Korona hayatımıza pek çok yeni kavram ve uygulama getirdi, ve hatta yeni bir yaşam tarzı getirdi desek daha doğru olur. Korona döneminde yapacağımız otobüs, tren ve uçak yolculukları için mutlaka almamız gereken nurtopu gibi bir kodumuz var artık: HES Kodu. Sağlık Bakanlığı’nın yolcuların sağlığı için geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulamasının bir parçası olan HES kodu nedir, HES kodu alma işlemi nasıl yapılır gibi ihtiyaç duyacağınız bütün bilgileri bu yazıda bulacaksınız. Şimdiden iyi yolculuklar!

HES Kodu Alma Konusunda Bilmeniz Gerekenler
HES Kodu Alma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nedir?

HES yani Hayat Eve Sığar kodu, otobüs veya uçak ile yurt içinde seyahat edecek olan tüm yolcuların almasının zorunlu olduğu bir kısa koddur. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama ile seyahat edecek yolcuların otobüs ve/veya uçağa binmeden önce mutlaka HES kodu almış olmaları gerekiyor.

HES kodu sayesinde seyahat eden kişilerin nereden nereye gittiklerinin takibi yapılabilecek, o uçak veya otobüste korona virüsüne yakalanan bir vaka ile karşılaşılması durumunda diğer tüm kişilerin kolayca tespit edilmesi sağlanabilecek.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

HES kodu alma işlemi nasıl yapılır diye bakacak olursak. Kodu almanın üç yöntemi var. Birincisi Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden, ikincisi ise SMS yoluyla, üçüncüsü ise e-devlet üzerinden. Hepsini detaylı olarak anlatacağım.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu Alma

Öncelikle telefonunuza Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Aşağıda hem iphone hem de android telefonlar için indirme bağlantılarını bulabilirsiniz. Bu uygulama ile yakınlarınızın durumunu veya risk bölgelerini de takip etmeniz mümkün.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu Alma
Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu Alma
 • HES uygulamasını Iphone telefonlarda AppStore’dan indirmek için tıklayın.
 • HES uygulamasını Android telefonlarda Google Play’den indirmek için tıklayın.

Uygulamayı indirdikten sonra önce telefon doğrulama işlemini tamamlamanız gerekiyor. Sonra “HES Kodu İşlemleri” butonuna tıklayarak kayıt oluşturarark HES kodunuzu alabilirsiniz.

SMS yoluyla HES Kodu Alma

SMS yoluyla HES kodu alma işlemi ise uygulama indirmekten daha kolay. Özellikle belli bir yaş üstü için SMS çok daha iyi bir alternatif olabilir. SMS yoluyla HES kodu almak için sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

 • HES boşluk, TC Kimlik Numarası, kimlik kartının ön yüzündeki seri numaranın son 4 hanesi ve kodu kullanmak istediğiniz gün sayısı yazın. Örn SMS metni: HES 123456789 1234 30
 • Yabancı yolcular; Uyruk (TUR – Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alabilir.
 • 2023 kısa numaraya SMS olarak gönderin
 • Belirttiğiniz gün süresince (paylaşım süresi) geçerli olacak HES kodunuz telefonunuza SMS olarak gelecek. Eğer süre belirtmezseniz kod 1 yıl süresinde geçerli olacaktır.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Hayat Eve Sığar” yazarsanız,
HES Kodu Üretme ve Listeleme menüsüne ulaşacaksınız. Bu menüden “Yeni HES Kodu” butonuna tıklayarak kodunuzu alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma
E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma
E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma
E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar Paylaşım Süresi (Geçerlilik Süresi) Nedir?

Paylaşım Süresi HES koduna ihtiyaç duyduğunuz süre artı 7 gündür ve kodun aktiflik yani geçerlilik süresini belirler. Paylaşım süresi girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemeniz gerekir. Diyelim ki 15 gün sonrası için yolculuk planlıyorsunuz. Paylaşım süresi olarak 15+7 yani 22 gün belirtmeniz gerekir.

Paylaşım süresi belirtmek zorunlu değildir, eğer bir süre belirtmezseniz HES kodunuz 1 yıl süreyle geçerli olacaktır. Önerim süre belirtmemeniz olur çünkü geçerli olmayan kodlar ile uçak bileti alırken veya uçağa binerken sorun yaşayabilirsiniz.

Yolculuk Hangi Durumlarda Onaylanmaz?

HES kodunuz olsa bile belli durumlarda yolculuğunuz onaylanmayabilir. Yolculuğunuzun onaylanmaması için olası sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 1. COVID-19 testiniz pozitif çıktı veya başka nedenlerden ötürü karantina sürecinde olabilirsiniz.
 2. HES kodunuzun süresi dolmuştur veya tarih hatası vardır.
 3. Türk vatandaşları için TC Kimlik numarası, yabancılar için pasaport numarası hatalı girilmiş olabilir.

İki ve üçüncü sebeplerden dolayı sorun yaşıyorsanız tekrar doğru bilgiler ile HES kodu alarak işlem yapabilirsiniz ancak birinci madde nedeniyle seyahatiniz onaylanmadı ise, karantina süreniz bitene veya test sonucunuz negatife dönene kadar seyahat etmeniz mümkün olmayacaktır.

Bilet Alırken HES Kodu Nasıl Girilir?

Seyahatiniz için uçak veya otobüs bileti almadan önce mutlaka yukarı anlattığım yöntemlerden birini kullanarak HES kodunuzu almalısınız. Kodu aldıktan sonra bilet satın alma işlemlerini HES kodunuz ile gerçekleştirebilirsiniz. Firmaların internet siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden bilet alırken HES kodu girebileceğiniz alanlar olacak, o alanlara kodunuzu girerek işleme devam edeceksiniz.

Uçağa veya otobüse binerken HES kodunuzu tekrar göstermeniz gerekeceğinden, telefonunuzda ve/veya yazılı olarak kodunuzu mutlaka yanınızda bulundurun.

Check-in sırasında yapılan kontrollerde yukarıdaki yolculuğun onaylanmadığı durumlardan biri görülürse uçak veya otobüse binemezsiniz.

HES kodunuz olmadan bilet alamaz, uçak veya otobüse binemez yani seyahatinizi gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle mutlaka seyahatinizden önce kodunuzu alın!

HES kodu, tüm yurt içi otobüs, tren ve uçak seyahatlerinde zorunludur.

Ayrıca, giriş çıkış yasağı olan şehirlere gidenler ve 65 yaş üstü (sokağa çıkma yasakları kısmen devam ettiği için ) yolcular için seyahat izin belgesi alınması gerekmektedir.

Umarım HES kodu alma süreci ile ilgili kafanızdaki soruların cevaplarını bu yazıda bulmuşsunuzdur. Cevaplarını bulamadığınız sorularınız varsa bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. Merhaba
  bu yazmalar eski olsa gerek çünkü 23 Haziran günü 65 yaş üstü için bizzat Cumhurbaşkanı haber bülteninde “bundan böyle 65 yaş üstü bir ay şartı olmadan turistik olarakta seyahat edebileceklerdir” haberini vermişti hatta arkadaşlarım bana hadi artık hürsünüz diye mesajlar atmışlardı ve bende NTV den bizzat bu haberi dinlemiştim
  şimdi halen bu bir ay geçerli ise çok kötü

Yorumunuzu Yazın