Machu Picchu giriş bileti mutlaka gitmeden önce alınmalı.  Zaten şehre günlük 5000 kişilik bir giriş limit var, son dakikaya bırakıp biletsiz kalabilirsiniz.  Machu Picchu giriş bileti nasıl alınır sorusunun cevapları için okuyun bakalım:

Machu Picchu Giriş Bileti Nereden Alınır?
Machu Picchu Giriş Bileti Nereden Alınır?

1. Yol: Machu Picchu ONLİNE Bileti Alımı

Bilet online olarak satılıyor, tamamen online olarak alabilirsiniz. Ancak İspanyolca bilmeniz lazım. Bilmiyorsanız, yazının devamı çok işinize yarayacak 🙂

Machu Picchu online bilet almak için tıklayın >

Birinci Adım:

Sitede İngilizce opsiyonu varmış gibi görünse de aslında yok, ama siz yine de seçin 🙂

“Book online” yazan kısmın altında “lugar a visitar” yazan kısımdan Machu Picchu seçin. 
Hemen altında “Seleccione la Ruta” yazan kısımda, satın almak istediğiniz opsiyonu seçin. 

Buradaki seçenekler ve fiyatlarını Peru Solesi cinsinden görebilirsiniz.

 • Machupicchu: 125 SOLES – Eski şehre giriş
 • MachuPicchu y Museo: 148 SOLES – Machu Picchu girişi ve Machu Picchu müzesine giriş bileti. Müze Aguas Calientes’e 5km mesafede, ben gitmedim, gidene de pek rastlamadım. 
 • MachuPicchu+Huayna Picchu : 150 SOLES -Eski şehir girişi ve Huayna Picchu dağına çıkış bileti. Klasik Machu Picchu fotoğraflarının tamamında karşıda gördüğünüz dağ, yeni dağ. İniş-çıkış 2-3 saat kadar sürüyor, İnkaların yaptığı basamaklardan tırmanıyorsunuz. Günlük kişi limiti var. 
 • MachuPicchu+Wayna Picchu : 140 SOLES – Eski şehir girişi ve Wayna Picchu dağına çıkış bileti. İnka yolu üzerinde bu dağ da var. Huayna Picchu’dan daha yüksek inip çıkmak 3-4 saat sürüyor.

Son olarak “date” kısmından gideceğiniz tarihi de seçin.

Ortada açılan bilete benzer kısımdan kaç kişi bilet almak istediğinizi seçin. Foreign kısmından almaya dikkat edin, girişte kimlik kontrolü gayet sıkı.

İkinci Adım:

 • Kişi sayısını seçtikten sonra “Step 2” ye tıklayın.
 • Açılan formu eksiksiz olarak doldurun.
 • “Step 3” tıklayın.

Üçüncü Adım:

 • Adresinizi girin.
 • Kuralları kabul edin.
 • “Reserve generating” e tıklayın. Size bir rezervasyon numarası üretecek REZERVASYON NUMARASINI MUTLAKA NOT EDİN. 

Ödeme Adımı:

 • “Payment” sekmesine tıklayın.
 • Rezervasyon numaranızı girin.
 • “Pay”e tıklayın.

Bitti mi sandınız, daha bitmedi 🙂

Check-in Adımı:

 • Check-in sekmesine tıklayın.
 • Rezervasyon numaranızı girin.
 • Gördüğünüz BİLETİN ÇIKTISINI MUTLAKA ALIN.

İŞTE BİLETİNİZ HAZIR!

Machu Picchu Bileti
Machu Picchu Bileti

2. Yol: Cuzco’dan Alabilirsiniz

Plaza de Armas yakınındaki Instituto Nacional de Cultura (INC)’dan biletinizi alabilirsiniz. Otelinize ya da herhangi bir yere sorun gösterirler. 

3. Yol: Aguas Calientes’ten Alabilirsiniz

Aguas Calientes’teki Machu Picchu Cultural Centre’dan alabilirsiniz. Ama yanınızda Peru Soles’i olduğundan emin olun, dolar ya da kredi kartı kabul etmiyorlar.  

Ben garanti olsun diye birinci yolu seçtim, kredi kartımla da aldım.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

18 Yorumlar

 1. Merhaba Sevil Hanım, çok güzel bir yazı hazırlamış ve emek vermişsiniz. Ellerinize sağlık.
  24-25 aralık tarihlerinde machu picchuyu ziyaret edeceğim. 2 gün ayırdım sabah erken orda olacağım ve ertesi gün akşam treniyle (peru rail) döneceğim. Fakat online olarak bir türlü siteden bileti alamadım. Birde hangi bileti ve giriş saatlerini tavsiye edersiniz.

  • Merhaba,

   Sizin adınıza çok sevindim 🙂
   Sabah gün doğumuna Machu Picchu’ya çıkıp oradan Huayna Picchu ya da Wayna Picchu’ya çıkacaksınız. Huayna daha popüler ve çıkış rotası daha kolay olanı. Wayna ise daha yüksek olanı, ben Wayna’ya çıkmıştım.

   Aguas Calientes’ten ilk otobüs yukarıya gün doğumu için sabah 5’te kalkıyor ama ona binebilmek için sabah 4 gibi sıraya girmeniz lazım. Çok uzun bir kuyruk sizi bekliyor olacak.

 2. Eylül gezimiz için sizinki dahil bloglara göz atıyorum, notlarınıza bir düzeltme yapayım; Wayna Picchu ve Huayna Picchu aynı yer (Wayna yakalaşık okunuşu), sizin bahsettiğiniz diğer opsiyon Machu Dağı…

 3. Merhaba,
  Öncelikle açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler.
  Önümüzdeki hafta güney amerika seyahatine çıkacağım. Nisan sonu gibi machu picchuya gitmeyi planlıyorum. Bir çok yazı okudum bileti almak için ve gerçekten kafam karıştı. Bazı sitelerde ödemeyi 6 saat içinde yapmanız gerekiyor gibi uyarılar var. Online işlem yaparken ödemeyi yabancı ülke kartlarıyla yapamayacağımız ile ilgili bir uyarı gördüm. aşağıdaki web sitesinde: http://www.escapetraveler.com/getting-to-machu-picchu-how-to-get-to-machu-picchu-peru/
  Bu doğrumu? Ödemeyi rezervasyon yaparken mi yaptınız? Gidincemi yaptınız? Son dakikaya bileti bırakmamak gerekiyor dediğiniz gibi, gidip bilet bulamamakta var.
  Son bir sorum olacak. Tek başıma seyahat ediyor olacağım. Yükseklik hastalığı ile ilgili birçok şey okudum ve biraz gözüm korktu. Seyahatiniz sırasında herhangi bir sorun yaşadınız mı? Önerileriniz var mıdır?
  Çok teşekkürler,
  Bahar

  • Merhaba,
   Ödemeyi kendi kartımla yaptım hiç sıkıntı olmadı. Yazıda anlattığım gibi ödemeyi o anda yaptım.
   Biletinizi mümkün olduğu kadar erken alın, çünkü günlük 2000kişi gibi bir limit var, aksi halde içeri giremezsiniz.
   Ben yükseklik hastalığından hiç etkilenmedim ama çok etkilenen insanlarla tanıştım. 1.Bünye meselesi, benim düşük tansiyonum sanırım işime yaradı. 2. Bol sıvı az yemek tüketmek lazım, seyahat sırasında birkaç kilo vermiş olablirim. 3. Koka oralarda yükseklik hastalığından korunmak için çok kullanılıyor, çayı, şekeri vb. Ben bol bol tükettim. Peru’da legal, sıkıntı yok.

   Sevgiler

  • Gideceklere gerçekten büyük kolaylık, ben yoldayken o kadar çok kişi sordu ki. Kimse net olarak ne yapması gerektiğini bilmiyormuş meğer. O yüzden ilk yazılar bunlar oldu 🙂

 4. Umarim en kisa zamanda linklere tiklayip da bilet alma islerine girebilirim 🙂 Machu Picchu ve biraz da olsa suyu olan Uyuni basta olmak uzere Guney Amerika en buyuk hayalim 🙂 bu arada hangi secenegii kullandiginizi da soyleyebilir misiniz? 🙂

  • Merhaba Merve,
   Umarım en kısa zamanda hayalini gerçekleştirirsin.
   Yazıda belirtmiştim sanki, ben online aldım, kullandığım bilet görüntüsü de benim biletim 🙂

Yorumunuzu Yazın