Lonely Planet’e göre tüm dünyadaki gezginlerin görmek istediği yerler listesinin başında, İnkaların eski şehri Machu Picchu yer alıyor. Peru’ya akın akın turist gelmesini sağlayan bu kayıp şehir kendi ekonomisini oluşturmuş. Machu Picchu’ya nasıl gidilir, Machu Picchu’ya çıkmak kaça mal olur gitmeden önce en çok araştırdığım şeylerden biri olduğu için blog okuyucularımla da paylaşmak istedim.

Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?
Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

1450 yıllarında yapıldığı sanılan şehrin adı, neden yapıldığına dair hiçbir yazılı kaynak yok. Sadece bir takım teoriler var. İnkalar bu şehirde dehasını konuşturmuş. Yaptıkları depolarda mısır ve patatesler 20 sene dayanabiliyormuş, güneş saatleri, pusulalar, kurdukları su sistemleri bugün hala kullanılabiliyor.

2430 metre yüksekteki bu şehir, yüksek tepelerin ortasında daha alçak bir tepenin üstüne kurulmuş. Bugün bile hala ulaşım çok zor.  Ulaşımı özellikle kolaylaştırmıyor olabilirler, zira buraya ulaşım bile kendi başına bir olay 🙂

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?
Resim www.andeantravelweb.com’den alınmıştır.

Gitmeden önce çok araştırmaya vaktim olmamıştı ama gidene kadar da neden bu kadar çetrefilli olduğunu anlamamıştım. En hızlı yok çok pahalı olduğundan çetrefilliymiş meğer 🙂

Machu Picchu’ya gitmek için öncelikle Kutsal Vadi (Sacred Valley)’in girişi olan Cuzco’ya gitmeniz lazım. Bu şehir Peru’nun en tanınmış şehirlerinden biri. Başkent Lima’dan uçakla, otobüsle buraya ulaşmak mümkün. Bu kısmı hızlı geçeceğim, çünkü asıl kritik kısım Machu Picchu.

Cuzco Kutsal Vadi’nin başlangıcı ve yaklaşık 100KMlik bir yolun sonunda Machu Picchu var. Machu Picchu’ya çıkış için en son yerleşim noktası Aguas Calientes. Buradan otobüsle 25 dakikada Machu Picchu girişine çıkabilir ya da 1-2 saatlik bir yürüyüşle 10USD vermeden çıkabilirsiniz. Ben çıkarken otobüsle çıkıp, inişte yürümeyi tercih etmiştim.

Macchu Picchu giriş bileti hakkında bilgi almak için tıklayın. 

1. Yol: Cuzco’dan Trenle Aguas Calientes

Machu Picchu’ya en hızlı ve pahalı gitme yöntemi bu. Alım tarihinize göre değişmek üzere, 200-250USD civarı gidiş dönüş biletine vermeniz lazım. Yolculuk 4 saat sürüyor. Pahalı olmasa bile Kutsal vadiyi trenle ve hızlı bir şekilde geçmek, o güzellikleri harcamak olur. O yüzden tüm yolu trenle geçmeyi ben istemedim.

2. Yol: Cuzco’dan Ollantaytambo’ya Kutsal Vadi Turları ile, Oradan Aguas Calientes’e Trenle

Ben bu yöntemi tercih ettim. Günübirlik Kutsal Vadi turu alıp Pisac ve Ollantaytambo’yu gezdim. Ollanta’dan da gece trenle Aguas Calientes’e geçtim. Ertesi sabah da erkenden Machu Picchu. Dönüş de benzer şekilde trenle Ollanto, oradan otobüsle Cuzco.

Kutsal Vadi turu, öğle yemeği, gidiş-dönüş tren (120USD), Aguas Calientes gece otel, Machu Picchu çıkış otobüsü(10USD), dönüş otobüsü bana toplam 200USD’ye mal oldu.

3. Yol: Cuzco’dan Ollantaytambo’ya Yerel Otobüslerle, Oradan Aguas Calientes’e Trenle

2.yolu turla değil de yerel otobüslerle alabilirsiniz. Muhtemelen çok fiyat farketmez.

4. Yol: Machu Picchu’nun Arka Yolu – Cuzco’dan Hydro Electrica’ya Otobüs+Taksi ile Oradan Yürüyerek

Machu Picchu’ya gitmenin en ucuz yolu bu arka yol. Cuzco’dan Santa Maria’ya yerel otobüslerle gidip oradan Santa Teresa ya da Hydro Electrica’ya taksi ile geçebilirsiniz. Gece bu iki yerleşimden birinde kalıp sabah 2-3 saatlik bir yürüyüşle Machu Picchu’ya çıkabilirsiniz. Bu yürüyüş rotasının da orman içinde çok güzel bir yol olduğunu söyledi gidenler.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın