Adana denince akla sadece yemek gelmemeli. Toroslara sırtını dayamış, bereketli Çukurova’yı bağrına almış bu şehirde birbiriyle yarışan, az bilinen çok sayıda doğal güzellik var. Bunlardan biri de Adana’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden olan KAPIKAYA KANYONU! Kapıkaya kanyonu nerede, yol tarifi, giriş ücreti var mı, kamp ve piknik alanları, Varda Köprüsü ile mesafesi ve çok daha fazlası bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Kapıkaya Kanyonu
Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu Hakkında Genel Bilgi

Kapıkaya Kanyonu; Niğde’den doğan Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Çakıt Çayı vadisinde yer alıyor. Keçiboynuzu, zakkum, çınar ve zeytin ağaçları ve tarihi kalıntıların izleri arasından geçerek kanyona

Çakıt Çayı, 200 metre yükseklikteki kanyon duvarlarının arasından geçerek denize ulaşırken 20 kilometrelik bir kanyon oluşturmuş. Bu 20 km.lik kanyonun içinde 7.2 km’lik bir yürüyüş parkuru var. Gidiş-dönüş yürümek isterseniz 14 km’den uzun bir rota. Rota üzerinde Bahçecik Şelalesi bulunuyor.

Kapıkaya Kanyonu Hakkında Genel Bilgi
Kapıkaya Kanyonu Hakkında Genel Bilgi

Kapıkaya Kanyonu, eskiden ulaşım amacıyla da kullanılmış, eski posta yolu imiş. Kapıkaya Köyü girişinde Adnan Menderes Posta Yolu Mesire Alanı yer alıyor. Kanyonun bir ucu da Çakıt Çayı’nın yer altına girip tekrar yer yüzüne çıkması ile oluşan Yerköprü Şelalesi’nin bulunduğu nokta. Burada da bir mesire yeri bulunuyor. Bahçecik Şelalesi ile Yerköprü Mesire Alanı arasında araç ile ulaşım mümkün.

Kanyona gelip iyi vakit geçirmek isterseniz, doğa yürüyüşüne uygun ayakkabı ve kıyafet tercih etmenizi öneririm. Doğa yürüyüşü sevenler için muhteşem güzellikte bir rota, mutlaka zaman ayırın!

Kapıkaya Kanyonu Nerede?

“Kapıkaya Kanyonu nerede?” diye soracak olursanız; Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kanyon Adana merkeze 56 km mesafede, Karaisalı ilçesine ise sadece 6 km mesafede yer alıyor.

Kanyonun yürüyüşe açık olan bölümü, Karaisalı ilçesi Kapıkaya Köyü’nden başlıyor, Çakıt Çayı boyunca 7.2 km devam ediyor ve Yerköprü Mesire Alanı’nda son buluyor.

Kanyonunun Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Kapıkaya Kanyonu Yol Tarifi

Kapıkaya Kanyonu Yol Tarifi
Kapıkaya Kanyonu Yol Tarifi

Kanyona kendi aracınız ile ulaşmak için; Adana üzerinden gelecekseniz, en hızlı ve kolay yol önce Karaisalı ilçesine gelmek, oradan batıya dönerek kanyonun Adnan Menderes Posta Yolu Mesire Alanı girişine ulaşmak. Yol boyunca yönlendirme tabelaları da olduğundan bulmakta zorlanmazsınız.

Kanyona toplu taşıma ile ulaşmak için iki seçeneğiniz var;

  • ilki Karaisalı ilçesine gelerek buradan köy minibüslerine binmek veya otostop yapmak,
  • ikinci seçenek ise tren ile Haçkırı tren istasyonuna gelip 5 kilometre kanyona doğru yürümek.

Kapıkaya Kanyonu ile Varda (Alman) Köprüsü Arası

Varda Köprüsü
Varda Köprüsü

Kanyona geldiyseniz rotanıza Varda Köprüsü’nü de eklemeyi unutmayın. Kapıkaya Kanyonu ile Varda Köprüsü arası mesafe araç ile yaklaşık 15 kilometre. Yürümek isterim derseniz; Varda Köprüsü ile Kapıkaya Kanyonu’nu birbirine bağlayan 5.5 km uzunluğunda bir yürüyüş rotası var ancak rota üzerinde yer alan asma köprü şu an hizmet dışı olduğundan göremedik. Bir sonraki gidişime tadilatı yapılmış olur umarım.

Varda Köprüsü yazıma da mutlaka göz atın: Varda (Alman) Köprüsü

Varda Köprüsü'nden Kapıkaya Kanyonu'na olan yürüyüş rotası
Varda Köprüsü’nden Kapıkaya Kanyonu’na olan yürüyüş rotası

Varda Köprüsü’nden Kapıkaya Kanyonu’na olan 5.5 kilometrelik yürüyüş rotasını yukarıda görebilirsiniz. Bu rotayı tek yönlü yapmak için bir aracın sizi Varda Köprüsü’nde bırakıp Kapıkaya Kanyonu’nda alması gerek, aksi halde aynı yolu geri yürümeniz gerekecek. Genellikle doğa yürüyüş grupları bu rotaya Çakıt Çayı’nın yer altına girdiği Yerköprü Şelalesi’ni de ekleyerek günübirlik yürüyüş turları düzenliyor, onlardan birini yakalarsanız harika olur.

Kapıkaya Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kapıkaya Kanyonu
Kapıkaya Kanyonu

Kanyon girişi şu an ücretsiz, herhangi bir kontrol noktası bulunmuyor.

Ziyaret saatleri için de bir kısıtlama yok. Ancak gerekli ekipmanlara sahip değilseniz hava karardıktan sonra kanyon içinde olmanızı tavsiye etmem, herhangi bir ışıklandırma bulunmuyor. Parkur boyunca herhangi bir işletme de bulunmuyor, su ve benzeri ihtiyaçlarınızı mutlaka tedarik ederek yürüyüşe başlamanız gerekli.

Kapıkaya Kanyonu Piknik Alanları

Kapıkaya Kanyonu’nunda farklı noktalarda piknik alanları yer alıyor:

  1. Adnan Menderes Posta Yolu Mesire Alanı: Kapıkaya Kanyonu’nun Kapıkaya Köyü girişinde Adnan Menderes Posta Yolu Mesire Alanı bulunuyor. Çakıt Çayı kıyısına piknik masaları yerleştirilmiş, burada piknik yapabilirsiniz. Mesire alanı girişinde tuvalet, market ve gözleme, sıkma, çay-kahve alabileceğiniz bir yer var. Yani malzemesiz gitseniz de aç kalmazsınız. Ancak kanyona girmeden bu noktada tedariğinizi mutlaka yapın çünkü içeride başka herhangi bir tesis yok.
  2. Bahçecik Şelalesi: Kanyon yürüyüş rotası üzerinde yer alan şelale kıyısında piknik yapabilir. Burada tesis de bulunuyor, çay-kahve-sıkma molası için uygun.
  3. Yerköprü Mesire Alanı: Kanyonun diğer ucu ise Yerköprü Mesire Alanı, bu noktada da benzer şekilde piknik alanı, market, tuvalet ve tesis bulunuyor.

Kapıkaya Kanyonu’nda Kamp Yapılır mı?

Kapıkaya Kanyonu’nda yer alan mesire yerleri veya kanyon içinde kamp yapabilirsiniz, herhangi bir kısıtlama yok. Ancak elektrik ve su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis yok. Kamp yapmak istiyorsanız; su, yiyecek, aydınlatma gibi gerekli tüm tedariği yaparak gitmenizi öneririm.

Kapıkaya Kanyonu Fotoğrafları

Bu yazıda kullandığım Kapıkaya Kanyonu fotoğrafları aşağıda toplu olarak yer alıyor. Fotoğrafların tüm kullanım haklarının tarafıma ait olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Diğer Adana Gezi Yazılarım

Adana’ya gitmişken gezip görebileceğiniz pek çok güzel nokta bulunuyor. Aşağıda yer alan Adana gezi yazıları listemde harika öneriler bulacaksınız;

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın