Blogumu sürekli takip edenler bilir, hafta sonu kaçamaklarını çok severim. Yine aylar öncesinden Turna.com üzerinden Edremit’e kampanyalı ucuz uçak bileti almıştım. Hedefim Kuzey Ege’de güzel bir hafta sonu geçirmekti. Uzun zamandır sosyal medya üzerinden tanışıklığımız olan Ayvalık’taki Macaron Konağı işletmecisi sevgili Serap Tuncay’a “biz geliyoruz” deyince, o da “misafirimiz olun” dedi sağolsun.

Macaron Konağı Hakkında

Gitmeden önce “Macaron” adının şu Fransız kurabiyesinden geldiğini zannettiğim için kendi cehaletimden utanmadım desem yalan olur. Dil alışkanlığı ile makaron diye okuyordum zaten. Ama Macaron aslında konağın bulunduğu mahallenin eski adı imiş. Rumca Marjoram kelimesinden gelen Macaron’un Türkçesi kekikgillerden bir bitki olan mercanköşk imiş. 

Macaron Konağı bu mahallenin eski ve en büyük konaklarından biri imiş. Serap ve Yavuz Tuncay çifti, Ayvalık’a yerleşmeye karar vermişler, bu eski konağı restore ederek Ayvalık’ı ziyaret etmek isteyenlere çok keyifli bir konaklama fırsatı sağlamışlar. Konak aslına uygun olarak restore edilmiş 9 odalı, kocaman bahçeli, zevkle döşenmiş bir yuva. Yani siz kendinizi orada yuvanızda gibi hissediyorsunuz.

Macaron Konağı
Macaron Konağı

5 yıl önce açılmış Macaron Konağı, keyifli bir ortamda konaklamak isteyenler, Ayvalık ve çevresiyle ilgili tatlı bir sohbet arayanlar, buraların tarihini de merak edenler için doğru adres.

Macaron Konağı’na Ulaşım

Ayvalık’a ulaşmak için Edremit Havalimanı’na inmiştik. Edremit Koca Seyit Havaalanı’ndan Ayvalık’a ücretsiz servisle 40 dakika gibi bir sürede geldik.

Ayvalık’ta herkesin Tansaş diye bildiği şimdinin Migros’unun önünde servisten indik. Macaron Konağı Migros’a sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde. Zaten her sokak köşesinde de tabelası var, dolayısıyla elimizle koymuş gibi bulduk bu güzel butik oteli.

Ayvalık’a bizim gibi uçarak değil de kendi aracınızla veya otobüsle geliyorsanız da tarif değişmiyor. Ayvalık merkeze 100 metre mesafedeki Macaron Konağı’nı kime sorsanız gösterirler. Migros’un iki arka paraleli gibi düşünebilirsiniz.

Macaron Konağı'na Ulaşım
Macaron Konağı’na Ulaşım

Macaron Konağı’nın açık adres ve telefon isterseniz aşağıda:

  • Hayrettin Paşa Mah. 13 Nisan Cad. 18.Sok. No:54, Ayvalık/Balıkesir
  • +90 266 312 77 41 veya +90 530 110 22 41

Macaron Otel’in Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Macaron Konağı’nda Kahvaltı

Ayvalık Macaron Konağı kahvaltı
Ayvalık Macaron Konağı kahvaltı

Macaron’un kahvaltısına özellikle değinmek istiyorum. Malum boğazına düşkünüm, kahvaltı en sevdiğim öğün… Hal böyle olunca cumartesi sabahı kurt gibi acıkmış olarak uyandım. Macaron’un bahçesine inince beni Cookie (konağın tatlı köpeği) karşıladı ama benim gözler kahvaltıda tabii.

Ayvalık Macaron Konağı kahvaltı
Ayvalık Macaron Konağı kahvaltı

Ayvalıktaysanız, çeşit çeşit peynir ve zeytin bulmayı beklersiniz. Bu beklentiniz ziyadesiyle karşılanıyor. Onun yanında ev yapımı reçeller, bizim İstanbul’da arasak da bulamadığımız tazecik domatesler, salatalık, biber, maydanoz illaki menüde var. Bunların yanında fırından henüz çıkmış börekler, gözlemeler, tartlar, kekler derken kendimi kaybetmişim. Pek çok otelde bile iyisini bulmakta zorlanacağınız filtre kahve ise beni tavlayan bir diğer noktası oldu kahvaltının… Yoksa yanındaki elmalı tarttan mıydı, emin değilim.

Macaron Otel’de sadece kahvaltı için gelebiliyorsunuz ama önceden rezervasyon yaptırmanız lazım. Onun için, yukarıda telefon numaralarını vermiştim.

Macaron Konağı’nın Bahçesi

Ayvalık Macaron Konağı bahçesi
Ayvalık Macaron Konağı bahçesi

Bahçe neden bu kadar önemli ki dediğinizi duyar gibiyim. Ben sokak insanıyım, gittiğim yerlerde kaldığım yerlerde dışarıda vakit geçirmeyi seviyorum. Eğer bunu sağlıyorsa daha çok seviyorum.

Macaron Konağı’nın bahçesi 9 odalı bir konağa göre oldukça büyük. Bahçe de konağın içi gibi zevkle dekore edilmiş, en ufak ayrıntılar dahi özenle tasarlanmış. Fotoğrafını çekmeyi unutmuşum ama hortum askısı dahi özel olarak seçilmişti, gözümden kaçmadı. Heryerde renk renk çiçekler size göz kırpıyor. Ve o güzelim kahvaltınızı zeytin ağaçlarının gölgesinde bu bahçede yapabiliyorsunuz, daha ne olsun…

Dahası bahçede çay, kahve içmek için de gelebilirsiniz buraya.

Benim gibi eski konaklar, taş evler, tarih kokan yerleri seviyorsanız Macaron Konağını da seversiniz.

Detaylı bilgi almak isterseniz;

Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık’a uçak, otobüs veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Eğer Ayvalık’a otobüs ile geliyorsanız, Ayvalık otogardan şehir merkezine ulaşım taksi, dolmuş veya otobüs ile sağlanıyor. Migros’un önünden geçen minibüslere binerek Macaron Konağı’na kolayca ulaşabilirsiniz.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın