Covid-19 hayatımızı her geçen gün biraz daha değiştiriyor. Koronavirüs taşıyan kişilerin toplu taşımayı kullanmasını engelleyebilmek için, İstanbul’da toplu taşımada HES Kodu 15 Ocak 2021’den itibaren zorunlu olacak. İstanbulkart ile Hes Kodu tanımlama nasıl yapılır olabildiğince pratik bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Toplu taşımada HES Kodu zorunluluğu
Toplu taşımada HES Kodu zorunluluğu

Neden Toplu Taşımada HES Kodu Zorunlu Olacak?

Toplu taşımada, özellikle İstanbul’da işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde sosyal mesafe kurallarının uygulanması pek mümkün görünmüyor. Araç sayıları artırılmış olsa da 1.5-2 metre mesafeyi korumak hiç gerçekçi değil. Sağlık Bakanlığı’nın önerileri ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, izolasyonda olması gereken, Covid-19 tanısı konmuş ve koronavirüs taşıyan biri ile temaslı olan kişilerin toplu taşımayı kullanmaması, kullanırlarsa da iligili makamlara iletilmesi gerekiyor. Koronavirüs hastası, taşıyıcısı veya hastalardan biri ile temasta olan kişiler İstanbul’da toplu taşıma kullanamayacak. Bu uygulamayı sağlayabilmek için de İstanbulkart ile HES Kodu eşleştirilmesi gerekiyor.

İstanbulkart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?
İstanbulkart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle, henüz HES Kodu almadıysanız, Hes Kodu Nasıl Alınır? yazıma bakabilirsiniz.

İstanbulkart – HES Kodu Tanımlaması Nasıl Yapılır?

Gerekli süre: 5 dakika

İstanbulkart HES Kodu Tanımlaması Nasıl Yapılır?
Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması veya SMS yoluyla aldığınız HES Kodu’nuzu İstanbulkart’a nasıl tanımlayacağınızı adım adım anlatacağım.

  1. İstanbulkart sitesine girin

    Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Kart için hazırladığı internet sitesine gireceksiniz.

  2. İlgili formu doldurun

    İstanbulkart sitesine girdiğinizde uygulama yeni başlayacağı için önünüzde hemen bilgilendirme mesajı çıkıyor, ona tıklayarak veya kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresine girerek, sayfadaki formu doldurun.

  3. İstanbulkart numaranızı girin

    Formda kişisel bilgilerinizin yanısıra İstanbulkart numaranızı da girip onaylamanız yeterli.

İstanbulkartınıza HES Kodunuz tanımlanmış oldu, işlem bu kadar basit.

İstanbul’da Toplu Taşımada HES Kodu Ne Zaman Zorunlu Olacak?

15 Ocak 2021 tarihinden itibaren İstanbul’da toplu taşımada HES Kodu zorunlu olacak. O tarihten itibaren kartına HES Kodu tanımlı olmayan kişiler toplu taşımadan faydalanamayacaklar. Hala vakit varken bir an önce İstanbulkart HES Kodu tanımlama işlemenizi tamamlayın.

Sağlıkla Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.