Muğla’ya bağlı bir ilçe olan Marmaris, özellikle yaz aylarında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biridir. Tarihi yapılara ve benzersiz koylara sahip olan Marmaris hem yerli hem de yabancı turistler tarafından adeta akına uğruyor.

Marmaris’in En İyi Plajları Listesi 

Muğla’ya bağlı bir ilçe olan Marmaris, özellikle yaz aylarında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biridir. Tarihi yapılara ve benzersiz koylara sahip olan Marmaris hem yerli hem de yabancı turistler tarafından adeta akına uğruyor. Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden biri olan ve Muğla’nın güney kısmında yer alan Marmaris, il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta yer alıyor. Özel araçla veya otogardan saat başı hareket eden minibüslerle ulaşım sağlanabilen Marmaris’te vakit geçirirken uğramanız gereken pek çok plaj bulunuyor.

Marmaris Hakkında

Yaz aylarının gelmesiyle plajlar kalabalıklaşmaya başlıyor. Keyifli bir seyahat yapmak isteyenlerin tercihi olmayı başaran Marmaris ise benzersiz plajlarıyla öne çıkıyor. Değişen tatil ihtiyaçlarını ve istekleri başarıyla karşılayabilecek plajlarıyla eğlenceli bir deneyim vadeden Marmaris, günün her saati oldukça hareketlidir. Marmaris seyahatinizde konaklayabileceğiniz pek çok otel ise farklı bütçeler ve farklı isteklere hitap edebiliyor. Bu durum seyahatinizin çok daha keyifli hale gelmesini sağlıyor.

Amos Plajı

Amos Plajı tarihi bir koy olan Amos Koyu’nda yer alıyor. Berrak denizi ve ormanlarla çevrili plajı, Marmaris seyahatinizi çok daha keyifli hale getiriyor. Antik kente oldukça yakın olduğu için de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran fakat ulaşımın diğer koylara oranla daha zor olduğu Amos Plajı, doğal yapısı ile adeta bir akvaryumu andırıyor. Berrak suyu sayesinde balıklarla birlikte yüzebileceğiniz, yaklaşık 5 metre sonra derinleşmeye başlayan bu sebeple çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler tarafından denizi pek tercih edilmeyen Amos Plajı’na giderken yanınıza deniz ayakkabısı almanızı öneriyoruz. Plajın etrafında yemek yiyebileceğiniz ve plaj hizmetlerinden faydalanabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

İçmeler Plajı

Marmaris’e yaklaşık 8 km uzaklıkta olan İçmeler Plajı şehrin güney batısında konumlanıyor. Yeşil ve mavinin bir arada sunulduğu eşsiz bir denize sahip olan İçmeler Plajı çoğunlukla yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Özel araçlarla, İçmeler dolmuşlarıyla, taksiyle ya da tekne turları ile ulaşım sağlanabileceğiniz İçmeler Plajı, turistik açıdan farklı olanaklar sunuyor. Çevresinde barlar, restoran ve tesisler olması, konforlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi olmasını sağlıyor. Plaja giriş için ücret ödemeniz gerekmiyor fakat şezlong ya da şemsiye gibi hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor.

Adaköy Plajı

Etrafında bulunan Marmaris otelleri ile kalabalıklardan uzak, huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin ziyaret edebilecekleri Adaköy Plajı, Marmaris’in en sevilen plajlarından biridir. Küçük bir plaj olan, turkuaz rengi suya ve gri kum ve çakıl kaplı bir sahile sahip olan Adaköy Plajı, yalnız seyahat edenlerin, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin ya da kalabalıklardan uzak olarak kafa dinlemek isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır. Adaköy Plajı etrafında konaklayabileceğiniz oteller bulunsa da plaj içerisinde hizmet alabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmaz. Fakat sörf ve kano gibi su sporlarına katılabilirsiniz.

Kleopatra Plajı

İlçe merkezinin kuzey sahilinde yer alan Kleopatra Plajı, Çamlı Mahallesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezinden özel araçlarla, tekne turlarıyla veya otogardan hareket eden Çamlı dolmuşları ile ulaşım sağlanabileceğiniz Kleopatra Plajı’na giriş için 300 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Marmaris’in en popüler plajlarından biri olan Kleopatra Plajı altın rengine sahip kumları ve berrak deniziyle öne çıkıyor. Doğayla iç içe olmak ve keyifli bir sahil günü geçirmek için ziyaret edilmesi gereken Kleopatra Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Tesisler yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz büfelere de yer veriyor. Yaklaşık 5 metreye kadar sığ bir denize sahip olan Kleopatra Plajı, kademeli olarak derinleşiyor.

Hisarönü Plajı

Hisarönü ile Orhaniye arasında yer alan Hisarönü Plajı halk plajı olduğu için ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Yolun kenarında yer aldığı için oldukça küçük olan ancak kolaylıkla ulaşılabilen Hisarönü Plajı, bünyesinde herhangi bir işletme ya da sosyal tesis bulundurmaz. Tuvalet ve duş gibi sosyal imkanlar bulunmamasına rağmen popüler olan Hisarönü Plajı huzurlu bir ambiyansa sahiptir. Yaz sezonu boyunca oldukça hareketlidir. 

Turunç Plajı

Turunç Plajı ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Turunç Mahallesi’ne ait sahilde yer alan ve etrafında bulunan yeşil ağaçlarla keyifli bir plaj olan Turunç Plajı, ilçe merkezinden özel araçlarla, taksiyle ya da otogardan hareket eden Turunç dolmuşlarıyla ulaşılabilecek bir konumdadır. Merkeze yakın olduğu için çevresinde aracınızı park edebileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

Sakin bir yapıya ve sığ bir denize sahip olan Turunç Plajı diğer plajlardan farklı olarak daha sıcak bir denize sahiptir. Kalabalık plajların aksine huzurlu atmosferde keyifli vakit geçirmek isteyenlerin tercihi olan Turunç Plajı, çocuklu aileler ve iyi derecede yüzme bilmeyenler tarafından da tercih ediliyor.

Turunç Plajı etrafında bulunan ve çeşitli konseptlerle hizmet veren Marmaris butik oteller seyahatinizin hem daha konforlu hem de daha keyifli hale gelmesini sağlıyor. Girişlerin ücretsiz olması ise tercih edilmesini sağlayan önemli etkenlerden biridir. İçeride şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz işletmeler de yer alıyor.

Datça 

Muğla’nın bir ilçesi olan ve Marmaris seyahatinizde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz Datça, deniz keyfi yaşayabileceğiniz pek çok plaja ev sahipliği yapıyor. Dingin ve huzurlu sularında keyifli vakit geçirebileceğiniz Datça plajları arasında;

• Balıkaşıran Koyu,

• Küçük Koy,

• Büyük Koy,

• Karaincir Plajı,

• Perili Köşk Plajı,

• Domuzbükü,

• Ovabükü gibi yerler bulunuyor.

Aktur Plajı

1970’li yıllardan beri oldukça popüler olan Aktur Plajı, Datça Yarımadası’nın girişinde yer alıyor. Etrafında bulunan yazlık tatil evleriyle keyifli bir seyahat noktası olan Aktur Plajı, Marmaris’te yer alan diğer plajlara oranla daha sakin ve az bilinirdir. Bu sebeple kalabalıklardan sıkılanların tercihidir. Bir kilometrelik uzunluğuyla keyifli bir plaj olan Aktur Plajı, mavi bayrak ödülüne sahiptir.

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı Datça’nın merkezinde yer alıyor. Merkezi konumu sebebiyle ulaşım kolaylığı sağlayan dolayısıyla yaz boyunca oldukça hareketli olan plaj, etrafında bulunan işletmelerle keyifli bir plaj günü geçirmeye imkan tanıyor. Suyu diğer plajların denizlerine oranla daha sıcak olan Kumluk Plajı dalgasız ve uzun denizi sebebiyle yoğun ilgi görüyor. Kumluk Plajı etrafında bulunan tesisler tarafından sunulan şezlong ve şemsiye kiralama hizmetinden yararlanarak keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Söğüt Plajı

Sakin ve huzurlu bir ambiyansa sahip olan Söğüt Plajı etrafında konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafeler bulunuyor. Her bütçeye hitap eden farklı restoranlara da etrafında yer veren ve oldukça sığ bir denize sahip olduğu için çocuklu aileler tarafından da ziyaret edilen Söğüt Plajı, yaz ayları boyunca kalabalıklara rağmen huzurlu atmosferini korumaya devam ediyor. Söğüt Plajı’na giriş için ücret ödenmesi gerekmiyor. Fakat şezlong ve şemsiye kiralamak için tesislere ödeme yapmalısınız.

Kumlubük Plajı

Kumlubük Plajı Turunç’un arka tarafında yer alıyor. Oldukça huzurlu bir atmosfere sahip olan Kumlubük Plajı, doğanın kucağında yer alması sebebiyle de dikkat çekiyor. Kumlubük Plajı’nda otopark veya yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir işletme bulunmuyor. Denizin keyfini çıkartmak için Kumlubük Plajı’nı tercih ediyorsanız yanınızda atıştırmalık götürmenizi öneriyoruz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın