Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, iki kıtayı birleştiren dünya şehri İstanbul, ziyaretçilerine benzersiz bir keşif deneyimi yaşatıyor. Her sokağında ayrı bir dünyanın kapılarını açan şehirde gezilecek görülecek çok sayıda yer bulunuyor.

İstanbul Anadolu yakası, en az şehrin Avrupa yakası kadar hareketli. Birbirinden farklı butik müzelere sahip olan yakada bu müzeleri gezebilmek için en az birkaç gün ayırmak gerekiyor.

İstanbul Anadolu Yakasında Görülmesi Gereken 5 Müze

5. Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi
Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Otomobil kültürünü geliştirmek ve tarihi otomobilleri günümüze ulaştırmayı ve korumayı amaçlayan Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi, Ataşehir’de 1998 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu’nun Türkiye’de tanıdığı ilk resmi müze unvanını taşıyan bu merkezde dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş otomobiller, maket ve tasarımlar, fotoğraflar bulunuyor. Toplam 5 kattan oluşan müze otomobil tutkunlarını büyüleyecek güzellikte.

4. Sait Faik Müzesi

Sait Faik Müzesi
Sait Faik Müzesi

Ünlü Edebiyatçı Sait Faik Abasıyanık’ın ömrünün son 10 yılını geçirdiği Burgazada’daki evi, günümüzde edebiyatçının izlerini taşıyan bir müze olarak hizmet veriyor. Darüşşafaka’nın müzeye dönüştürdüğü evde yazarın el yazmaları, kişisel notları ve eşyaları sergileniyor. Burgazada’nın tadını çıkarmak ve ünlü edebiyatçının hayatına tanıklık etmek için Sait Faik Müzesi’ne uğrayın.

3. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

Geçmişte Padişah II. Mahmud’un ahşap sarayının olduğu noktaya, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında Üsküdar’da yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, önemli diplomatik görüşmelere ev sahipliği yapmış. Yabancı devlet adamlarının Osmanlı’ya getirdiği hediyelerin sergilendiği sarayda, tarihi halılar, avizeler, vazolar baş döndürücü güzellikte. Sarayın bahçesi de soluklanmak için ideal.

2. Anadolu Hisarı Müzesi

Anadolu Hisarı Müzesi
Anadolu Hisarı Müzesi

İstanbul Boğazı’nın Anadolu kıyısında, Göksu Deresi’nin denizle buluştuğu noktada bulunan Anadolu Hisarı Müzesi, Beykoz sınırlarında. Osmanlı Devleti’nin boğaz geçişlerini kontrol edebilmek amacıyla inşa ettiği ilk hisar olma özelliğini taşıyan Anadolu Hisarı, 1394 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Etkileyici boğaz manzarası ve zamanda yolculuk için Anadolu Hisarı, İstanbul’un en güzel köşelerinden.

1. İstanbul Oyuncak Müzesi

 İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Gazeteci-Yazar Sunay Akın’ın tüm birikimini harcayarak Göztepe’de iki katlı bir köşte açtığı İstanbul Oyuncak Müzesi, çok kısa bir sürede yalnızca İstanbul’da değil tüm Türkiye’de önemli bir markaya dönüştü. Yaklaşık 500 metrekare genişliğindeki müzede 2 bini aşkın parça oyuncak sergileniyor. Dünyanın birçok noktasından getirilen antika oyuncaklardan yakın geçmişe kadar geniş bir koleksiyona sahip olan müze, özellikle çocuklu aileler için tam bir cennet.

İstanbul Anadolu Yakası birbirinden güzel ve farklı konseptlere sahip olan müzeleriyle zamanını değerlendirmek isteyenlere fırsat sunuyor. Bu müzeleri ziyaret etmek için en iyi seçeneklerden biri de araç kiralama. Şehir dışından gelecekler için Sabiha Gökçenden araba kiralamak vasıtasıyla kolay ulaşım sağlayarak müzelere kolay ulaşıp keyifli zaman geçirmek oldukça kolay.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Arama motorunda istanbul müzelerini ararken sitenize rastladım sayfayı kapatırken en alttaki oyuncak müzesi dikkatimi çekti istanbulda bulunduğumda okadar müze cami vb yerler gezdim fakat ilk defa oyuncak müzesini gördüm çocukluğum aklıma geldi birden… Bir dahaki sefere istanbul gidişimde ilk işim oyuncak müzesine gitmek olacak paylaşımınız için teşekkür ederim.

Yorumunuzu Yazın