İnsanın yerden bağımsız çalışmasının en büyük avantajı herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan seyahat planı yapabilmesi olsa gerek, en azından benim için öyle. Yolum İzmir’e düşmüşken, İstanbul’a dönüş yolunda Midilli’ye uğrayayım, 3-4 gün Midilli’de zaman geçireyim diyebiliyorum böylece. Midilli Adası’na daha önce gitmediğim için önce “Midilli’ye nasıl gidilir?” araştırması yaptım. Hem araştırma sonuçlarım, hem de deneyimlerim ile Midilli’ye nasıl gidilir, Midilli içinde ulaşım nasıl sorularının cevaplarını bu yazımda bulacaksınız. 

Midilli’ye Nasıl Gidilir
Midilli’ye Nasıl Gidilir

Midilli’ye Nasıl Gidilir? Midilli’ye Ulaşım

Yunanistan’ın üçüncü büyük adası olan Midilli adasına, Yunanistan’ın belli noktalarından uçak ile, Türkiye’den veya Yunanistan’dan feribot ile ulaşabilirsiniz. 

Midilli’ye gitmek için şengen vizeniz olması veya kapıda vize uygulamasından faydalanmanız gerekli. Kapı vizesine başvurmak için en geç gidiş tarihinizden 3 gün önce geçişi yapacağınız feribot firmasına evraklarınızı iletmiş olmanız gerekir.

Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti damgası varsa Midilli’ye giremiyorsunuz. Kıbrıs’a zaten kimliğimizle gidebiliyoruz, pasaport kullanmıyoruz genelde ama yine de dikkat etmekte fayda var.

Kapıda vize uygulaması detayları için buraya tıklayın

Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Midilli'ye Feribot ile Nasıl Gidilir?
Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Midilli’ye feribot ile Ayvalık, Dikili ve diğer Yunan Adaları’ndan feribot bulunuyor.

  • Midilli’ye Ayvalık’tan kalkan feribotlar ile ulaşabilirsiniz. Ayvalık’tan Midilli’ye feribot hizmeti veren 3 farklı firma var. Turyol, Jalem Tur firmalarının feribotları gidiyor. Ben biletlerimi Turyol’dan aldım, bilet fiyatı gidiş-dönüş 25 Euro. Sabah 09:00 ve akşam 18:00’de Ayvalık’tan Midilli’ye, Midilli’den Ayvalık’a karşılıklı feribot seferleri var.
  • Küçükuyu’dan Dentur Avrasya firması adanın popüler noktası Molivos’a gidiyor. 08:30 Küçükkuyu’dan gidiş, 18:00 Molivos’tan dönüş şeklinde seferleri ve 30 Euro.
  • Midilli’den Selanik ve Atina’ya feribot ulaşımı var. Ayrıca Limnos, Kos gibi diğer adalara da Midilli üzerinden geçebiliyorsunuz.

Ayvalık’tan Midilli’ye Nasıl Gidilir?

Benim alışkanlığım bir yere gideceğim zaman havaalanına, otogara, feribota erken gitmektir. Ayvalık’ta kaldığım Macaron Otel’den 2-3 dakikalık bir yürüyüş ile eski Tansaş durağındaki minibüslerden birine atlayıp feribot iskelesine gittim. Minibüs ücreti 2,5TL. İskelenin tam karşısında Ayvalık’tan Midilli’ye giden 3 firmanın da ofisleri var. Ben Ayvalık’tan Midilli’ye geçmek için Turyol’u tercih ettim. Bileti feribota binmeden önce ofisten alabileceğiniz gibi internetten de alabiliyorsunuz. Ofisten alırsanız 30 Euro, internetten alırsanız 25 Euro gidiş-dönüş feribot ücreti. 

Midilli'ye Feribot ile Nasıl Gidilir?
Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Feribot iskelesinin girişinde solda bir kafeterya ve sağda ise yurt dışı çıkış harcını ödeyebileceğiniz gişe yer alıyor. 09:00’daki feribot için 07:30’da iskeleye gelince kafeteryaya oturup bir kahvaltı ettim. Simit tabağı ve 2 çay için 24 TL ödedim. Feribot saati yaklaşmadan gümrük kapılarını açmıyorlar bu nedenle kapılar açılana kadar Midilli yolcuları dışarıda veya bu kafeteryada bekliyor. Kapılar açıldığında harç pulu gişesi de açılıyor, önceden ödemediyseniz burada hızlıca ödeyebilirsiniz. Ben Midilli’ye Pazartesi günü yani hafta içi gittiğim için ne pul sırası ne de pasaport sırası vardı. Feribot da çoğunlukla Türk tatilcilerden oluşuyordu ve çok sakindi. Ancak hafta sonları ve Temmuz-Ağustos aylarında, bayramlarda çok kalabalık olabiliyormuş, ona göre hazırlıklı olmakta fayda var.

Midilli'ye Feribot ile Nasıl Gidilir?
Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Benim bindiğim feribot 3 katlı, hem yolcu hem de araç taşıyabilecek şekilde tasarlanmış bir feribot idi. Feribota binerken bilet kontrolü yapan gence “en güzel yer neresi” diye sordum. Kaptan köşkünün önündeki yeri önerdi ama 1,5 saat güneş altında ve açık havada gitmek istemediğim için ikinci kattaki kapalı bölüme yerleştim. Üçüncü katın tamamı üstü açık oturma yerlerinden oluşuyor, yazın sıcak günlerinde eminim epey esintili oluyordur. Giriş katında ise bir kafeteryası var, fiyatlara bakmak aklıma gelmedi.

Midilli'ye Feribot ile Nasıl Gidilir?
Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Feribot Ayvalık’a veda edip sağına Cunda’yı alarak yola çıktığında ben de Midilli’de gezeceğim yerlerin planını yapmak için bilgisayar başına geçtim. Tam zamanında hareket ettik ve 1,5 saatlik yolculuğun sonunda Mitilini Limanı’na ulaştık. Limanda iner inmez pasaport kontrolünün yapılacağı gümrük binasına yönlendiriyorlar. Bizim feribot oldukça sakin olduğu için fazla sıra beklemeden kontrolden geçtim.

Kapıda vize uygulamasından faydalanacak olan yolcuları ise başka bir tarafta yönlendirdiler.

Midilli’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Midilli’ye gitmenin bir başka yolu ise kendi arabanız ile feribota binerek geçmek. Tabii bu kez sadece yolcu fiyatı değil, araç ve yolcu için bilet almanız gerekiyor. Bilet alırken kalan araç yeri sayısını görebiliyorsunuz.

Araç feribot geçiş bedeli gidiş-dönüş 80 Euro, en az bir yolcu yani aracın da şoförü olacağı için minimum ödeme tutarı 105 Euro oluyor. Ekstra her yolcu için 25 Euro daha ödüyorsunuz. Ayrıca yurtdışına çıkarken aracınızın yeşil sigortası da olması gerekiyor.

Midilli’ye Uçak ile Nasıl Gidilir?

Midilli’de bir havaalanı bulunuyor, Midilli Uluslararası Havaalanı olarak geçiyor adı. Aegean Airlines, Astra Airlines, Skyexpress, Olympic Air firmalarının Midilli’den uçuşları var. Bu arada Midilli Adası’na sadece biz Midilli diyoruz, Yunanlılar Lesvos diyor. Herhangi bir uçuş ararken buna dikkat etmenizde fayda var. Ada olarak Lesvos, şehir olarak ise Mitilini seçerek uçuşları kontrol edebilirsiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Aegean Airlines ile Atina aktarmalı olarak Mitilini Havaalanı’na uçuşlar yapılıyor. Atina’dan, Selanik’ten direk, Avrupa’nın pek çok şehrinden ise Atina aktarmalı olarak Midilli’ye ulaşmanız mümkün. 

Aşağıdaki haritada Midilli Adası’na hangi ülke/şehirlerden uçuş olduğunu görebilirsiniz.

Midilli’de Araba Kiralama

Midilli'de Araba Kiralama
Midilli’de Araba Kiralama

Midilli içinde farklı yerleri görmek için araç veya motor kiralamak en sık başvurulan yöntem. Günlük 35-50 euro arası istediğiniz sınıfa göre araç kiralayabilirsiniz. Önerim, adanın bazı şehirlerinde sokaklar çok ama çok dar, bu nedenle geniş bir araç yerine mümkün olduğunca küçük bir araç tercih edin.

Midilli feribot iskelesinden çıkar çıkmaz sol çaprazda pek çok araç kiralama ofisinin tabelalarını göreceksiniz. Bunlardan birine uğrayarak araç ayarlayabilirsiniz. Ancak yoğun dönemlerde araç veya istediğiniz sınıf araç bulunmama riski oluyormuş, önceden ayarlamak da bir seçenek. Rentalcars.com sitesinden istediğiniz özelliklere sahip bir aracı kiralayabilirsiniz.

Midilli'de Araba Kiralama
Midilli’de Araba Kiralama

Midilli’de Motosiklet Kiralama

Midilli'de Motosiklet Kiralama
Midilli’de Motosiklet Kiralama

Midilli’de scooter veya motosiklet kiralamak isterseniz günlüğü 20-25 Euro arasında değişiyor. Ben Midilli içinde ulaşım için 125 cc’lik bir scooter kiraladım. Feribot iskelesinden çıkar çıkmaz sol tarafta pek çok araba ve motosiklet kiralama ofisinin tabelalarını göreceksiniz. Benim kiraladım yer, tam köşede motosiklet kiralama tabelasını göreceğiniz Golden Sun idi. Aşağıda adres ve telefonu yer alıyor, internetten kiralama seçeneği yok.

Golden Sun Car Rental 7 Aristarchou Tzeims Street, Kioski, 811 31 Mytilene, Lesvos Lesvos Greece +302251041779

125 cc’lik motosikletin kiralama ücreti olarak günlük 23 Euro dediler. Ben 4 günlük kiralayacağım için toplam 70 Euro’ya anlaştık, yani günlüğü 17,5 Euro’ya gelmiş oldu.

Eğer ehliyetiniz eski tip ehliyetlerden ise, benimki öyle, Yunanistan genel olarak araç kiralamada sorun çıkarıyor. Bana motoru veren abi, yolda polis çevirmesine denk gelirsen “yeni ehliyetim otelde kaldı” dersin diyerek verdi. Yerel bir kiralama şirketi değil de Sixth, Avis gibi bir firma olsaydı muhtemelen vermeyeceklerdi.

Midilli'de Motosiklet Kiralama
Midilli’de Motosiklet Kiralama

“Motor ehliyeti olması şart mı?” sorusu da çok geldi. Bana özellikle “motor ehliyetin var mı, tecrüben var mı?” diye sordular motoru verirken. Olmasaydı ne olacaktı bilmiyorum ama zaten tecrübeniz ve ehliyetiniz yoksa motor kiralamayın. Yollar dar, çok virajlı ve çok ıssız. Başınıza birşey gelirse sizi bulmaları uzun sürebilir.

Scooter/motor kiralayınca sadece çenesi açık bir kask veriyorlar koruma için. Eğer motosiklet kullanıyorsanız ve kendi malzemeleriniz varsa gelirken getirmek iyi bir fikir olabilir. Midilli Adası’nda yollar gerçekten çok virajlı, bazı yerlerde yol çalışması var. Bu kadar korumasız bir şekilde motosiklet kullanmak beni oldukça tedirgin etti, aklınızda bulunsun.

Midilli'de Motosiklet Kiralama
Midilli’de Motosiklet Kiralama

Bir notum daha olacak, motosiklet kullanırken ince de olsa uzun kollu bir kıyafet tercih edin. Ben atlet formunda bir tişört ile bütün gün motor kullanınca günün sonunda şahane amele yanıklarına sahip oldum, ben ettim siz etmeyin.

Midilli Adasında Otobüs ile Ulaşım

Midilli Adasında Otobüs ile Ulaşım
Midilli Adasında Otobüs ile Ulaşım

Midilli seyahatim sırasında sosyal medyadan çok sayıda “araç kiralama dışında Midilli Adası’nda seyahat edemez miyiz?” sorusu geldi. Kendi aracınızla adaya gelebileceğiniz gibi, ada içinde şehirlerarası otobüsler ile de ulaşım var. Otobüs sefer saatleri için Midilli Şehirlerarası Otobüs İşletmesi’nin internet sitesine bakabilirsiniz.

Aşağıdaki haritada otobüslerin hangi şehirlere uğradığını görebilirsiniz. Görülecek ana yerlerin neredeyse tamamına uğruyor ancak genellikle günde bir veya birkaç otobüs var. O yüzden seyahat planı yaparken önceden otobüs saatlerini kontrol etmenizde fayda var.

Midilli’ye bana sorarsanız her yerini dolu dolu gezmek için bir hafta ayırmak lazım. Ama hafta sonu iki gün kafamı dinleyeyim derseniz, onun için de çok uygun bir ada. Gitmesi – gelmesi kolay, ada içinde yolculuk yapması kısmen kolay, genel olarak gezmesi çok keyifli bir ada. Umarım benim yolum tekrar düşer Midilli’ye.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz diğer Yunan Adaları yazılarım da ilginizi çekebilir:

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın