Laos vizesi nereden alınır? Laos kapıda vize veriyor mu? Laos vize muafiyeti kimler içinde geçerli, tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Laos Vizesi
Laos Vizesi

Laos, Güney Doğu Asya’da yer alan, seyahat severlerin listesinde çok yer almayan ancak bakir oluşu ile benim dikkatimi cezbeden ülkelerden biri. Laos, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biri.

Laos Vizesi

Laos için Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi.
1 Nisan 2019 itibarıyle Türk Vatandaşları, 35 ABD Doları karşılığında sınır kapılarında vize alabiliyor. Sınır kapılarında vize alabilmek için uçakta ve sınır kapılarında başvuru formu doldurulması ve bir adet fotoğraf ibraz edilmesi gerekiyor. Sınırda alınan vizeyle Laos’ta 30 güne kadar kalınabilmektedir.

Laos Vizesi Muafiyeti Uygulaması Nasıl Olacak?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak Laos’ta idi. Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith ile bir araya geldi ve yapılan heyetler arası görüşme sonrasında Laos ve Türkiye arasında Diplomatik Vize Muafiyeti Anlaşması’nı imzaladı.

Laos vize muafiyet uygulaması detayları henüz açıklanmış değil. Açıklamalar geldikçe yazıyı güncelleyeceğim.

GÜNCELLEME: Laos ve Türkiye arasında Diplomatik Vize Muafiyeti Anlaşması’nı imzaladı. Yani vizesiz giriş sadece diplomatlar için geçerli. Ne yazık ki bordo pasaportlar vize almaya devam edecek.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

11 Yorumlar

  1. Selamlar herkese, ben fırsat buldukca taylanda gidiyorum, eylul ayı sonuna dogru laosa plan yaptım, her yerde ayrı ve eski bilgiler var, bangkoka ucup ordan direk laosa ucabilir miyim bangkok sehrindeki konsolosluga ugramadan, artık laos giris gumruk kapıda alınıyor yazılıyor kesin mi? Bi de gidip laosa giremeden tekrar bangkoka donmek olmasın, kesin bilgi alabilir miyim, tesekkurler

    • Ümit bey ben tam altı yıldır Laos’a gidiyorum, Bangkok’tanda vize aldım, Khonkaen’dende , ama gerçekten konsolosluk olayı bitti. 18 Temmuz’da bizzat kendim kapıda vize aldım. Bangkok’tan direkt Wattay havalimanına uçup kapıda vizenizi alabilirsiniz. sadece her ihtimale karşılık TURSAB’ın laos için vize yazısını kopyalayıp Thai’ceye çeviri yapın bir çıktı alın, Thai makamları vizenin kalktığını bilmediği için Suvarnabhumi havaalınında çıkış yaparken bu yazıyı gösterebilirşiniz.Ama size bir tavsiyede bulunmak isterim bangkok’tan Udon Thani’ye uçun daha az masraf olur ve 1 saat sonra Nong Khai’den Vientianeye giriş yapabilirsiniz. Kapıda taksicilerle pazarlık yapın şehir merkezine 200 Baht’a gidebilirsiniz. Birde lütfen Ban Salakham’da bulunan BATMAN Night clup uğramayı unutmayın. İyiy yolculuklar.

  2. Selamlar,
    hiç bir belge sormuyorlar, sadece verilen evrağı doldurup 1 resim ve 35 dolar vize ücreti ödediğinizde 10 dakika sonra vize veriliyor. güzel bir tatil geçirmeniz dileği ile..

  3. Sevil Hanım, 18 temmuz / 02 Ağustos tarihlerinde laos’u ziyaret ettim. Evet artık kapıda vize alınıyor ve çok kolay 10 dakika sürdü vizeyi almam, Lakin Nong Khai üzerinden giriş yaptım Thai memurlarının bilgisi yoktu bayağı bir diyalog sonrası ikna ederek lao’ya doğru geçiş yaptım. Bu arada E-vizeye hiç gerek yok, Vientianeden başlayarak Saybury, Luang Prabang, Muang Say ve Vang Vieng müthiş bir gezi oldu herkese tavsiye ederim

  4. Sevil Hanım.. Vientiane Büyükelçiliğimiz bugün Facebook sayfasından E- Vize uygulamasının başladığını duyurdu. Hayırlı olmasını dilerim Laos’u ziyaret edecek vatandaşlarımızın http://www.laoevisa.gov.la sitesinden E-Vize başvurularını yapmalarını sizin sayfanız aracılığı ile duyurulmasını isterim.. Saygılarımla

  5. laos vizesini en son 07.03.2019 da Khon Kaen’deki konsolosluktan aldım. şimdi 18 temmuzda tekrar gideceğim kapıdamı vize alacağım yoksa tekrar Khonkaen den mi alacağım vize yi ?

Yorumunuzu Yazın