Amsterdam, kuzeyin Venedik’i, Dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerden biri. Amstel nehrinin ağzındaki bataklığı kurutmak için yapılan yüzlerce kanalların etrafına yapılan 17. yüzyıldan kalma evleri ile tam bir masal şehir! Şehri sokak sokak, kanal kanal dolaşmanın tadına mutlaka varın. Amsterdam’ın tadına varmak için de hazırladığım Amsterdam gezi rehberi yazımı okumaya devam 🙂 Amsterdanmda gezilecek yerler, ne zaman gidilir, ne alınır gibi pek çok sorunun cevabı bu yazıda sizi bekliyor.

Amsterdam haritası
Amsterdam haritası

Yeni Başlayanlar için Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam’ın hemen göbeğindeki tren istasyonu ve istasyonun önünden kalkan tramvaylarla şehri dilediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Tren istasyonundan şehre girer girmez, hemen ilk kanallarla karşılaşırsınız. Yüzlerce bisikletin sürücülerini beklediği bisiklet otoparkları da ilk bakışta dikkat çekiyor.

Amsterdam, I Amsterdam
Amsterdam, I Amsterdam

İstasyon çıkışından devam ettiğinizde Amsterdam’a da ismini veren Dam Meydanı‘na ulaşırsınız. Bu yol üzerinde  Amsterdam’ın meşhur külah patateslerinin tadına bakabilirsiniz. Yine Dam Meydanı’na ulaşmadan tatil planınızı yapmanıza yardımcı olacak turizm büroları yol boyunca karşınıza çıkar. Bu bürolardan müzelere giriş için toplu ve indirimli bilet alabilir, günübirlik turlara katılabilir, Amsterdam’da yapılabilecek aktivitelerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Herşeyi alıp kendinizi programlara şartlamayın derim. Amsterdam’a gelmişken sokaklarında aylak aylak dolaşacak, coffee shoplarında mola verecek de vakit ayırın.

Amsterdam kanalları
Amsterdam kanalları

Amsterdam diyince ilk akla gelen gece hayatı, Red Light ve sonsuz özgürlük. Halbuki Amsterdam gündüz de görülecek güzellikleri olan, insanın ruhunu dinginleştiren bir şehir. Ortaçağ’dan kalma bir yel değirmenin bahçesinde battaniyeye sarılıp kahve içmenin de tadını çıkarabileceğiniz bir şehir.

Amsterdam Red Light Bölgesi
Amsterdam Red Light Bölgesi

Red Light’tan bahsedecek olursak, eskiden denizcilerin eğlenmek için geldiği bölge imiş burası. Vitrinlerde kendilerini sergileyen kadınlarla bir çeşit et pazarı. Bölgede fotoğraf çekmek yasak, fotoğraf çektiğinizi farkeden birileri hemen yanınızda bitebilir. Red Light sokağının hemen arkasındaki sokakta yer alan De Wagg binası şatoya benzeyen yapısıyla bana Red Light’tan daha ilginç ve güzel gelmişti.

Amsterdam Madame Tussaud Müzesi
Amsterdam Madame Tussaud Müzesi

Sadece bu kadar mı? Elbette ki değil. Aynı zamanda sanata ilginiz varsa Van Gogh’undan Renoir’a, Rembrant’a büyük ressamların resimlerini görebileceğiniz Van Gogh Müzesi ve Rijsk Müzesini gezebilirsiniz. Ben daha modern şeylerden hoşlanıyorum derseniz de Madame Tussaud müzesinde mumdan heykellerle fotoğraf çektirebilir, Nemo isimli orijinal binalı bilim müzesinde deneylere şahit olabilirsiniz. Daha ilginç müzeler de var elbette. Sex müzesi, votka müzesi, Heinekein’in bira müzesi. Tüm müze listesi için Amsterdam.info sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam’ın yemyeşil ve kocaman parklarından biri olan Vogel Park’ta piknik yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. Heineken birasının yapımından geçmişine pek çok bilgi alabileceğiniz Heineken Experience‘i deneyebilirsiniz.

Farklı deneyimler yaşamak isterseniz Ice Bar gibi buzdan yapılmış bir barda içkinizi yudumlayabilirsiniz. Ice Bar, Amsterdam’a özgü değil başka şehir ve ülkelerde de rastlayabilirsiniz.

Amstel nehrinin üzerindeki kanalları gezeceğiniz bir kanal turu yapabilirsiniz. Klasik turlara katılabileceğiniz gibi kendiniz bot kiralayarak da gezebilirsiniz.

Amsterdam’ın kocaman parklarında uzun bir yürüyüle çıkabilir, sabah erken saatte çiçek pazarında renk cümbüşünü izleyebilirsiniz.

Listeyi daha da uzatmak mümkün elbette. Önerim, gideceğiniz müzeleri önceden belirleyip birkaç müzeyi birlikte görebileceğiniz kombine biletlerden almanız.

Amsterdam’a ilk gidişimi anlattığım Kız Kıza Amsterdam videoma da bir göz atın.

Kız Kıza Amsterdam Videosu

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir? 

Amsterdam’ı kuzeyin Venedik’i diye tarif ederken kuzeyin soğundan bahsetmeyi unuttum tabii. Amsterdam’a çok kez gittim, ikisinde de bizde sonbahar orada kış idi. Bulunduğu yer itibariyle Türkiye’ye göre soğuk olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ancak her şehrin olduğu gibi Amsterdam’ın da farklı mevsimlerde çok güzel olacağından eminim.

Amsterdam’a sonbaharda gitmenin avantajı şehri kaplayan ağaçların yeşilden sarıya geçişini görebilmek, fotoğraf çekmeyi sevenler için muhteşem manzaralar sunuyor. Sonbahar olmasına güvenerek ikinci gittiğimde Kasım ayı olmasına rağmen kar ve soğukla yüzleşip gidip kendimize kalın polarlar almak zorunda kalmıştık, bu nedenle sıkı giyinmenizi öneririm 🙂

Amsterdam şehir merkezinde kalan tek yel değirmeni
Amsterdam şehir merkezinde kalan tek yel değirmeni

Amsterdam’a kışın gitmenin avantajı ise yine aynı şekilde karlar altında şehri görmek. Evet soğuk, evet kat kat giyinmek gerek ama başa çıkılamayacak kadar değil.

Amsterdam’a baharda gitmenin avantajları ise biraz daha fazla; öncelikle Nisan-Mayıs aylarında lale zamanı ve Amsterdam’a çok yakın mesafelerde lale bahçelerine gidip görme fırsatı bulabilirsiniz. Nisan sonunda çiçek festivali ve King’s Day gibi ülkenin en eğlenceli etkinliklerinin olması da cabası. Gitmek istediğiniz zaman festival tarihlerini kontrol etmeniz iyi olur. Bu arada festival zamanlarında uygun fiyata konaklama bulmak için çok önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Amsterdam’a yazın gitmenin avantajı ise titremeden rahat rahat kanallarda gezebilmek tabii ki 🙂 Amsterdam’ı gezmenin en güzel yolu olan bisikletin tadını sonuna kadar çıkarabilir, yakın yerlere bisikletle gidebilirsiniz. Benim tercihim seyahat etmek için genelde baharlardır, henüz gidilen yer çok kalabalıklaşmamıştır, doğa uyanmaya başlamıştır, şanslıysanız güneş sık sık yüzünü gösterir. Amsterdam’ı da baharda görmek güzel olacaktır.

Amsterdam’dan Ne Alınır?

Amsterdam hediyelik
Amsterdam hediyelik

Amsterdam hediyelik eşya açısından çok zengin seçenekler sunuyor, ünvanına yakaşır şekilde çok da eğlenceli alternatifler bulmak mümkün.

Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabıları, lale tohumları, seks içerikli ve eğlenceli hediyelikler, marihuana bitkisi görselleri içeren kupalar, tişörtler gibi hediyelikler alabilirsiniz.

Amsterdam’da Bisiklet Kullanımı

Amsterdam'da Bisiklet Kullanımı
Amsterdam’da Bisiklet Kullanımı

Amsterdam tam bir bisiklet şehri. Binlerce bisiklet trafikte öncelikli olarak seyahat ediyor. Bisiklet park alanlarında binlercesi çürümeye terk edilmiş, kanalların içinde yatan da binlercesi varmış. Amsterdam’da yapılacak en keyifli aktivitelerden biri bisiklet kiralayıp şehri gezmek. Günlük kiralama fiyatları da oldukça uygun!

Amsterdam Güvenli mi?

Amsterdam son derece güvenli bir şehir. Benim ilk Amsterdam’a gidişim kız kıza olmuştu ve hiçbir sorun yaşamadan rahat rahat gezdik. Coffee Shoplara da gittik, gece dışarıya da çıktık, Red Light’ta da dolaştık. Yani gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz, gidin zaten.

Amsterdam, sanılanın aksine her zevke uygun bir yerler bulamabileceğiniz gitmekten sıkılmayacağım şehirlerden biri.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın