın konuşuruz, acelen ne” dedi 🙂 Biletimin opsiyonu doluyor açıklamasının yanı sıra çok istediğim bir seyahat olduğunu, bunun büyük bir fırsat olduğunu anlattım. Sonunda aldığım cevap “tamam, doldur izin formunu” oldu 🙂 Bana bitmeyen şanslı gün yapmışlardı sanki.

Opsiyonum bitmeden sonunda o gün uçak bileti işini gece 22:45 gibi son dakikalarda halletmiştim. Sonunda MOĞOLİSTAN biletim vardı, üstelik Turna.com sponsorluğu ile. Hayallerime bir adım daha yaklaşmıştım üstelik bedavaya 🙂

5. Gezginler Kampüste Etkinliği

Çok konudan konuya atlıyormuşum gibi oldu ama, Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Gezginler Kampüste etkinliğine konuşmacı olarak davet edilmiştim. Organizasyon ekibinden başta beni etkinliğe davet eden Alptekin olmak üzere herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Sunumlar arasında pek çok öğrenci ile sohbet etmek imkanımız oldu. Öğrencilerden biri de Eskişehir’de okuyan Moğol öğrenci Jugi idi. Jugi ile ayak üstü sohbet ettik ve Moğolistan seyahatim için sorularım olursa yardımcı olabileceğini söyledi. Rotamı çıkardıktan sonra da ara ara yazıştık, hatta birlikte seyahat etmeyi planladık. Jugi’nin okulu Haziran sonu bitti, Ulanbator’da buluşacağız ve Moğolistan seyahatimi birlikte yapacağız.

Bu güzel tesadüf muhtemelen benim Moğolistandaki seyahat planlarımın çok daha kolaylaşmasını sağlayacak. Dünyanın ne kadar küçük olduğunu unutmamak gerek.

6. Saleduck

Bir gün Saleduck adlı bir firmadan bir e-posta aldım. Türkiye’deki gezi blogları arasında bir yarışma düzenlemeyi planladıklarını ve bloguma da finalistler arasında yer verdiklerini söylüyorlardı. Kazanan, kullanıcı oyları ile belirlenecek ve toplam 1800 TL ödül verilecekti (1. 1000 TL, 2. 500 TL ve 3. 300 TL şeklinde).

Saleduck’ı merak edenler için; Amsterdam merkezli, Avrupa ve Asya’da toplam 10 ülkede yayın yapan bir kupon platformu.

7. Takipçilerim

Normalde bu tarz yarışmalar için zaman ve enerjimi harcamak için vaktim olmuyor ama bu maili alınca içimden bir ses “Moğolistan bütçesine bir destek daha” dedi… Yarışmanın bitiş zamanı ile benim yola çıkış zamanlarım uyuyordu. Netekim, finalistler arasında Türkiye’nin en iyi seyahat blogları yer almasına rağmen, takipçilerimin desteği ile Saleduck Seyahat Blog Ödülleri yarışmasının birincisi oldum. 1000TL daha Moğolistan bütçeme destek gelmişti.

Evren benim Moğolistan’a gitmem için seferberlik ilan etmiş gibiydi…

İşte böyle büyük konuşmamak gerek!

Her Zaman Her Şey Yolunda Gitmeyebilir, Gidedebilir!

Bir sabah Air Astana’dan gelen e-posta bütün sevincimi kursağımda bıraktı. Air Astana Ulanbator uçuşları iptal olmuştu, hemen Air Astana çağrı merkezini aradım. İstersem biletimin ücretini tamamen iade edecekler ya da başka bir rota için değişiklik yapabilecektim. Bu arada Air Astana’nın Türkiye’de çağrı merkezi olmadığından Almaty’deki çağrı merkezi ile konuşuyoruz.

AMA BEN MOĞOLİSTAN’A GİTMEK İSTİYORDUM!

9. Sevgilim

Sevgilim
Sevgilim

İnsanın hayallerini destekleyen bir hayat arkadaşı olmasından daha güzel birşey olamaz. Biletin iptal olduğunu duyunca erkek arkadaşım, “ne olursa olsun sen Moğolistan’a gideceksin, uçak biletini hallederiz, senin hayallerinden daha kıymetli değil” dedi… Tabii ki hem çok rahatladım hem de çok mutlu oldum 🙂

Yine de sosyal medya hesaplarımdan isyanımı dile getirdim. Air Astana’nın THY ile ortak uçuşları olduğu, bileti Moğolistan için değiştirme ihtimalleri olduğuna dair yorumlar aldım. Jugi’den bir mesaj aldım, benzer durumda olan arkadaşlarının biletleri THY ile değiştirilmişti. Ben de tekrar Air Astana’yı aradım, yine gecenin bir vakti 🙂 Gece vakti konuştuğum kızcağız kötü İngilizcesi nedeniyle mail atarsam supervizörüne yönlendirebileceğini söyledi. Biz gece 2’ye kadar yazıştık ve bu sırada bilet değişikliği yapabileceğim bilgisini net olarak aldım.

10. Air Astana Çalışanı Ainash

Ertesi sabah Air Astana’yı tekrar aradım, bu kez İngilizce anlaşabildiğimiz bir Ainash adında bir müşteri temsilcisi ile bilet değişikliği yapmayı başardık! Ainash’a o kadar çok teşekkür ettim ki 🙂 Herşey o kadar yolunda gitmişti ki, değişen uçuş saatleri nedeniyle 2 gün daha kazanmıştım Moğolistan’da! Ben buna sevinirken, aktarma sırasında kalacağım Almaty ve Bişkek’teki otellerimi ve havaalanı transferlerini de karşılayacaklarının bilgisini aldım.

Allah sevdiği kuluna eşşeğini önce kaybettirip sonra buldururmuş sözü tam da bu duruma cuk oturdu sanki…

Sponsorlarım, takipçilerim, arkadaşlarım, sevgilim, ailem… Moğolistan seyahatimde hepsinin maddi manevi desteğini yanımda götüreceğim. Hayallerime ortak olan herkese sonsuz teşekkürler…

Yola çıkana kadar bile pek çok macera atlattığım Moğolistan’da bakalım beni neler bekliyor?

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

13 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın