Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, Elbe Nehri’nin Kuzey Denizi’ne açılan ağzında olması nedeniyle tam anlamıyla bir ticaret ve denizcilik şehri. Hamburg’da ulaşım her zaman stratejik önem taşımış, bu nedenle şimdi de şehir içinde ulaşım için çok sayıda seçeneğiniz var. Hamburg, Avrupa’daki en ucuz havaalanından şehir merkezine ulaşım seçeneği sunan şehirlerden biri.

Hamburg'da Ulaşım - Hamburg Card
Hamburg’da Ulaşım – Hamburg Card

Hamburg Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Hamburg havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay ve ucuz yolu S1 numaralı tren hattını kullanmak. Şehir merkezine kadar gidebileceğiniz trenin ücreti ise yetişkinler için sadece 3.30 Euro, 6-14 yaş arası gençler için ise 1.20 Euro, 6 yaş altı ise ücretsiz.

S1 treni, Pazartesi’den Cuma’ya sabah 06:00, gece 23:00 arası her 10 dakikada bir kalkıyor. Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde ise sabah 08:00 gece 23:00 arası çalışıyor. Gece saatlerinde ise her 20 dakikada bir kalkıyor, yani 24 saat havaalanından şehir merkezine ucuza ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Hamburg havaalanından şehir merkezine yolculuk sadece 25 dakika sürüyor.

Şehir merkezinden havaalanına geri dönüşte S1 trenini kullanacaksanız ilk 3 vagona binmeniz gerekiyor, çünkü Ohlsdorf durağında trenin kalan vagonları başka bir hatta geçiyor. İlk 3 vagona binmediyseniz de panik yapmayın, tren içinde Ohlsdorf durağına gelmeden önce Almanca ve İngilizce anonslar yapılarak yolcular bilgilendiriliyor, durakta vagon değiştirebilirsiniz.

Şehir içinde toplu taşıma kullanacaksanız, havaalanında hatta Hamburg’a gelmeden önce internet üzerinden günlük, 3 günlük gibi opsiyonlar ile Hamburg Card alarak ulaşımınızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Hamburg’da Şehir İçi Ulaşım

Hamburg'da Şehir İçi Ulaşım
Hamburg’da Şehir İçi Ulaşım

Hamburg şehir merkezinde gezilecek görülecek yerlerin pek çoğu yürüme mesafesinde olsa da belli noktalara gitmek için toplu taşıma kullanmaya ihtiyacınız olacak. Hamburg’da yaygın bir raylı sistem var; metro, tren, tramway ağları ile pek çok noktaya kolayca ulaşmanız mümkün.

Hamburg’un Elbe Nehri kıyısında olmasının avantajı ile şehirden uzak noktaların pek çoğuna da feribot seferleri düzenleniyor. Ayrıca şehirde bisiklet yolları da düzgün şekilde belirlenmiş, bisiklet kiralayarak şehri gezmek de çok keyifli olabilir.

Hamburg’da şehir içinde toplu taşıma araçlarına iniş veya binişlerde kimse bilet kontrolü yapmıyor, ancak pek çok Avrupa kentinde olduğu gibi kontrolörler rastgele araçlara binerek size bilet soruyor, eğer biletiniz veya Hamburg Card’ınız yoksa ceza kesiyorlar. Bu cezalara katlanmaktansa bilet veya kart almanızı öneririm.

Hamburg Card

Hamburg Card
Hamburg Card

Hamburg Card, başta şehir içi ulaşım olmak üzere pek çok yerde indirim alabileceğiniz bir şehir kartı. Hamburg Card uygulamasını indirerek kolayca kullanabilir, internetten veya bilet gişelerinden veya kiosklardan fiziksel olarak alabilirsiniz.

Hamburg Card almak için tıklayın

Hamburg Card’ı Hamburg’da konaklayacağınız süreye ve kaç kişi seyahat ettiğinize göre alabilirsiniz. Tek kişilik bilet (single ticket) 1 yetişkin ve 3 çocuk (6-14 yaş arası) için kullanılabiliyor. Grup bileti 5 kişiye kadar kullanılabiliyor. Aşağıdaki tabloda Hamburg Card fiyatlarını görebilirsiniz.

SüreTek Kişilik BiletGrup Bileti
1 Gün10.50 Euro18.50 Euro
2 Gün19.90 Euro 33.50 Euro
3 Gün26.50 Euro45.50 Euro
4 Gün34.90 Euro59.90 Euro
5 Gün42.50 Euro75.50 Euro

Hamburg Card aldığınızda limitsiz olarak tüm şehir içi ulaşım seçeneklerinden faydalanabiliyorsunuz. Biz 3 günlük bilet alıp heryere toplu taşıma ile gitmeyi tercih ettik.

Ayrıca pek çok müze, müzikal ve aktivitede Hamburg Card indiriminden faydalanabiliyorsunuz. Mesela Denizcilik Müzesi girişi 13.5 Euro idi, biz Hamburg Card indirimi ile 9 Euro’ya girdik.

Ayrıca www.hh-app.de adresinden indireceğiniz Hamburg mobil uygulaması ile sesli rehberler, gezilecek yer önerileri, ulaşım seçenekleri gibi pek çok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Hamburg turizm ofisi şehri gezip görmek isteyenler için hem ulaşım kartı hem de mobil rehber hazırlayarak büyük bir kolaylık sağlamış. Hamburg’a gitmeyi planlıyorsanız önceden uygulamayı indirip incelemenizi öneririm.

Hamburg yazılarım devam edecek, takipte kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın