Memleketim Burdur’un Karamanlı ilçesi. Orada doğdum, büyüdüm. Üniversite okumak için İstanbul’a geldim ve İstanbul’da kaldım. Ailem hala Karamanlı’da yaşıyor. Ben de fırsat buldukça memleketimi ziyaret ediyorum. Her ziyaretimde de yeni yerler keşfediyorum. Karamanlı ilçe merkezindeki tek müze olan ve 2021’de açılan İsmail Türel Müzesi, uzun zamandır görmek istediğim yerlerden biri idi. Temmuz 2023’te geç de olsa ziyaret ettim. Bu yazıda İsmail Türel Müzesi nerede, nasıl gidilir, müze hakkında ilginizi çekecek konular ve çok daha fazlası yer alıyor, keyifli okumalar!

İsmail Türel Müzesi
İsmail Türel Müzesi

Memleketimi merak ediyorsanız; Karamanlı’da gezilecek yerler yazıma da göz atmanızı öneririm.

İsmail Türel Kimdir?

Müzeyi anlatmaya geçmeden önce müzenin kurucusu olan İsmail Türel’i tanıyalım. İsmail Türel, 1954 yılında Burdur’un Karamanlı ilçesinde dünyaya geldi, o yıllarda Karamanlı henüz ilçe değildi. Isparta Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra uzun yıllar matematik öğretmenliği yaptı.

İsmail Türel
İsmail Türel

Emekli olduktan sonra sanat çalışmalarına ağırlık veren Türel, sulu boya ve akrilik resim çalışmaları yapmaya başladı. Resimleri pek çok yerde sergilenen Türel, 2016 ile 2019 yılları arasında Art Revolution Taipei Uluslararası Sanat Fuarı’nda ülkemizi temsil etti.

İsmail Türel, evli ve iki çocuk babası. Kış aylarını Antalya’da bahar ve yaz aylarını ise çoğunlukla Karamanlı’da geçiriyor. Karamanlı Atatürkçü Düşünce Derneği’nde aktif olarak görev alıyor. Kendisi bizim de aile dostumuz.

İsmail Türel
İsmail Türel

Halen aktif olarak resim çalışmalarına devam eden emekli öğretmen ve ressam İsmail Türel, 2021 yılında dedesinden kalan evi düzenleyerek etnografya müzesi haline getirdi ve ziyarete açtı.

İsmail Türel Müzesi Nerede, Müzeye Nasıl Gidilir?

İsmail Türel Müzesi, Burdur’un Karamanlı ilçesinde İstiklal Mahallesinde Baldırlar Sokak ile Çömezler Sokaklarının kesiştiği noktada yer alıyor.

İsmail Türel Müzesi Nerede
İsmail Türel Müzesi Nerede

Müzeye gitmek için özel aracınız ile veya toplu taşıma ile Karamanlı’ya geldikten sonra Karamanlı’nın Fethiye çıkışına doğru olan ilçenin eski yerleşiminin olduğu mahallelerden biri olan İstiklal Mahallesi’ne gelmeniz gerekiyor. Sonrası için konum bilgisini takip edebilirsiniz. Müzenin Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

İsmail Türel Müzesi

İsmail Türel Müzesi
Geleneksel Kıyafetler ve Günlük Yaşam

İsmail Türel Müzesi; köyünün değerlerine sahip çıkan ve gelecek nesillere aktarmak isteyen emekli öğretmen ve ressam İsmail Türel tarafından Burdur’un Karamanlı ilçesinde 2021 yılında kurulmuş olan bir etnografya müzesi. Türel, müzeyi kurma amacını; “gençlerimize, geçmişimizden bir şeyler bırakmak istiyorum” olarak tanımlıyor.

İsmail Türel Müzesi
Gaz Lambaları ve Mutfak Gereçleri
İsmail Türel Müzesi
İçki Şişeleri ve Günlük Eşyalar

İsmail Türel’in 30 yıl boyunca arkadaş, komşu, akraba ve hemşerilerinden topladığı kültürel ve tarihi değeri olan malzemeler ile oluşturduğu müzenin binası dedesinden kalma bir yapı. Tek katlı geleneksel bir Karamanlı evi olan müze binasının hem içi hem bahçesi sergi alanı olarak değerlendiriliyor, burası aynı zamanda İsmail Türel’in yazlık resim atölyesi.

İsmail Türel Müzesi
Günlük Eşyalar
İsmail Türel Müzesi
Mutfak Gereçleri

Karakovandan, Karamanlı’da üretilmiş olan şarap markasının şişelerine, çıkrıktan eski fotoğraf makinalarına kadar pek çok ilginç malzeme bulunuyor. Müzede ağırlıklı olarak; yöresel kıyafetler, mutfak eşyaları, tarım malzemeleri, at arabaları gibi günlük hayatta kullanılan eşyalar sergileniyor.

İsmail Türel Müzesi
At Arabaları
İsmail Türel Müzesi
Tarım Aletleri

Müzenin ilginç parçalardan bazıları; bir zamanlar Karamanlı’da üretilen Osman Bey Şarapları’na ait şişe, Karamanlı’da bir zamanlar hizmet veren Yapı Kredi Bankası’ndan kalma leylek mozaiği, Kore savaşı zamanında gönderilmiş olan bir mektup ve zarfı, Teke Yöresi’nin geleneksel çalgılarından olan kabak kemane, ay yıldız işlemeli tabak, körüklü fotoğraf makinası ve daha pek çok eşya…

İsmail Türel Müzesi
Karakovan

Umarım yolunuz memleketime düşer, aydın insanların kendi geleceklerine ışık olmak için kurduğu bu müzeyi ziyaret edersiniz. Bu müzeyi hayata geçirdikleri, memleketimizin geçmişini bugünlerde taşıdıkları için İsmail Türel ve en büyük destekçisi olan eşi Hatice Türel’e bir Karamanlılı olarak teşekkürü borç bilirim.

İsmail Türel Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Günleri

İsmail Türel’in bu müzeyi kurarken hiçbir ticari beklentisi olmadığından müze girişi ücretsiz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, müzeyi gezebilmek için Türel Ailesi’nin Karamanlı’da olduğu zamanları yakalamanız gerekiyor.Kışları Antalya’da geçiren aile ilkbahar ve yaz aylarında Karamanlı’da oluyor, bu dönemlerde ziyaret edilebilir.

İsmail Türel Müzesi Videosu

İsmail Türel Müzesi’nin kısa videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

@cokokuyancokgezen

Köyünün değerlerine sahip çıkan ve gelecek nesillere aktarmak isteyen emekli öğretmen ve ressam İsmail Türel tarafından Karamanlı’da kurulan etnografya müzesini gezdim. 🏛️Müze, Burdur’un Karamanlı ilçesinde İstiklal Mahallesi’nde İsmail Türel’in dede evinin dönüştürülmesi ile oluşturulmuş. 🏛️ Karakovandan, Karamanlı’da üretilmiş olan şarap markasının şişelerine, çıkrıktan eski fotoğraf makinalarına kadar İsmail Türel’in 30 yıldır arkadaş, akraba ve hemşerilerinden topladığı pek çok ilginç malzeme bulacaksınız. 🏛️Müze girişi ücretsiz. Bahar ve yaz aylarında ziyaret edilebilir durumda. 🏛️ Müzede yöresel kıyafetler, günlük eşyalar, tarım malzemeleri, at arabalarına varana kadar pek çok malzeme sergileniyor.

♬ orijinal ses – Sevil Mert

Karamanlı’ya bağlı Mürseller Köyü Kültür Evi‘ni anlattığım yazım da ilginizi çekebilir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın