Beyaz evleri, kayıp şehir Atlantis’in mirasçısı, dünyanın en çok fotoğrafı çekilen adalarından biri olan Santorini, Yunan Adaları arasında da Mikanos (Mykonos) ile birlikte en popüleri. Santorini’de gezilecek yerler, Santorini gezi notları ile birlikle Santorini deneyimlerim bu yazıda.

Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra, Avrupa’nın Yunanistan’a gelir yaratma projelerinden biri de adaların turizme açılması olmuş. Sonrasında da Avrupa sosyetesi, ünlü oyuncular buralara gelmeye başlamışlar. Onlar geldikçe de kitleler onları takip etmiş. Santorini daha çok balayı adası olarak ünlenirken, Mikanos gece hayatı ile ön plana çıkmış.

Santorini adası, volkanik bir patlama sonucu hilal şeklini alarak adanın bir kısmı sular altına gömülmüş. Kayıp şehir Atlantis‘in burası olduğuna dair rivayetler var. Bu patlama sonucunda adanın hilalin iç kısmında kalan bölümünde yüksek uçurumlar oluşmuş. Santorini’deki yerleşim de bu uçurumlara yapılmış. Yukarıdan denize bakan tek yada iki katlı beyaz boyalı, mavi kapı ve pencereli evleri, mavi çatılı kiliseleri ile Santorini tam bir tablo gibi.

Santorini’de Gezilecek Yerler Nereler?

Santorini’de iki ana yerleşim var: Fira ve Oia.

Fira, Fira’da Gezilecek Yerler

Fira adanın merkezi, asıl yerleşim burada. Adanın heryerine buradan ulaşım sağlanıyor, adaya gelen gemiler ve tekneler de Fira’nın aşağısındaki limana yanaşıyor.

Liman’dan yukarıya çıkmanın 3 yolu var:

  • Teleferiği kullanarak birkaç dakika içinde 4 euro’ya yukarıda olabilirsiniz.
  • Eşekleri kullarak yürüyüş yolunu 5 euroay çıkabilirsiniz.
  • Dik basamaklardan kendiniz tırmanabilirsiniz. Bedava 🙂

Teleferikte yoğun dönemlerde çok sıra oluyormuş, ancak ben gittiğimde sadece bizim gemi olduğundan hiç sıra beklemeden çıktık.

Fira’da hediyelik eşyalar, Santorini şarapları, zeytinyağları, sabunları gibi pekçok şey satan mağazalar, restoranlar var. Fira’da hakkıyla vakit geçirmek için 3-4 saatinizi mutlaka harcamalısınız. Ayrıca müze ve kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında.

Adayı dolaşmak için Fira’dan motosiklet yada scooter kiralayabilir, plajlara giden otobüsleri kullanabilir ya da günübirlik turlarla adayı gezmek için burayı başlangıç noktası alabilirsiniz.

Biz scooter kiralamak istedik ancak kiralama firmalarında scooter sayısı az olduğundan ATV kiralayabildik. Zamanınız kısıtlı ise kesinlikle ATV önermiyorum çok yavaş kalıyor. Bulabilirseniz scooter tercih edin. ATV için günlük 15 euro ödedik diye hatırlıyorum.

Oia, Oia’da Gezilecek Yerler

Fira’dan Oia‘ya giden 2 yol var. Adayı tam olarak gezmek için gidiş ve dönüşte farklı yolları kullanabilirsiniz. Biz öyle yaptık, giderken uzun olan “Wine Road” u tercih ettik. Dönüşte ise daha kısa ama kalabalık olan ana yolu.  Şarap Yolu üzerinde şarap imalathanelerine uğrayabilir, şarap tadımı yapabilirsiniz.

Oia her Santorini fotoğrafında gördüğünüz manzaranın sahibi olan yerleşim. Kafeler, hediyelik eşyacılar, birkaç kilise, butik oteller ve muhteşem manzarası ile baştan çıkarıcı biryer. Burada bol bol fotoğraf çekmek ve vaktiniz varsa manzarayı gören kafelerden birine otutup tadını çıkarmak en iyi yapılacak aktivite 🙂

Benim vaktim kalmadığı için yapamadığım ama mutlaka yapılması gereken bir aktivite de Santorini’nin siyah taşlı plajlarından denize girmek. En popüler olanları Kamari ve Perissa. Volkanik kayaların siyah rengini almış olan plajların denizi de pırıl pırıl.

Santorini’den volkanik taşlardan yapılmış takılardan da alabilirsiniz, oldukça popüler.

Ev yapımı şaraplarının tadına bakmayı, Yunan mezelerinin tadını çıkarmayı da ihmal etmeyin gitmişken. Yemekler Türkiye sahillerinde göre oldukça uygun fiyatlı. Bodrumda yesek kişi başı 80-90 lira ödeyebileceğimiz bir yemek için kişi başı sadece 15 euro ödedik.

Santorini’yi hakkıyla gezmek için iki güne, tadını çıkarmak için daha fazla zamana ihtiyaç var. Benimkisi uğradım hemen kaçacağım gibi oldu. Fırsatım olursa tekrar görmek isteyeceğim yerlerden.

Yolda kalın!

Eğer bu yazımı beğendiyseniz diğer Yunan Adaları yazılarım da ilginizi çekebilir:

Yazılarımdan keyif aldıysanız bir de Youtube Kanalıma göz atın; Çok Okuyan Çok Gezen

Anlık paylaşımlarımı ise instagramdan takip edebilirsiniz; Çok Okuyan Çok Gezen 

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. Eşim ile birlikte bu sezonun son tatili olarak Yunanistan adaları düşünüyoruz. Yaptığım birkaç araştırma sonucunda Santorini veya Mikanos’a gideceğiz. Bu yazınızı okuduktan sonra Santorini’de karar kıldık. Paylaşım için teşekkürler.

  2. sevil hanım merhaba bizde balayı için santoriniyi düşünüyoruz fakat , yapmamız gereken işlemleri araştırıyoruz şuanda öncelikli sorum pasaport yeterlimi vizede gereklimi ? önereceginiz bir otel varmı ? hangi turla gitmemizi tavsiye edersiniz teşekkürler 🙂

  3. santorini çooook güzel cruise turu eğlenceli daha yeni geldim volkanik patlamanın simülasyonunu görme şansımız oldu her yıl ağostos ayının üçüncü haftasında oluyormuş

Yorumunuzu Yazın