Amsterdam Gezi Rehberi

1
6806

Amsterdam, kuzeyin Venedik’i. Yüzlerce kanalın içiçe geçtiği bir masal şehir. Şehri sokak sokak, kanal kanal dolaşmanın tadına mutlaka varın, varmak için de hazırladığım Amsterdam gezi rehberi yazımı okumaya devam 🙂

Yeni Başlayanlar için Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’ın hemen göbeğindeki tren istasyonu ve istasyonun önünden kalkan tramwaylarla şehri dilediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Tren istasyonundan şehre girdiğinizde hemen ilk kanallarla karşılaşırsınız… Yüzlerce bisikletin sürücülerini beklediği bisiklet otoparkları da ilk bakışta dikkat çekiyor.

İstasyon çıkışından devam ettiğinizde Amsterdam’a da ismini veren Dam Meydanı‘na ulaşırsınız. Bu yol üzerinde  Amsterdam’ın meşhur külah patateslerinin tadına bakabilirsiniz. Yine Dam meydanına ulaşmadan tatil planınızı yapmanıza yardımcı olacak turizm büroları yol boyunca karşınıza çıkar. Bu bürolardan müzelere giriş için toplu ve indirimli bilet alabilir, günübirlik turlara katılabilir, Amsterdam’da yapılabilecek aktivilerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Herşeyi alıp kendinizi programlara şartlamayın derim. Amsterdam’a gelmişken sokaklarında aylak aylak dolaşacak, coffee shoplarında mola verecek de vakit ayırın.

Amsterdam diyince ilk akla gelen gece hayatı, Red Light ve sonsuz özgürlük. Halbuki Amsterdam gündüz de görülecek güzellikleri olan, insanın ruhunu dinginleştiren bir şehir. Ortaçağ’dan kalma bir yel değirmenin bahçesinde battaniyeye sarılıp kahve içmenin de tadını çıkarabileceğiniz bir şehir.

Red Light’tan bahsedecek olursak, eskiden denizcilerin eğlenmek için geldiği bölge imiş burası. Vitrinlerde kendilerini sergileyen kadınlarla bir çeşit et pazarı. Bölgede fotoğraf çekmek yasak, fotoğraf çektiğinizi farkeden birileri hemen yanınızda bitebilir. Red Light sokağının hemen arkasındaki sokakta yer alan De Wagg binası şatoya benzeyen yapısıyla bana Red Light’tan daha ilginç ve güzel gelmişti.

Red Light
yeldegirmeni
Amsterdam’da şehrin içinde kalan tek yeldeğirmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece bu kadar mı? Elbette ki değil. Aynı zamanda sanata ilginiz varsa Van Gogh’undan Renoir’a, Rembrant’a büyük ressamların resimlerini görebileceğiniz Van Gogh Müzesi ve Rijsk Müzesini gezebilirsiniz. Ben daha modern şeylerden hoşlanıyorum derseniz de Madame Tussaud müzesinde mumdan heykellerle fotoğraf çektirebilir, Nemo isimli orjinal binalı bilim müzesinde deneylere şahit olabilirsiniz. Daha ilginç müzeler de var elbette. Sex müzesi, votka müzesi, Heinekein’in bira müzesi. Tüm müze listesi için Amsterdam.info sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Madam Tussaud Müzesi

Amsterdam’ın yemyeşil ve kocaman parklarından biri olan Vogel Park’ta piknik yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. Heineken birasının yapımından geçmişine pek çok bilgi alabileceğiniz Heineken Experience’i deneyebilirsiniz.

Farklı deneyimler yaşamak isterseniz Ice Bar gibi buzdan yapılmış bir barda içkinizi yudumlayabilirsiniz. Ice Bar, Amsterdam’a özgü değil başka şehir ve ülkelerde de rastlayabilirsiniz.

Amsterdam’ın kocaman parklarında uzun bir yürüyüle çıkabilir, sabah erken saatte çiçek pazarında renk cümbüşünü izleyebilirsiniz.

i-amsterdam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sözün özü, Amsterdam’da her zevke göre alternatif var. Orayı gece hayatından ibaret sanmayın.

Yukarıda adı geçen heryeri aşağıdaki Amsterdam gezi haritası üzerinde işaretlenmiş olarak görebilirsiniz.

Amsterdam’ı Keşfetme Yolları

  • Amsterdam’a gittiğinizde halkalar halinde tasarlanmış kanallar arasında dolaşarak şehri tanımak ilk adımınız olsun.
  • Kanallar arasında şehri tanımanın başka bir yolu ise kanalda tekne gezisi yapmak. Tekne gezisi sırasında birkaç farklı dilde konuşan rehberlerden şehrin tarihi ile ilgili bilgi almanız da mümkün.
  • Amsterdam şehrinin güzelliklerini kolayca görmenin bir başka yolu ise bisiklet kiralamak. Amsterdam tam bir bisiklet şehri. Şehirdeki en yaygın ulaşım şekli bu. Trafikteki herkes, yayalar da dahil, bisikletlere öncelik tanıyor. Ayrıca bisiklet kiraları da cebinizi yakmıyor. 7-10 € arasında günlük olarak bisiklet kiralayabilirsiniz.

Amsterdam'da Bisikletler

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir? 

Amsterdam’ı kuzeyin Venedik’i diye tarif ederken kuzeyin soğundan bahsetmeyi unuttum tabii. Amsterdam’a iki kez gittim, ikisinde de bizde sonbahar orada kış idi. Bulunduğu yer itibarıyle Türkiye’ye göre soğuk olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ancak her şehrin olduğu gibi Amsterdam’ın da farklı mevsimlerde çok güzel olacağından eminim.

  • Amsterdam’a sonbaharda gitmenin avantajı şehri kaplayan ağaçların yeşilden sarıya geçişini görebilmek, fotoğraf çekmeyi sevenler için muhteşem manzaralar sunuyor. Sonbahar olmasına güvenerek ikinci gittiğimde Kasım ayı olmasına rağmen kar ve soğukla yüzleşip gidip kendimize kalın polarlar almak zorunda kalmıştık, bu nedenle sıkı giyinmenizi öneririm 🙂
  • Amsterdam’a kışın gitmenin avantajı ise yine aynı şekilde karlar altında şehri görmek. Evet soğuk, evet kat kat giyinmek gerek ama başa çıkılamayacak kadar değil.
  • Amsterdam’a baharda gitmenin avantajları ise biraz daha fazla; öncelikle Nisan-Mayıs aylarında lale zamanı ve Amsterdam’a çok yakın mesafelerde lale bahçelerine gidip görme fırsatı bulabilirsiniz. Nisan sonunda çiçek festivali ve King’s Day gibi ülkenin en eğlenceli etkinliklerinin olması da cabası. Gitmek istediğiniz zaman festival tarihlerini kontrol etmeniz iyi olur. Bu arada festival zamanlarında uygun fiyata konaklama bulmak için çok önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Amsterdam’a yazın gitmenin avantajı ise titremeden rahat rahat kanallarda gezebilmek tabii ki 🙂 Amsterdam’ı gezmenin en güzel yolu olan bisikletin tadını sonuna kadar çıkarabilir, yakın yerlere bisikletle gidebilirsiniz. Benim tercihim seyahat etmek için genelde baharlardır, henüz gidilen yer çok kalabalıklaşmamıştır, doğa uyanmaya başlamıştır, şanslıysanız güneş sık sık yüzünü gösterir. Amsterdam’ı da baharda görmek güzel olacaktır.

Amsterdam’dan Ne Alınır?

Amsterdam hediyelik eşya açısından çok zengin seçenekler sunuyor, ünvanına yakaşır şekilde çok da eğlenceli alternatifler bulmak mümkün.

Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabıları, lale tohumları, sex içerikli ve eğlenceli hediyelikler, marihuana bitkisi görselleri içeren kupalar, tshirtler gibi hediyelikler alabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here