Hafta sonu ucuz uçak bileti yakaladık mı bizi kimse İstanbul’da tutamaz. Hafta sonu gezilerimde 20 lt’lik bir sırt çantası ile seyahat ediyorum. Hem hareket avantajı sağlıyor, hem de hazırlanma kolaylığı. Bu kadar küçük çantalarla nasıl seyahat ettiğim bana en çok sorulan sorulardan biri. Hadi gelin birlikte bir bakalım, hafta sonu seyahati için çanta hazırlığı nasıl oluyormuş, çantamda neler varmış 🙂

Hafta Sonu Seyahati için Çanta Hazırlama
Hafta Sonu Seyahati için Çanta Hazırlama

Hafta Sonu Seyahati için Çantamda Neler Var?

Bu hafta sonu Cuma akşam çıkıp Pazartesi sabah dönüşlü bir Kopenhag seyahatimiz olacak. Cuma ve Cumartesi gece konaklamamız, Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gecemiz ise yolda geçecek. Havayolu şirketlerinin kampanyalarından yakaladığımız ucuz biletlerden biri idi bu da. Şu an dolar euro almış başını gitmiş olsa da biz bir çılgınlık yapıp Avrupa’nın bile en pahalı ülkelerinden birine gidiyoruz 🙂 Seyahatle ilgili bilgileri önden veriyorum çünkü hangi eşyayı neden taşıdığımı çantamı nasıl hazırladığımı buna bağlayacağım 🙂

Çanta Hazırlama – Çantamdaki Giysiler

Çantayı hafif tutmanın gizli formülü bence giysilerde saklı 🙂 Yanıma aldığım giysileri ve hangi giysiyi neden taşıdığımı aşağıda detaylıca açıkladım.

 • Uçuşumuz üç saatten fazla sürecek, bu nedenle yolda rahat etmek için üzerime tayt ve tshirt tarzı bir kıyafet giyeceğim. Dönüş yolunda da aynı kıyafetleri giyeceğim. Böylece üstümdeki kıyafetlerle 2 geceyi çözmüş olacağım.
 • Kopenhag’da hava durumuna baktım, gündüz 22-akşam 14 derece civarı gösteriyor, yani şanlıyız kalın kıyafet almamıza gerek yok. iki tam gün geçireceğimiz için 1 pantalon 2 kısa kollu tshirt, 1 uzun kollu tshirt işimi görecek.
 • Hostelde kalacağımız için yanımıza havlu ve terlik almak zorundayız. Hostel içinde gezerken terlik mutlaka gerekli aklınızda olsun, otellerdeki gibi size terlik ve havlu vermiyorlar. Benim taşıdığım terlik Fas’tan aldığım deri ve çok çok hafif bir terlik, yumuşak da olduğu için çantada kullanımı çok pratik. Havlu da fiber havlulardan o da çok az yer kaplıyor ve hafif.
 • Ben kısa seyahatlerde yanıma yedek ayakkabı almıyorum, en rahat spor ayakkabımı giyiyorum ve bütün seyahati o ayakkabı ile geçiriyorum. Ayakkabı çok yer kaplayan birşey size de tek ayakkabı tavsiye ederim.
 • Ben seyahat ederken mutlaka çapraz postacı çantasının küçüğü çantalardan kullanıyorum, fotoğraflarımda görmüşsünüzdür belki. Telefon, cüzdan ve pasaportumun sürekli elimin altına olması beni iyi hissettiriyor. Bunların sığacağı kadar olması yeterli benim için. Bu küçük çantalardan birkaç tane var, giderken seçtiğim kıyafetlere göre rengi uyan çantayı yanıma alıyorum.
 • Bir de şehir içinde gezerken kullanmak için küçük bir sırtçantası alıyorum yanıma. Bu çantayı yıllar önce Decathlon’dan almıştım, katlanınca minicik açınca sırtçantası, çok pratik tavsiye ederim.
 • Gün sayısına uygun olacak şekilde çorap ve iç çamaşırı da alıyorum.
 • Seyahatlerimde çantamdan eksik etmediğim iki şey var; biri yağmurluk, diğeri de bikini. En zaman neyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz 🙂
 • Benim aksesuar olarak tek kullandığım malzeme bufflarım, sıkılınca saç tokası, hava soğursa boyunluk, çok soğursa bere niyetine bile kullanabildiğim bu malzemeyi seviyor ve çok kullanıyorum. Çantamda bir tane mutlaka oluyor.
 • Güneş gözlüğü, unutmayalım bunu 🙂

Sırtçantamı organize etmek için fotoğrafta gördüğünüz küçük çantaları kullanıyorum, böylece iç çamaşırları ile kıyafetleri ayrı ayrı çantaya koyup bulmak istediğimde kolayca bulabiliyorum. Bir de o küçük çantalar su geçirmez, çantada nemli birşey varsa diğer eşyalarınız ıslanmıyor.

Çanta Hazırlama – Temizlik ve Bakım Malzemeleri

El çantası ile seyahat etmenin sırrı burada saklı. Taşıdığınız bütün temizlik ve bakım malzemelerinin 100 ml. altında olması gerekiyor. Benim bütün malzemelerim öyle, unutmamak için neler taşıyorum yazayım;

 • Şampuan,
 • Nemlendirici,
 • Güneş koruyucu (ben çok beyaz olduğum için 50 faktör),
 • Diş fırçası, diş macunu, diş ipi,
 • Roll-on, parfüm,
 • Islak mendil, selpak,
 • Saç fırçası, saç şekillendirici, toka,
 • Ağrı kesici, parasetamol, yanık kremi, yara bandı, after bite.

Ben almadım ama hostelde konaklayacağımız için kulak tıkacı ve uyku gözlüğü gibi malzemeler de alınabilir.

Çanta Hazırlama – Elektronikler

Bu kısım biraz size bağlı, ne yapmak istediğinize göre değişir.

 • USB çoklayıcı benim her seyahatimde yanımda. Çünkü yanımdaki bütün elektronik malzemeler USB’den şarj oluyor, hem ben hem eşim tek bir yerden kolayca elektroniklerimizi şarj edebiliyoruz böylece.
 • Fotoğraf makinası, SD kartlar, USB kablolar, tripod gibi fotoğraf için kullanacağınız ekipmanlar. Burada video çekiyorsanız işin içine gopro veya drone gibi opsiyonlar girebilir, bizdeki herşey seyahat boyu o yüzden drone’ımız da en küçüğünden DJI Spark 🙂

Çanta Hazırlama – Olmazsa Olmazlar

Yurtdışında çıkıyorsam mutlaka yanımda olması gereken şeyler var elbette;

 • Pasaport tabii ki olmazsa olmaz 🙂
 • Vize gerektiren bir ülkeye gidiyorsanız vizenin geçerlilik süresini kontrol etmeyi unutmayın.
 • Hostelde kalacaksanız -ki biz öyle yapacağız- dolap kilidi olarak kullanmak için küçük asma kilitlerden yanıma alıyorum.
 • Otel ve uçak bileti çıktılarını mutlaka yanınıza alın. Birkaç konuda işinize yarayacak; öncelikle pasaport kontrolünde nerede kalacaksınız, ne zaman döneceksiniz gibi sorulara cevaben bu çıktıları göstermek işinizi çok kolaylaştırıyor. İkincisi de havaalanından çıkıp otele gitmek istediğinizde elinizde hazır otel adresi yazan bir kağıt oluyor 🙂 Toplu taşıma veya taksi farketmez, adres her zaman işinize yarar.
 • Kilitli poşet 🙂 Bu ne işimize yarayacak demeyin, her zaman yaradı 🙂 Aklınıza gelmez ama kirlileri ayırmak için büyük boy bir boş poşet almayı da unutmayın. Ne zaman almasam lazım oldu 🙂
 • Yine değişik bir öneri, bant, izola bant. Birşeyi bağlamanız gerekir, birşeyiniz yırtılır, herşey olabilir o zaman bu bant hayat kurtaracak 🙂
 • Varsa rehber kitap veya gitmeden önce toparladığım notlarımın çıktıları, uçakta okumak için birebir. Yolda okumak için kitap veya dergi almak da iyi bir alternatif.

Yolculuğa Çıkarken Unutulmaması Gerekenler  ve  Seyahate Çıkarken Sırt çantamda Neler Oluyor? yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Seyahatlerimi anlık takip etmek isterseniz instagram hesabıma göz atabilir, videolu içeriklerim için youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Yolda Kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

 1. Sevilcim, ben de işe gittiğim kol çantamla gidiyorum:)) askılı çanta sırt çantasına dönüşüyor, o tipte bir şey… senin saydıklarından saç şekillendirici, ilaçlar bende olmuyor, terlik ise kullan at türden otel terliği alıyorum, mini tripod ve yedek objektif bende ağırlık yapan şeyler… Bir de bir şeyi giymeden çantama asla koymam, giymeyeceğim şeyi de yanımda taşımam:) Ne kadar az eşya o kadar özgürlük…

Yorumunuzu Yazın