Yurtdışına çıkarken gitmek istediğiniz ülkeye girebilmek için iki ana ihtiyacınız var; birincisi pasaport, ikincisi ise eğer Türkiye’den vize isteyen ülkelerden biriyse vize. Özellikle Avrupa’ya girişte schengen ve İngiltere vizesiyle ilgili çok soru alıyorum. Ben de İngiltere vizesi başvurusu için için yapılması gerekenleri toparlayayım istedim.

İngiltere Vizesi
İngiltere Vizesi

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere vize başvuruları için bir aracı kurumla çalışıyor: World Brigde adında. Evraklarla buraya başvurmanız gerekiyor ancak önce Birleşik Krallık’ın internet sitesinden gerekli başvuru işlemleri tamamlamanız gerekiyor.

Sırasıyla İngiltere vize başvurusu için yapılması gerekenler:

 • Vize başvurusunu online olarak yapmalısınız. http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ApplyNow.aspx linkinden başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Vize başvuru ücretini yine online olarak ve sadece USD olarak ödeyebiliyorsunuz.
 • Online başvuru sonrasında e-posta adresinize başvuru numaranız (GWF ile başlamalı) gönderilecek.
 • Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir‘de bulunan vize başvuru merkezlerinden birinde için randevu almalısınız.
 • Online yaptığınız başvuru evraklarının çıktısını alıp imzalamasınız.
 • Aracı firma sizin biometrik fotoğrafınızı çekecek, parmak izinizi alacak.
 • 2-3 hafta içinde pasaportunuz ve başvuru belgelerinizi dilerseniz başvurduğunuz aracıdan alabilirsiniz, dilerseniz kurye ile adresinize gönderiliyor.  Web sitelerinde 3 ay öncesinden başvurun gibi bir not var ama benimki 10 günde çıkmıştı. Siz yine de riske atmamak için mümkün olduğunca erken başvurun.

İngiltere Vize Başvuru Ücretleri

Ben aşağıya turistik ziyaret için alınan vize ücretlerini yazdım, diğer ücretler için bu linke bakabilirsiniz.

Genel Ziyaretçi Vize Ücreti   (USD)  
Kısa Dönem (6 aya kadar, tek ya da çoklu giriş) 129  
Uzun Dönem (2 yıla kadar) 446  
Uzun Dönem (5 yıla kadar) 818  
Uzun Dönem (510 yıla kadar) 1181  

 İngiltere Vize Başvurusu Gerekli Belgeler

Yine genel başvuru için gerekli belgeleri burada yazıyorum.

 • Vize başvuru formunun çıktısı
 • Geziye dair uçak biletleri ve otel rezervasyonları
 • 1 adet fotoğraf
 • Varsa geçmiş pasaportlarınız
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Gelir durumunuza dair evraklar (çalışan iseniz; şirketinizi izin belgesi, sigorta belgeleri, bordro, öğrenci iseniz; öğrenci belgeleriniz ve size bakmakla yükümlü kişilerin gelir durumlarını gösteren belgeler, işyeri sahibiyseniz; şirketinizin finansal durumunu gösteren belgeler, banka hesap dökümleriniz, varsa ev-araba gibi üzerinize kayıtlı varlıkların belgeleri)

Diğer İngiltere Gezi Yazılarım

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

 1. İngiltere’nin bir de Fast Track uygulaması var, eğer son 5 yıl içinde Birleşik Krallık ülkelerinden birine ya da Schengen bölgesine giriş yaptıysanız Fast Track olarak değerlendiriliyorsunuz ve oldukça hızlı işlem görüyor başvurunuz. Ben şans eseri (world bridge ofisine gidince farkettim böyle bir şey olduğunu) buna denk gelmiştim ve kargo dahil 48 saat dolmadan vizemi alabilmiştim.

Yorumunuzu Yazın