İstanbul 3. havalimanı çok yakında hizmete açılıyor. İstanbul 3. havalimanının adı ne olacak, ne zaman hizmete açılacak, havalimanına nasıl gidilecek gibi herkesin kafasında onlarca soru işareti var. 3.havalimanı açılınca Atatürk Havalimanı kapatılacak mı? O kadar uzağa nasıl gideceğiz gibi endişeler ise bir süre daha sorulmaya devam edecek gibi görünüyor.

İstanbul Havaalanı
İstanbul Havaalanı

İstanbul 3.Havalimanı Ne Zaman Hizmete Açılacak?

Açıldı, açılıyor, açılmasın derken İstanbul 3. Havalimanı’nın ilk etabı 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak. Açılır açılmaz Atatürk Havalimanı’ndaki tüm uçuşların buraya aktarılması mümkün görünmüyor. Bu nedenle kademeli bir geçiş olacağı tahmin ediliyor.

İlk etapta 2 pist ve 1 terminal binasının otoparkları ve köprüleriyle birlikte hizmete açılması bekleniyor. 3.Havalimanı projesi tüm etapları tamamlandığında Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağı söyleniyor.

Peki 29 Ekim’den sonra AHL’den olan uçuşlarımız varsa ne yapacağız? Havayolu firmalarının uçuşun hangi havalimanından olacağına dair bilgilendirme yapmalarını bekleyeceğiz. Bu arada umarım karışıklık olup insanlar mağdur edilmez.

İstanbul 3.Havalimanı’nın Adı Ne Olacak?

İstanbul’un kuzey ormanları için yarattığı tehdide rağmen ısrarla yapılan havalimanın adının ne olacağı ise gizemini koruyor. Yapımı sıradan İstanbul Grand Airport (İGA) kod adıyla anılan yeni havalimanının adını ne olacağına dair dedikodular dolaşsa da hala kesinleşmiş ve duyurulmuş resmi bir adı yok. Kulislerde Recep Tayyip Erdoğan ve Abdülhamit Han gibi alternatifler konuşuluyor.

İstanbul 3. Havalimanı Nerede?

Uzun zamandır hakkında konuşulan ve inşaatı sırasında kuzey ormanlarına zarar verdiği konuşulan havalimanı İstanbul Avrupa Yakasında, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Şehir merkezine uzaklığı ve ulaşım zorlukları da sık sık gündeme gelen havalimanı Arnavutköy ilçe sınırları içinde ve Terkos Gölü’ne yakın bir yerde.

İstanbul 3.Havalimanı Ulaşım Alternatifleri

İstanbul 3.havalimanına ilk etap açılışında kendi aracınızla, taksi ile veya otobüs ile ulaşım sağlayabilecekseniz.

İstanbul 3. Havalimanı’na Otobüs ile Ulaşım

Yeni İstanbul Havalimanı’na ilk etapta sadece otobüs ile toplu taşıma olacak. 18 farklı hatta 150 otobüs ile yeni havalimanına ulaşım sağlanacağı duyuruldu. Otobüs sefer fiyatları mesafeye göre değişmek üzere 12TL ile 30TL arasında değişiklik gösterecek. Bagajlı lüks otobüs sınıfında olacak otobüsler klasik belediye otobüslerinden lüks olacak.

Otobüs durakları hemen terminalin altında olacak, böylece otobüsten indikten sonra terminale asansör veya yürüyen merdivenlerle kolayca ulaşılabilecek.

Otobüs hatları, mesafeleri, kalkış sıklıkları ve fiyatlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

3. Havalimanı Otobüs Hatları

 • Beylikdüzü Tüyap – 52 km – 15 dakika – 21 TL
 • Esenler Otogar – 38 km – 15 dakika – 16 TL
 • Bakırköy – 44 km – 10 dakika – 18 TL
 • Yenikapı-Sirkeci – 50 km – 11 dakika – 18 TL
 • Beşiktaş – 43 km – 20 dakika – 18 TL
 • Alibeyköy Cep Otogarı – 31 km – 30 dakika – 16 TL
 • Kadıköy – 64 km – 20 dakika – 25 TL
 • Pendik – 93 km – 45 dakika – 30 TL
 • Hacıosman – 40 km – 30 dakika – 16 TL
 • Tepeüstü – 91 km – 30 dakika – 25 TL
 • Arnavutköy – 22 km – 40 dakika – 12 TL
 • Kemerburgaz – 21 km – 40 dakika – 12 TL
 • Sarıyer – 40 km – 30 dakika – 16 TL
 • Başakşehir – 27 km – 30 dakika – 14 TL
 • Bahçeşehir – 40 km – 40 dakika – 16 TL
 • Mahmutbey Metro – 36 km – 45 dakika – 15 TL
 • Halkalı – 40 km – 50 dakika – 16 TL
 • Mecidiyeköy – 37 km – 15 dakika – 16 TL

İstanbul 3. Havalimanı’na Metro ile Ulaşım

Yeni İstanbul Havalimanı’nın ilk etap açılışı yapıldığında, metro hatları tamamlanmadığından dolayı, metro ile ulaşım olmayacak. 2019 sonunda ise Gayrettepe-3.havalaimanı metro hattının tamamlanması planlanıyor. Şehir merkezinde havalimanına direkt raylı sistem olması yolcuları büyük oranda rahatlatacaktır.

2020 yılı sonunda ise Halkalı-3.Havalimanı hattının açılması planlanıyor.

İstanbul 3. Havalimanı’na Özel Araç ile Ulaşım

Yeni havalimanına özel aracınızla gitmek isterseniz 3.köprü bağlantısını kullanarak alana ulaşabileceksiniz. Yukarıda vermiş olduğum haritadaki yer imini takip ederek harita uygulaması üzerinden rotanızı oluşturabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz yere göre mesafe ve sürenizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

Özel aracınızla havalimanına gitmeyi planlıyorsanız otopark seçeneklerine de dikkat etmenizde fayda var. Sabiha Gökçen Havalimanı ve çevresinde otopark seçeneği çok fazla olmasına rağmen özellikle yoğun dönemlerde yer sıkıntısı yaşanıyor.

Yeni havalimanından 40.000 araç kapasiteli otopark olacağını söyleniyor ancak otopark fiyatları ve detaylar henüz netleşmiş durumda değil. En güzeli ilk aşamada otobüs ile havalimanına gitmek.

İstanbul 3. Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım

Yeni havalimanın şehir merkezine mesafesi oldukça uzak olduğundan taksi ulaşımı oldukça pahalı bir opsiyon olacak. Havalimanı kapasitesine uygun şekilde taksi sayısının belirleneceği söylense de taksiye binmeden önce uber, itaksi, bitaksi gibi uygulamalardan yaklaşık taski fiyatının ne olacağını hesaplamakta fayda var. Bir uçak bileti parasını da taksiye vermeyin 🙂

İstanbul’da yaşayanlar ve sık sık uçanlar için yeni havalimanı oldukça radikal bir değişiklik olacak.

Yolda kalın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın