Gizemli, mistik, terkedilmiş bir köy Kayaköy… Bu terk edilmişlik hali zamanla hayalet köy görüntüsü kazandırmış köye ve bugünkü halini almış. Fethiye’ye gelen herkesi götürdüğüm, gezdirdiğim ve her gittiğimde çok keyif aldığım yer… Şu an koruma altında bir ören yeri olan Kayaköy’de gezilecek yerler ile birlikte Kayaköy’e ulaşım, Kayaköy’ün tarihçesi, Kayaköy’de nerede kalınır, Kayaköy’de ne yenir sorularının hepsinin cevabı bu yazıda, keyifli okumalar!

Fethiye’de gezilecek yerler yazımı da mutlaka okuyun!

Kayaköy gezilecek yerler

Kayaköy’e Ulaşım

Kayaköy izleme noktasından manzara
Kayaköy izleme noktasından manzara

Kayaköy, Fethiye şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede, oldukça yakın olmasına rağmen hala az biliniyor.

  • Kendi aracınızla geliyorsanız; Ölüdeniz üzerinden veya direkt Fethiye’nin içinden gelebilirsiniz, yarım saatte Kayaköy’e ulaşırsınız. Kayaköye yaklaşırken Karakeçili Köyü’ne gelmeden önce rampayı inerken yukarıdaki manzarayı izleyebileceğiniz bir izleme noktası var, bir mola verebilirsiniz.
  • Toplu taşıma ile gelmek isterseniz; Fethiye’den her yarım saatte bir Kayaköy’e minibüs var. Fethiye merkezdeki büyük caminin hemen yanındaki minibüs duraklarından binebilirsiniz. Kış aylarında seferler seyrekleşiyor imiş, ona dikkat etmekte fayda var.

Kayaköy’de işaretlenmiş yürüyüş yolları ile Ölüdeniz’e, Gemile Koyu’na ve daha pek çok yere ulaşmanız mümkün. Klasik Likya Yolu rotasında olmasa da, buradan Ölüdeniz’e oradan Ovacık’a yürüyerek isterseniz Likya Yolu rotanıza ekleyebilirsiniz.

Likya Yolu hakkında daha fazla bilgi için; Likya Yolu: Dünyanın En Güzel Yürüyüş Yollarından Biri yazıma göz atın.

Kayaköy’ün Tarihçesi 

Kayaköy
Kayaköy

Kayaköy’ün tarihinin M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayandığı bilinse de en yakın kalıntılar M.Ö. 3. yüzyıla ait. Antik dönemdeki adı Karmylassos olan köyün 19. yüzyılda Rum yerleşimi olan adı Levissi.

Kayaköy, eski bir Rum Köyü. 1923 mübadelesinde boşaltılmış ve kaderine terk edilmiş. Levissi Köyü ‘ndeki terkedilmiş evlerin ahşap aksamları ve çatıları zamanla çürüyüp yok olmuş ve ortaya hayalet bir köy kalmış. Bodrum üstü iki katlı yapılmış olan evlerin çoğu 50 metre kare plan ile yapılmış. Hemen hepsinde ocak bulunuyor. Sokaklarda dolaşırken dikkatli bakarsanız bazı evlerin kendi sarnıçları olduğunu göreceksiniz.

Birbirinin ışığını engellemeyen evlerden 760 tanesi koruma altına alınmış. Köyde evlerin yanısıra 2 kilise, 14 şapel, 2 okul binası ve 1 gümrük binası bulunuyor.

Köyde gezerken bir zamanlar bu evleri dolduran insanları, sokaklarda koşulan çocukları hayal etmek insanın içini ürpertiyor, kim bilir ne acılar yaşandı mübadele sırasında ve sonrasında. İnsanın zorunlu olarak evini, yerini bırakıp gitmesi çok zor ve acı olmalı. 

Rumlar gidince köye Türkler gelmiş ama Rumların boşalttığı tepelerdeki evlere değil aşağıdaki ovaya yerleşmişler. Yani bugün Kayaköy’de yerleşim var. Rumların terk ettiği evler ise koruma altında.

Kayaköy Ören Yeri Giriş Ücreti 2024

Kayaköy ören yeri giriş ücreti 2023-2024 yılı için 60 TL. Müzekart ile ücretsiz ziyaret edilebiliyor, gişelerde Müzekart satışı da var.

2004-2005’te geldiğimde burası ören yeri olarak belirlenmemişti ve ücretsiz girilebiliyordu. Kesinlikle koruma altında olması ve ücret alınması taraftarıyım.

Kayaköy Gezilecek Yerler

Kayaköy ören yerinin iki farklı girişi bulunuyor.

Kayaköy Yukarı Kilise
Kayaköy Yukarı Kilise

Biz Aşağı Kilisenin oradaki kapıdan girip soldan Yukarı Kilise’ye doğru çıktık. İki kilise de şu an koruma amacıyla kilit altında. Yukarı Kilise’nin yan duvarından ilerlerseniz duvarda bir delik var, oradan girip içini gezebiliyorsunuz ama yıkılma tehlikesi nedeniyle girilmemesi en doğrusu.

Kayaköy'den deniz manzarası
Kayaköy’den deniz manzarası

Yukarı Kilise’den çıktıktan sonra yukarıya doğru giden patika yolu takip ederseniz yukarıdaki Şapel’e çıkarsınız. Buradan hem köyün muhteşem bir manzarası var hem de tepenin arkasından harika bir deniz manzarası. Bu noktadan Kayaköy manzarası da çok güzel.

Zirveden Kayaköy
Zirveden Kayaköy

Üşenmeyip buraya mutlaka çıkmanızı şiddetle öneririm, manzara muhteşem. Zaten köyün içinde tepeye doğru yükseldikçe, manzara daha da güzelleşiyor. Dik çıkışlar ve taşlı yollar sizi durdurmasın.

Kayaköy'deki şapellerden biri
Kayaköy’deki şapellerden biri

Kayaköy’de gezilecek yerler; Aşağı Kilise, Yukarı Kilise, şapeller, eski okul ve gümrük binaları. Köyün ara sokaklarında dolaşırken zaten hepsi ile karşılaşıyorsunuz.

Ayrıca Kayaköy’de konaklayarak Af Kule Manastırı, Gemile Koyu gibi yerlere de gidebilirsiniz.

Kayaköy’de Ne Yenir?

Kayaköy'de gözlemecideki arkadaşımız İsmail
Kayaköy’de gözlemecideki arkadaşımız İsmail

Kayaköy ve Likya Yolu boyunca en çok göreceğiniz yiyecek kesinlikle gözleme. Köy içinde çok sayıda restoran var. Bu restoranlardan fiyatlarına baktığımız Levissi’nin fiyatları cep yakıyor, Rokka ortamı dışarıdan güzel görünüyor ama orası da fiyat olarak ortalama üstü görünüyor.

Köy Kahvesi’nde çayınızı kahvenizi içebilirsiniz. Turist bulduk alalım paralarını yaklaşımı ne yazık ki burada da var. Aşağıdaki kahve Kayaköy Sanat Kampı’na en yakın olan kahve, köy içinde başka kahve de var, sizi yanıltmış olmayayım.

Kayaköy’e bahar aylarında giderseniz dut ağaçları size cömert davranacaktır. Yaz aylarında ise incirden eriğe bahçelerden sarkan meyveler aklınızı çelebilir.

Kayaköy’de Nerede Kalınır? 

Kayaköy’de konaklamak için büyük oteller yerine pansiyon, villa gibi pek çok seçenek var.

Kayaköy’de konaklamak için benim birkaç kez tercih ettiğim yer; Kayaköy Sanat Kampı. Kayaköy Sanat Kampı’na, 2005-2006 idi sanırım, iki yaz üstüste gittim. Bir haftalık bir paket alıyorsunuz, sabahtan öğleye kadar kamptaki sanat dallarından biri ile ilgileniyorsunuz; resim, ebru, fotoğrafçılık gibi. Öğleden sonra yakın koylara doğa yürüyüşleri yapıyorsunuz, akşamları da kalan herkes birlikte zaman geçiriyor. Yalnız gidip çok eğlendiğim günler geçirmiştim.

Kayaköy Sanat Kampı - 2005
Kayaköy Sanat Kampı – 2005

Kayaköy’de konaklamak için alternatif yerlerden biri de Yol Glamping. Burası inzivaların yapıldığı, konaklama seçeneği olarak yurt, tiny house gibi seçeneklerin olduğu bir dinlenme alanı.

Yol Glamping
Yol Glamping

The Water Diviner Filmi

Russell Crowe’un Türkçe’ye “Son Umut” olarak çevrilen “The Water Diviner” filminin bazı sahneleri de Kayaköy’de çekilmiş ve ünlü aktör çekimler için köye geldiğinde oldukça ses getirmişti, belki hatırlarsınız. Filmde Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan da rol almıştı.

Kayaköy, terkedilmişliğin hüznü ile doğanın güzelliğini bir arada görebileceğiniz, Fethiye seyahatinizde mutlaka rotanıza eklemeniz gereken yerlerden biri. Bir kez gelince zaten hep gelmek isteyeceksiniz.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak, daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

  1. 2 kilise 14 Şapel.. Şapel küçük kilise idi galiba bizdeki mescidler gibi.. Bir köy için bu kadar kilise çok değil mi? Yoksa adı köy de şehir miymiş burası? Kadıköy gibi..

Yorumunuzu Yazın