Adana’nın Karaisalı ilçesi Haçkırı (Kıralan) Mahallesi sınırları içinde yer alan Alman Köprüsü olarak da anılan Varda Köprüsü 2012 yılında yayınlanan James Bond serisinin Skyfall filminin açılış sahnesinde yer alması ile popüler oldu. Hem yakın yerlerden hem de şehir dışından çok sayıda ziyaretçi çeken Varda Köprüsü nerede, yol tarifi, hikayesi, tren saatleri, James Bond filmi ve çok daha fazlası ile bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Varda (Alman) Köprüsü
Varda (Alman) Köprüsü

Varda Köprüsü Nerede?

Adana’nın Karaisalı ilçesi Hacıkırı Mahallesi’nde yer alan köprü Adana merkeze yaklaşık 72 km, Karaisalı ilçesine 17,5 km, Haçkırı (Kıralan) Köyü’ne ise 1.2 km mesafede yer alıyor. Köprünün Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Varda Köprüsü Nerede?
Varda Köprüsü Nerede?

Varda (Alman) Köprüsü Yol Tarifi

Köprüye Adana’dan kendi aracınız ile gelecekseniz, önce Karaisalı ilçesine oradan da Çakıt Çayı’nı geçerek köprünün bulunduğu Haçkırı (Kıralan) Köyü’ne ulaşacaksınız. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, yol boyunca harika manzaralar size eşlik edecek. Çakıt Çayı’nı geçtikten sonra yol biraz daralıyor ve virajlı bir yol oluyor ama tamamı asfalt, rahatlıkla herhangi bir araçla ulaşabilirsiniz.

Varda Köprüsü Yol Tarifi
Yol Tarifi

Köprüye toplu taşıma ile gelmek isterseniz Haçkırı tren istasyonuna gelip oradan 1.2 km’lik mesafeyi yaklaşık on beş dakika kadar yürümeniz gerekecek, başka bir toplu ulaşım şekli yok maalesef. Yürümek istemezseniz, köyden geçen araçlara otostop çekerek köprüye ulaşmanız kolay olacaktır.

Size trenle Varda Köprüsü planı önerisi de vereyim; Sabah 07:00’de Adana’dan kalkan tren 08:30 gibi Haçkırı Durağı’nda oluyor. Sabah belediyenin Varda Köprüsü manzaralı restoranında kahvaltınızı yapıp, 12:00-12:30 civarı Haçkırı’ndan Adana’ya dönen tren ile Adana’ya geri dönebilirsiniz. Yarım günlük harika bir rota olur, tren keyfi de cabası.

Varda (Alman) Köprüsü Hikayesi

Varda Köprüsü Hikayesi
Varda Köprüsü Hikayesi

Köprü, 1907 yılında Almanlar tarafından yapımına başlanmış 1912 yılında kullanıma açılmış, bu nedenle Alman Köprüsü olarak da anılıyor. Köprünün yapım amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hatlarını tamamlamak.

172 metre uzunluğu ve 99 metre yüksekliği ile yapımı sırasında sürekli çalışan işçilerin “bitmedi, VAR DAHA” demeleri yüzünden adı “Var daha” dene dene sonunda Varda Köprüsü olmuş.

Varda Köprüsü - İlk İnşa Edilen Bacaklar
İlk İnşa Edilen Bacaklar

Köprü yapımına vadinin daha dar bir kısmından başlanmış, ancak tren yolunun oraya uygun şekilde kıvrılamayacağını fark eden Almanlar ilk yaptıkları bacakları bırakıp yeniden, çok daha kalın ve yüksek bacaklar inşa etmek zorunda kalmışlar. Yukarıdaki fotoğrafta ilk inşa edilen bacakları görebilirsiniz.

Varda (Alman) Köprüsü – James Bond Skyfall Filmi

2012 yılında gösterime giren James Bond serisinin Skyfall filmi; önce tren üstünde, sonra Varda Köprüsü manzaraları ile ve sonunda tren üstünde vurulan James Bond’un köprüden aşağıya düşmesi ile başlayınca köprü birden üne kavuşmuş. Meşhur tren ve köprü ile fotoğraf çektirmek isteyenler akın akın buraya gelmeye başlamış. Aşağıdaki videoda tam da bahsi geçen sahnelerin tamamı yer alıyor.

Varda (Alman) Köprüsü’nden Tren Ne Zaman Geçiyor?

“Trenin geçiş saatinin ne önemi var?” demeyin! Bu tren yolu ve köprü Skyfall filminin açılış sahnesinde kullanıldığı için buraya geldiyseniz treni köprüden geçerken izlememek olmaz.

Varda Köprüsü Tren Saatleri
Tren Geçiş Saatleri

Köprü üzerinden Adana-Konya arasında çalışan trenler geçiyor. Yolcu treni her gün 08:30, 12:30 ve 17:30 civarında köprüden geçiyor. Bazen gecikmeler olabilir, beklemeye devam. Yük trenleri görüntü olarak yolcu trenleri kadar güzel değil ama çok sık geçiyorlar, yolcu treninin saatleri uymazsa yük trenlerini bekleyebilirsiniz.

Trenin köprüden geçmesi en fazla 8-10 saniye sürdüğünden köprü üstünde tren varken fotoğraf veya video çekmek isterseniz önceden hazırlık yapmanızda fayda var.

Varda (Alman) Köprüsü Restoran

Varda Köprüsü Restoran
Varda Köprüsü Restoran

Köprüye sadece birkaç yüz metre mesafede Varda Köprüsü manzaralı bir restoran bulunuyor. Restoran işletmesi Karaisalı Belediyesi’ne ait imiş. Adana’nın meşhur sıkmasından veya kuzu saç kavurmasından yerken treni bekleyebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz burada. Tren saatlerini en iyi restorandakiler biliyor, saatlerin değişmesi riskine karşı, güncel ve geçerli saatleri onlardan öğrenebilirsiniz.

Köprü yakınlarında tek seçeneğiniz belediyenin restoranı değil, Haçkırı (Kıralan) Köyü’nde köy kahvaltısı, sıkma benzeri yemekler bulabileceğiniz yerler de mevcut.

Köprünün bulunduğu muhteşem vadinin devamında Kapıkırı Kanyonu var, gelmişken orayı da mutlaka görün derim. Ayrıca Adana’da gezilecek yerler ve Adana’da ne yenir yazılarıma da mutlaka göz atın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Yıllar önce gitmiştim.Elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş tanıtım o kadar ayrıntılı ki görmüş gibi oldum en kısa zamanda tekrar gitmek istiyorum.Skyfall nerdeyse hep tren üstünde çekildi Adana yavuzlarda tren yollarına çıkan tüm sokaklar kapatıldı çok zorluk çekmiştik 1ay.james Bond la tanışma fırsatımız olmuştu resim bile çektirmiştik.Sayenizde o günleri tekrar hatırlamak çok güzel teşekkür ederim.

Yorumunuzu Yazın