Bir şehir sizi nasıl heyecanlandırır? Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla ya da hepsi birden. Hamburg hepsini bir arada bulabileceğiniz şehirlerden biri. Elbe Nehri’nin Kuzey Denizi’ne açılan kapısı Hamburg; Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise üçüncü büyük limanına sahip şehri. Liman şehri demek, ticaret demek. Hareketli ticaret hayatı denizciliğin gelişmesini, denizcilik de şehir hayatının hareketli olmasını sağlamış. Hamburg’da gezilecek yerler, ne yenir, gezi maliyeti, ulaşım gibi ihtiyacınız olan tüm detaylar Hamburg gezi rehberi niteliğindeki bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar.

Hamburg'da Gezilecek Yerler ve Hamburg Gezi Rehberi
Hamburg’da Gezilecek Yerler ve Hamburg Gezi Rehberi

Hamburg’da Gezilecek Yerler

Hamburg Elbe Nehri deltasında kurulmuş olduğundan genel olarak düz bir şehir, bu nedenle yürüyerek gezmek oldukça kolay. Şehrin çok iyi bir ulaşım ağı var. Deniz ulaşımı, metro, tramvay gibi alternatiflerin hepsinden yararlanmak ve pek çok müzede indirim almak için Hamburg Card almanız yeterli. 

Hamburg’da Ulaşım ve Hamburg Card yazım için tıklayın

Rathaus – Belediye Binası

Rathaus - Belediye Binası
Rathaus – Belediye Binası

Avrupa şehirlerinde bir şehir meydanı ve meydanda belediye binası olması alışılagelmiş bir durumdur. Hamburg’da da durum aynı. Geniş bir meydana bakan belediye binasını şehrin merkezi olarak kabul edebiliriz. Belediye binası içine girip gezebileceğiniz, ücretsiz rehberli turlar düzenlenen, mimari olarak çok güzel bina. Hamburg ziyaretinizde burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Mönckeber Caddesi

Mönckeber Caddesi
Mönckeber Caddesi

Belediye binası ile ana tren istasyonu arasında Mönckeber ve onu kesen trafiğe kapalı sokaklarda alışveriş veya kahve molası verebilirsiniz. Eğer Noel Pazarları dönemi Hambur’a giderseniz bu caddede pek çok tezgah ve yılbaşı süsleri ile tüm gün çok hareketli oluyor. 

Alster Gölü

Belediye binasından Elbe nehrinin aksi yönüne doğru ilerlerseniz Alster Gölü kıyısına çıkarsınız. Güzel bir havada Hamburg’daysanız tekne turlarına katılarak gölü gezebilirsiniz. 1 saatlik tekne turları 16 euro.

Nikolai Kilisesi 

Nikolai Kilisesi
Nikolai Kilisesi 

İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanarak pek çok masum insanın hayatını kaybettiği kilise şu an müze olarak hizmet veriyor. Kiliseden geriye kalan kulesine tırmanarak Hamburg’u yukarıdan görebilirsiniz. 5 Euro müze giriş ücretini ödeyerek hem kuleye çıkabilir hem de müzeyi gezebilirsiniz.

Michel Kilisesi ve Krameramtsstuben Sokağı

 Krameramtsstuben Sokağı
Krameramtsstuben Sokağı

Hamburg’u tepeden izleyebileceğiniz bir diğer kilise kulesi de Michel Kilisesi’ne ait. Michel Kilisesinin arka sokağında yer alan Krameramtsstuben sokağı 17. yüzyılda inşa edilmiş, Hamburg’un en eski sokaklarından biri. Sokak dışarıdan eski bir bina gibi görünüyor, sizi yanıltmasın kapıdan içeriye girdiğinizde bir sokak sizi karşılayacak. Hediyelik eşyacılar ve bir de restoran sokağın sakinleri. 

St.Pauli Bölgesi

St.Pauli Bölgesi
St.Pauli Bölgesi

Hamburg’un en hareketli bölgelerinden biri St.Pauli. İsyankar futbol takımı ile de tanınan bölge aynı zamanda genel evler bölgesi olarak biliniyor, Amsterdam’da Red Light bölgesi gibi. Bu bölge aynı zamanda pek çok konser salonuna da ev sahipliği yapıyor.

St.Pauli bölgesinde kurulan Noel Pazarı’na “Erotik Noel Pazarı” deniyor. Burada striptiz yapan kızların olduğu bir etkinlik alanı, seks oyuncaklarının Noel hediyeliklerine entegre edilmiş halleri gibi adının hakkını veren bir pazar kuruluyor ve iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık oluyor.

Balık Pazarı

Balık Pazarı
Balık Pazarı

Eski Liman bölgesinde yer alan Balık Pazarı, Pazar sabahları erken saatlerdeki eğlencesi ile meşhur. Nisan-Ekim ayları arasında sabah 05:00-07:00 arası, Kasım-Mart ayları arasında ise 07:00-09:30 saatleri arasında ücretsiz canlı müzik dinleyebilir. Deniz mahsüllerinin yanında biranızı yudumlayabilirsiniz.

Eski zamanlarda denizciler Balık Pazarı’nın oraya limana gelir, limandan St.Pauli’deki genel evlere uğrar sabaha karşı Balık Pazarı’nda karınlarını doyurup gemilerine binerlermiş.

Çiçek Mezatı

Çiçek Mezatı
Çiçek Mezatı

Balık Pazarı’nın hemen arka sokağında bir kamyon çiçeği açık artırma ile satan bir tezgah var. Şu an çiçek almaktan çok bir şova, eğlenceye dönüşmüş olsa da çok ucuza buradan canlı çiçek alabilirsiniz. Balık Pazarı’ndan çıkıp buradaki çiçek mezatını izleyebilirsiniz.

U Bot Müzesi – U-434 Submarine Museum

Hamburg U Bot Müzesi
Hamburg U Bot Müzesi

Balık Pazarı’nın hemen yanında Almanların İkinci Dünya Savaşındaki en önemli silahlarından biri olan U Boatlardan biri olan U-434 müze olarak ziyarete açık. Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:00-20:00 arası, Pazar günleri ise 11:00-20:00 arası ziyarete açık. Biz Pazar sabah erkenden Balık Pazarı’na gittiğimiz için müzeyi ancak dışarıdan görebildik.

U botlar savaş sırasında 132.000’den fazla insanın ölümüne sebep olmuş, tehlikeli savaş silahları idi. Enigma’nın şifresinin çözülmesi ile U bot tehlikesi bertaraf edilmişti. Merak edenler 2014 yapımı Enigma’nın Şifresi filmini izleyebilir.

Museumshafen

Hamburg Museumshafen
Hamburg Museumshafen

Balık Pazarı’nın önündeki feribot durağından 62 numaralı feribota binerek Museumshafen’e doğru yola çıkıyoruz. Yolculuk çok uzun sürmüyor, 15 dakika sonra Oevelgönne durağındayız. Burası Hamburg’un eski limanı. Eski gemiler, gemi malzemeleri açık hava müzesi şeklinde sergileniyor. Havanın güzel olduğu bir zamanda gelirseniz limanın olduğu bölge tepelere doğru yerleşmiş yazlık evleri ile oldukça keyifli.

Elbe Tüneli

Hamburg Elbe Tüneli
Hamburg Elbe Tüneli

Elbe nehrini su altından geçebilmek için 1911 yılında inşa edilen yer altı tüneli. Şu an yayalar ve bisikletlilerin geçişine açık ve ücretsiz. Su altından geçtiğiniz için etrafta birşey göremeseniz de tarihi tünelde bir yürüyüş yapmak son derece keyifli. Eskiden arabaların indirildiği asansörler de hala duruyor. 

Speicherstadt

Hamburg Speicherstadt
Hamburg Speicherstadt

Hamburg’un en çok bilinen bölgesi eski liman bölgesi olan Speicherstadt 2015 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. Bu bölgede uzun bir yürüyüş yapmayı, bu bölgede en çok fotoğrafı çekilen Wasserschloss’un fotoğrafını çekmeyi, halı ticareti anısına yapılmış olan halı desenli kaldırımı görmeyi unutmayın. 

Hamburg Wasserschloss
Hamburg Wasserschloss

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie
Elbphilharmonie

Speicherstadt bölgesinde estetik ve modern görüntüsü ile kesinlikle gözden kaçıramayacağınız Elbphilharmonie büyük bir konser salonu. Henüz çok yeni tamamlanmış olan bina Hamburg’un simgelerinden bir olmaya aday. Bir konser izlemesenizde binaya girip gezebiliyor, Hamburg limanını yukarıdan izleyebiliyorsunuz. Binaya giriş ücretsiz, ancak girişte bilet almanız gerekiyor, gişe görünce korkmayın.

Denizcilik Müzesi 

Hamburg Denizcilik Müzesi
Hamburg Denizcilik Müzesi 

Denizcilik şehri olan Hamburg’da bir denizcilik müzesi olmaması düşünülemezdi elbette. Speicherstadt bölgesinde yer alan müze 8 katlı eski liman binalarından birinin içinde yapılmış. Her kat farklı bir konuda sergilere ev sahipliği yapıyor. Denizciliğe ilginiz varsa en az 3-4 saatinizi müzeye ayırmanızı öneririm. Müze giriş ücreti 13 Euro, eğer Hamburg Card’ınız varsa 9 Euro’ya müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Miniatur Wunderland

Speicherstadt bölgesinde mutlaka görmeniz gereken bir diğer müze ise minyatür müzesi olan Miniatur Wunderland. Pek çok farklı şehir ve ülkenin minyatürlerinin sergilendiği müze alınının en büyüğü. Ayrıca en büyük minyatür havaalanı olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış. 

Chilehaus

Hamburg Chilehaus
Hamburg Chilehaus

Speicherstadt bölgesinden çıkarken kocaman kahverengi tuğlalı bir bina göreceksiniz. Bu bina liman bölgesinde inşaa edilen ilk ticari bina olarak biliniyor.

Yukarıda yer alan listedeki yerler dışında Hamburg’da gezip görebileceğiniz pek çok yer var elbette. Botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi en çok önerilenleri. Ayrıca Elbe nehrinde nehir turlarına katılabilir, eski balıkçı kasabası şimdi Hamburg’un en varlıklı mahallesi olan Blankenese ve oradan Treppenviertel bölgesini gezebilirsiniz. 

Hamburg Gezilecek Yerler Haritası

Hamburg’da gezilecek yerler haritası için linke ve görsele tıklayın

Hamburg'da gezilecek yerler haritası
Hamburg’da gezilecek yerler haritası

Hamburg Gezi Videosu

Noel Pazarları zamanı gittiğimiz Hamburg seyahatimizin videosunu Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Videoya ulaşmak için bu bağlantıya veya aşağıdaki görsele tıklamanız yeterli. Kanalıma abone olmayı da unutmayın.

Hamburg seyahatimizin videosu için tıklayın
Hamburg seyahatimizin videosu için tıklayın

Hamburg Gezi Rehberi

Hamburg’ta gezilecek yerler dışında Hamburg’ta kaç gün kalınmalı, ne yenmeli, gezi maliyeti ne olur, hangi mevsimde gidilmeli gibi bilgileri Hamburg gezi rehberi olarak aşağıda bulacaksınız.

Hamburg’da Kaç Gün Kalınır?

Hamburg’u gezmek için en az iki tam gün ayırmanızı, eğer havanın güzel olduğu yaz aylarında gezecekseniz daha fazla zaman ayırmanızı öneririm. Hamburg’da mutlaka görmeniz gereken yerler için bir liste hazırladım, keyifli okumalar. 

Hamburg’a Gitmek için En İyi Zaman

Hamburg kuzeyde bir şehir ve Kuzey Denizi’ne yakın olduğundan soğuk bir şehir. Soğuk sevmeyenler Hamburg’u gezmek için yaz aylarını tercih edebilir. Ancak benim Avrupa’da en sevdiğim dönem Noel Pazarları zamanı ve Hamburg’da Noel Pazarları çok güzel. Kasım sonu ile Aralık sonu arasındaki 1 aylık dönem Hamburg’u gezmek için alternatif dönem.

Hamburg’da Ne Yenir?

Hamburg'da Ne Yenir?
Hamburg’da Ne Yenir?

Hamburg’a bizim gibi Noel Pazarları zamanı giderseniz pazarlarda sosisten patatese, dönerden kreplere kadar pek çok yiyeceği uygun fiyatlara alabilirsiniz.

 • Glühwein: Sıcak Şarap
 • Apfelpunsch: Punç
 • Feuerzangenbowle: Alevli bir Noel içeceği
 • Rösti-Taler: Patates yemeği
 • Kartoffelpuffer: Patates mücveri
 • Currywurst: Köri soslu sosis
 • Lebkuchenherzen: Dev kurabiye
 • Schmalzgebäck: Lokma tarzı bir tatlı
 • Balık pazarında balıklı sandviçler

2 Günlük Hamburg Gezisi Maliyeti Ne Oldu?

Cumartesi sabah gitmeli, Pazartesi sabah dönmeli 2 günlük Hamburg seyahatimiz kaça mal oldu bakalım mı? Tüm maliyetleri kişi başı yazdığımı tekrar hatırlatayım.

 • Hamburg uçak biletimizi Pegasus’un kampanyalarından birinden almıştık. 460 TL idi bilet yani yaklaşık 74 euro.
 • Konaklama için Booking.com’un genius indirimlerinden şehir merkezine yakın özel oda, ortak banyolu bir hostelde kaldık. 2 gece kişi başı 47 euro verdik.
 • Miniatur Wunderland 11 euro, Maritimes Muzesi Hamburg Card indirimi ile 9,5 euro olmak üzere müze girişleri için toplam 20,5 euro ödedik.
 • Hamburg Card için 45,5 euro 3 günlük grup kartı aldık, kişi başı 22,75 euro.
 • Yeme-içme için sabah kahvaltılarımızı Hamburg’daki zincir pastanelerden biri olan Le Crobag’ta kahve+prezel veya sandviç şeklinde yaptık. Kişi başı 3-4 euro civarı. Öğle ve akşam yemeklerimizi de Noel Pazarlarında yedik. Onlar da 5 euro civarına geldi. Toplam yeme-içme için 33 euro ödemişiz.
 • Tabii ki 8 euro karşılığı 50 TL yurtdışı çıkış haracı ödedik. 
 • 1 yıllık şengen vizemiz olduğu için bu seyahate özel vize masrafımız olmadı.

Seyahatimizin kişi başı maliyeti 205,25 euro tuttu. Bence oldukça uygun bir seyahat oldu.

Başta da dediğim gibi Hamburg çok şey vaad ediyor, tadını çıkarın. 

Skyroad Dergisi Şubat 2020 sayısı
Skyroad Dergisi Şubat 2020 sayısı

Bu yazının kısa versiyonu Skyroad Dergisi Şubat 2020 sayısınında yayınlanmıştır. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın