Ülkemizde çok güzel şeyler oluyor! “Ne mesela?” dediğinizi duyar gibiyim. Mesela 31 Mart , 1 – 2 Nisan tarihlerinde İznik’te İznik Kano Festivali yapılacak. İznik Gölü’nü kürekleyerek keşfetmenin tadına varabileceğiniz harika bir etkinlik tasarlanmış. İznik, İstanbul’a yakınlığı ile zaten hafta sonları için harika bir kaçış rotası. Kano Festivali de bu kaçamağa güzel bir renk katmış.

İznik Kano Festivali
İznik Kano Festivali

İznik Kano Buluşması

Son yıllarda çeşitli yollar ile şehirden kaçmak isteyen kişiler giderek çoğalıyor. Bisikletle, trekking grupları ile bunu yapanların yanında kanoya binen kişi sayısında gözle görülür bir artış var. Doğaya, denize meraklı kişiler kanolarıyla bireysel ya da grup halinde geziyor ve yeni yerler keşfediyorlar. İnsanın kendi kas gücüyle hareket edebildiği ve bu sayede birbirinden güzel kıyıları gezmesine imkan sunan, hiçbir gürültü çıkartmayan bu deniz taşıtı aynı zamanda dünyanın en doğa dostu ulaşım araçlarından. Aynı zamanda, insanoğlunun kendi yaptığı ilk ulaşım aracı olan ve tekerlek kadar eski olan kano, günümüzde doğa severler tarafından özellikle tercih ediliyor.

Dünyanın birçok ülkesinde kendilerine has toplulukları mevcut olan kano severler, tanışmak, eğlenmek, öğrenmek için çeşitli festivaller, şenlikler yapıyor. Türkiye’de kano festivallerinin ilki 2011 yılında İstanbul – Riva’da organize edilmişti. Benzer güzel örnekleri de İzmir’de ve Kütahya – Sofça’da düzenlendi. Bu sayede Türkiye’nin birçok bölgesinden onlarca kanocu bir araya gelerek bilgi alışverişi ve sohbetlerde bulundular, birlikte gezerek güzel vakit geçirdiler.

Geçtiğimiz yıllarda güzel örneklerini gördüğümüz kano festivalleri sayesinde bir araya gelen kanocular, bu kez 4 medeniyete başkentlik yapmış, tarihi ve doğal güzelliği ile korunmuş bir bölge olan İznik’te buluşacaklar. Birçok doğa sporunu kucaklayacak doğal güzelliklere sahip olan bu şirin kasabanın kıyıları kanocuların rengarenk kanolarıyla daha da şenlenecek.

İznik Gölü kıyıları kano sporu için oldukça uygun coğrafi şartlara ve keşfedilesi oldukça nadir güzelliklere sahip. Yerleşim alanı içinde kalan, balıkçı barınağı civarındaki sazlıklar ve Çakırca Köyü civarındaki sazlıklar, şehrin surlarının göl içinde izlenebiliyor olması, 2014 yılında keşfedilen batık kilise bu çevrenin oldukça bakir ve nadide noktaları aslında. İznik’e şehir dışından gelen kanocular, aralarında su kuşları, kurbağalar ve zararsız su yılanlarının yer aldığı bu güzel sazlıkları keşfe çıkacaklar.

İznik Kano Festivali Etkinlikleri

İznik kıyılarını kanoyla geziyor olmanın yanında, gölde “küreksiz kano yarışı, kano çekme yarışı, karton kano yarışı” gibi eğlenceli yarışlarla keyifli zamanlar geçirecekler. Kano eğitimi, söyleşiler ve sohbetler gibi etkinliklerle bilgi ve tecrübemizi artıracaklar.

Festivalin onur konuğu olarak, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanusu motorsuz ve yelkensiz bir tekne ile kürek çekerek geçen ve kendi kas gücü ile devrialemi başaran ilk insan olan Erden Eruç da sunumuyla doğaseverlere feyz verecek.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi, “doğa turizmi” ve “spor turizmi” gibi alternatif turizm araçları ülkemizde de yükselen değerlerden biri olmayı başarmıştır. Ülkemizde, gelişmiş ülkelerin sahip olduğu bu turizm payının yanında düşük oranda, fakat çok yüksek kapasitede olduğu görülmektedir. Hem doğa turizmi hem de spor turizmi potansiyeli yüksek bir kent olan İznik’te, kano festivaliyle birlikte yeni bir turizm imkanı da şehre kazandırılmış olacak. Bu sayede, doğayı kirletmeden, çevreye zarar vermeden kentimizin korumaya değer unsurlarının var olduğuna, güzelliklerinin korunarak hem gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğuna dikkat çekilecek.

İznik’te gezilecek yerler için tıklayın

İznik Kano Festivali Programı

3 gün sürecek Kano festivali etkinliğin program detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

CUMA
10:00-24:00 kayıt işlemleri
10:00 – 15:00 şehirde serbest zaman, kanoların suya indirilmesi
15:00 Kayıkhanede kano eğitimi, kano sohbetleri, kano eğitim videoları,
17:00 Serbest sürüşler, kano üzerinde gün batımı izlenmesi,
19:00 Akşam yemeği ( Makarna partisi )

CUMARTESİ
07-08 Geç kayıt,
06-08 Kahvaltı,
DSİ de kalanlar için servis
08:30 kayıkhane de buluşma,
09:00 göl üzerine kanolar ile İznik yazısı yazma,
09:30 İznik güney rotası için hareket
10:15 Molla dondurma ( İce Stop )
10:45 Bazilika bölgesi ziyaret ve bilgilendirme.
11:30 liman bölgesi, sazlıklar, Darka tatil köyü,
13:00 DSİ de öğlen yemeği, Erden Eruç’un festivale katılımı
15:00 Yenişehir kamping, yüzme molası, ( Çay, kahve )
16:00 serbest zaman,
17:30 DSİ’ye dönüş ( Toplam 7,5 km )
18:30 Akşam Yemeği
19:30 Erden Eruç’un sunumu, diğer sunumlar
Otellerde kalanlar için servis

PAZAR
06-07 kahvaltı
Otellerde kalanlar için servis
07:30 DSİ de buluşma
08:00 Göl üzerine kanolar ile Türk Bayrağı yapılması
08:30 Martılara simit ile besleme
08:45 İznik Kuzey yönüne yönüne hareket, Liman, Kayıkhane ( Çay, Kahve )
11:30 Eğlenceli yarışmalar, Protokol konuşmaları, Halk katılımı ( ilk kez kano deneyimi yaşayacak kişiler için mini turlar )
13:30 Öğlen yemeği
14.00 veda fotoğrafı, festival kapanışı

İznik Kano Festivali; Bursa Valiliği, İznik Kaymakamlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik Belediyesi, Harline Nutrition, Köfteci Yusuf firmaları, Kano Diyarı, Kano Akademi, Kanoist, Büyük Ayı, ve İzdak destekleri ile gerçekleşiyor.

İznik’i ve İznik Gölü’nü kürek çekerek keşfetmek isteyen kanosu, sup boardı olan herkesi 31 Mrt, 1-2 Nisan 2017 tarihlerinde bu şirin kente bekliyoruz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

  1. Çok güzel bir etkinlik olmuş. Bundan 13 yıl önce biz de bir kano etkinliğine katılmıştık. Çok eğlenceli oluyor bi o kadar da heyecanlı. Dikkat etmek gerekli heyecana kapılıp devrilmek an meselesi çünkü 🙂

Yorumunuzu Yazın