Keukenhof Parkı, sadece Hollanda’nın değil, dünyanın en güzel bahar bahçesi kabul ediliyor. Her yıl Mart sonundan Mayıs sonuna kadar sadece 8 hafta ziyaret edebileceğiniz park; binlerce lale, farklı konseptlerde hazırlanmış bahçeler, etkinliklerin yapıldığı pavyonlar ile çiçek sevenleri bekliyor. Gelin, Keukenhof Parkı’nın tarihçesi ile başlayalım, nasıl gidilir, bilet ücretleri neler, gitmek için en iyi zaman gibi ihtiyacınız olan tüm bilgilere beraber bakalım.

Keukenhof Parkı Amsterdam
Keukenhof Parkı Amsterdam

Bazı şehirler vardır, yazı ayrı, kışı ayrı güzeldir. Bazı şehirler ise bahar şehridir, ilkbahar ve ya sonbaharda görmezseniz büyüsünü anlayamazsınız. Amsterdam bence o bahar şehirlerinden biri. Sonbaharda sararmış yaprakların bütün şehri kapladığı muhteşem manzaralar sunarken, ilkbahar geldiğinde bütün şehri ve çevresini renk renk çiçekler, özellikle de laleler sarar.

Amsterdam gezi rehberi yazımı da atlamayın.

Bisiklete atlayıp yakın mahalleler veya köylere pedallamak bu renk cümbüşünün içinde yol almak dünyanın en keyifli aktivitelerinden birine dönüşür. Hatta Lale Rotası olarak anılan yaklaşık 100 km’lik rota, National Geographic tarafından dünyanın en iyi yol rotaları arasına girmiştir. Bugün o lale rotasının en güzel durağı olan Keukenhof Parkı’na gideceğiz birlikte.

Hollanda’nın Lale ile Tanışması

Lalenin ana vatanı neresi tartışmaları hiç bitmez. Anadolu’ya Himalayalar’dan, Avrupa’ya ise 1500lü yıllarda Anadolu’dan gittiğini belirtmek lazım. Hollandalı bir tüccarın gemisiyle tesadüfen Hollanda’ya giden lale soğanları, yine tesadüf eseri dikilince renk renk çiçekleri fark ediliyor. Yakın tarihlerde Viyana’ya dönen Avusturya-Macaristan büyükelçisi önce Viyana sonra da Hollanda’da lale dikmeye başlıyor. 17. yüzyılda ise Hollanda’da lale en değerli zamanlarını yaşıyor. Melezleme yapılarak bugünkü lale formunu alıyor. Çok büyük paralara lale satışları gerçekleşiyor. Zamanla Hollanda’nın simgesi haline geliyor bu güzel çiçek.

Hollanda'nın lale ile tanışması
Hollanda’nın lale ile tanışması

Lalenin İngilizcesi olan “tulip” kelimesinin “türban” kelimesinden geldiğini de Keukenhof Parkı’nda öğrendik.

Hollanda’da Lale Zamanı

Hollanda’da her yıl Mart ayının sonunda başlayan lale sezonu Mayıs sonuna kadar devam ediyor. 8 hafta süren bu renk cümbüşünü görebileceğiniz en güzel yerlerden biri ise, dünyanın en güzel bahar bahçesi olarak anılan Keukenhof Parkı. Aynı zamanda dünyanın en iyi rotaları arasında gösterilen Lale Rotası içinde de yer alan bu park dünyanın en güzel çiçek bahçesi olması iddiası ile kurulmuş.

Keukenhof Parkı
Keukenhof Parkı

Keukenhof Parkı

Binlerce lalenin sizi beklediği Keukenhof’un tarihine bir bakacak olursak; parkın kuruluşu 15.yüzyıla dayanıyor. Teylingen Kalesi’ne meyve ve sebze yetiştirmek üzere kurulmuş bir bahçe burası. 1641’de ise Keukenhof Kalesi inşa edilmiş. Amsterdam’ın içinde yer alan Vondelpark’ın mimarı Jan David Zocher ve oğlu Louis Paul Zocher, kalenin bahçe peyzajını yapmışlar. 1949’da ise 20 çiçek imalatçısı birleşerek bugünkü Keukenhof parkının tohumlarını atmışlar. Park 1950’de kapılarını açmış ve bugün hem Hollanda’nın hem de dünyanın en önemli çiçek parkı olmuş durumda.

Keukenhof Parkı'nda laleler
Keukenhof Parkı’nda laleler

32 hektarlık bir alanda 800 farklı tür laleyi görebileceğiniz parkta, her yıl sadece 8 hafta çiçekleri görebiliyorsunuz ve her yıl farklı bir tema belirleniyor. Bu yılın teması olan “flower power” yani “çiçek gücü” ile Keukenhof parkın 70.yılını kutluyor ve hippilere, çiçek çocuklara el sallıyor.

Keukenhof Parkı’nın içinde küçük konsept bahçeler, metrelerce rengarenk bir halı gibi uzanan lale bahçeleri ve farklı sergi ve etkinliklerin düzenlendiği pavyon alanları bulunuyor.

Bu yıl çiçek gücü konseptini destekler şekilde düzenlenen küçük bahçeleri sayacak olursak; Aşk ve Barış Bahçesi, Çilek Tarlaları Parkı, Mutluluk Bahçesi, Çiçek Gücü Bahçesi, Ibiza Bahçesi, Orman Kabini Bahçesi, Yeşil Makina Bahçesi misafirlerini bekliyor.

2019 yılı parkın açık olduğu tarihler: 21 Mart-19 Mayıs 2019

Keukenhof Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Keukenhof Parkı Ulaşım Haritası
Keukenhof Parkı Ulaşım Haritası
*Harita Keukenhof resmi sitesinden alınmıştır.

Keukenhof, Amsterdam’ın yaklaşık 40 kilometre batısında yer alıyor. Keukenhof’a araba kiralayarak, bisiklet ile, Amsterdam’dan toplu taşıma ile veya paket tur satın alarak gidebilirsiniz.

  • Kendi aracınız ile veya bisiklet ile gidecekseniz A4 veya A44 otoyollarını kullanarak ulaşabilirsiniz.
  • Toplu taşıma ile gelecekseniz; Amsterdam şehir merkezinden, Shiphol Havaalanından, Harleem’den direkt otobüsleri bulabilirsiniz. Hatta Keukenhof biletlerini satın alırken otobüs+giriş bileti şeklinde kombine bilet alabilirsiniz.
  • Lale zamanı Amsterdam’a gittiyseniz, şehirde dolaşırken Keukenhof turu satan pek çok acente göreceksiniz. Onlardan birini tercih edebilirsiniz.

Keukenhof’a Amsterdam’dan bisiklet ile gelmek biraz uzun ve alışkın olmayan için zor olabilir. Onun yerine park girişinde yer alan kiralık bisikletlerden faydalanabilir, parkı bisiklet ile gezebilirsiniz.

Keukenhof Parkı’nı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Ayırmalıyım?

Keukenhof Parkı her gün sabah 08:00 akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açık, bilet gişesi ise 18:00’de kapanıyor yani 18:00 öncesi parka giriş yapmanız lazım.

Keukenhof Parkı ziyaret saatleri
Keukenhof Parkı ziyaret saatleri

Parkı gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanızı, mümkünse sabah erken saatlerde gelmenizi öneririm. Özellikle hafta sonu gittiyseniz öğle saatlerinde çocuklu aileler gelmeye başlıyor, bu yüzden onlar gelmeden görmek istediğiniz alanları gezip bitirmeniz çok iyi olur. Veya turlar ve aileler gittikten sonra yani 16:00 sonrası biraz daha sakin oluyor.

Keukenhof Parkı Haritası

Keukenhof Parkı Haritası
Keukenhof Parkı Haritası

Parka geldiğinizde girişte size bir rehber broşür verecekler, o broşürde parkın haritası, hangi bölümde ne göreceğiniz yer alıyor. Park gezinizi bu haritayı referans alarak yapabilirsiniz.

Keukenhof girişinde verilen park haritası aşağıda yer alıyor. Haritaya bakarak gezinizi kolayca planlayabilirsiniz.

Keukenhof Parkı Bilet Fiyatları 2019

2019 yılı için Keukenhof Parkı bilet fiyatları aşağıda yer alıyor:

  • Yetişkin bilet fiyatı: 17 euro
  • Çocuk (4-17 yaş) bilet fiyatı: 8 euro
  • Grup (20 kişi ve üstü) bilet fiyatı: 14,75 euro
  • Otobüs+giriş bileti şeklinde kombine biletler Amsterdam merkezden 30 euro, havaalanı ve Harleem’den 25 euro.

Keukenhof Parkı Videosu

Keukenhof Parkı’na yaptığımız gezinin videosunu bu linkten izlemeyi unutmayın.

Keukenhof Parkı, çiçekleri, doğayı, laleleri sevenler için tam bir cennet. Boşuna dünyanın en güzel bahçesi ünvanını almamış. Eğer Mart-Mayıs ayları arasında Amsterdam’a yolunuz düşerse yarım gününüzü ayırıp mutlaka Keukenhof Parkı’nı görmenizi öneririm.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak, daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: Cokokuyancokgezen

Facebook: Cokokuyancokgezen 

Youtube: Cokokuyancokgezen

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın