Amsterdam gerçekten eşsiz bir şehir. Çok fazla ziyaretçisi olmasına karşın otantikliğinden bir şey kaybetmedi. Burada yapmak istediğiniz ne çılgınlık varsa yapabilirsiniz. İster müze gezip lezzetli yemekler yiyip alışveriş yapın ister eğlencenin dibine vurun. Liberalizmin ve hoşgörünün dünya üzerindeki merkezlerinden Amsterdam’ın tadını alabilmek için bir kafede oturup uzun uzun şehri ve geçenleri izlemeniz, bisiklet kiralayıp sokaklarını dolaşmanız ya da kanallarında gezmeniz yeterli. Ama yine de kaçırılmaması gereken yerler var.

Amsterdam gezi rehberi
Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam Gezilecek Yerler

Kültürel olarak çok güçlü bir şehir olan Amsterdam’da Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Heineken deneyimi, Kanal gezisi ve daha yapılacak birçok şey var.

Amsterdam Kanal Turu

Tarihi şehir merkezi kanallarla çevrili ve sadece bu yüzden bile özgürlüğü ve huzuru hissedebiliyorsunuz. Bu kanalların etrafında yürüyebilir ya da daha iyisi bir bota atlayıp gezebilir ya da kendiniz bir bot kiralayabilirsiniz. Kuzeyin Venediğini gezmenin bir diğer yolu da bisiklet kiralamak.

Rijksmuseum

Rijksmuseum Hollanda’daki en büyük ve en etkileyici müze. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi alan müze 2013 baharında 10 yıllık bir bakımdan sonra nihayet açıldı. İçerisinde 17. Yüzyıla ait altın çağ başyapıtları yer alıyor. Meşhur Rembrandt’ın “The Night Watch”, Vermeer’in “The Milkmaid” ve “Woman reading a letter”, “The Windmill at Wijk bij Duurstede” gibi dünyaca ünlü büyük eserler yer alıyor. Bu muhteşem resimler Hollanda’nın tarihini ve karakterini yansıtıyor. Uygun uçak bileti bulup da Amsterdam’a giderseniz bu müzeyi mutlaka görün.

Het Scheepvaart Ulusal Denizcilik Müzesi

Yenileme çalışmalarının ardından Denizcilik Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline geldi, özellikle çocuklarla. Modern ve interaktif etkinlikler, sunumlar ve sergilerin yanında çok güzel tablolarında sergilendiği müzede olağanüstü gemi maketleri yer alıyor. Tüm bunlar Hollanda tarihini az çok anlamanız için çok önemli ve güzel bilgiler sunuyor. Küçücük bir ülke tüm dünyanın en güçlü deniz kuvvetlerine sahipti.

Van Gogh Müzesi

Bu modern müzede 200 tablo ve 550 çizim yer alıyor. Hepsi de Van Gogh tarafından farklı ruh hallerindeyken çizilmiş. Dünyadaki en büyük koleksiyon olmasının yanında Van Gogh’un mektupları da müzenin sergilediği eserler arasında yer alıyor.

Begijnhof

Dar ve kemerli bir yoldan gelinen bu büyüleyici güzellikteki bahçe eski evler ile çevrelenmiş bir şekilde şehir merkezinde bulunuyor. Dindar bakire Beguine hemşirelerinin yerini yaşlı hanımlar almış. No. 34 Amsterdam’ın en eski evi. Giriş ise ücretsiz.

Red Light District

Kenevir satan dükkanları, seks ticareti yapan işletmeleri ile ünlü Red Light District Bölgesi, Amsterdam gezilecek yerler arasında. Akşamları daha renkli olan bu bölgeden geçerken yanyana sıralanan camlı bölmeler içindeki kadınları izleyen tur gruplarını görebilirsiniz. Son yıllarda değişen ve daha da düzelen karakteriyle bölge daha kaliteli bar, restoran ve mağazalarla öğrenciler ve hipsterler tarafından oldukça rağbet görüyor. Amsterdam’ın en güzel kanalları, kanal kenarları boyunca dizilen, sizi adeta bir masalın içindeymiş gibi hissettirecek evleri ve en tatlı ara sokakları da bu bölgede bulunuyor.

Şehir Muhafızları Galerisi (Schuttersgalerij)

Bir söz vardır, “hayattaki en güzel şeyler bedava olanlardır” diye. İşte bu galerideki Hollanda’nın altın çağını yansıtan tüm tabloları ziyaret etmek de bedava. Belki Rijksmuseum’daki kadar büyük eserler yok ama yine de Amsterdam halkının ve Hollanda medeniyetinin yüzyıllardır süregelen kültürüne şahitlik edebilirsiniz.

Anne Frank’in Evi

Anne Frank’in evi Amsterdam’ın meydanında bulunuyor. Meşhur II. Dünya savaşı günlüğünü burada saklanırken yazmıştı. Yaşadıkları gizli bölmeyi gördüğünüzde unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz çünkü bu küçücük odada iki aile tam 2 yıl boyunca Nazilerden saklanarak yaşadı. Günlüğün orijinali de sergide yer alıyor.

Oude Kerk

Red Light District’in şaşalı bölgesinde bulunan bu eski ve büyük Protestan kilisesinin etrafı küçük evlerle çevrili ve inanılmaz huzurlu. Binalar, özellikle Gotik-Rönesans tarzı sekizgen çan kulesi denizciler için kullanılıyordu. Yetişkinler için gece vakti kilisenin etrafında yürümek ilginç bir tecrübe olabilir.

Sergi ve Gösteriler

Amsterdam’ı yılda yaklaşık 20 milyon turist ziyaret ediyor ve bu ziyaretlerin iyi geçmesi için de sayısız etkinlikler düzenleniyor. Heineken deneyimi, Madame Tussauds ve Amsterdam Zindanı gibi standart etkinliklere House of Bols Genever Deneyimi, Reypenaer Peynir Tadımı, Ekstra soğuk Buz barı ve çocukları için Tun Fun kapalı oyun salonu gibi yenilikler de eklendi.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın