Seyahatlerimde mümkün mertebe çok az eşya ile yollarda olmaya özen gösteriyorum. Abbas‘ı tanıyanlar bilir 37 litrelik, minik şirin bir sırtçantası ile idare ediyorum aslında. Güney Amerika seyahatimde ise görünen o ki Abbas bana yetmeyecek. 3 haftalık Güney Amerika sehayatimde kış mevsimine gitsem de oraların kışı tam kış değil, ancak çöl geçişleri ve yükseklik nedeniyle de gece -15 dereceye kendimi hazırlamam da lazım. Farklı sıcaklıklar demek, kalından inceye kıyafet, yağmurluk, mont, kalın çorap gibi ihtiyaçlar demek. Bunlar da  sırt çantasında çok yer kaplayan eşyalar ne yazık ki 🙁 Dolayısıyla sırt çantası seçimi benim için kritik önem taşıyor.

Güney Amerika Seyahati için Sırt Çantası Seçimi
Güney Amerika Seyahati için Sırt Çantası Seçimi

Güney Amerika Seyahatim Sırt Çantası Seçimi Nasıl Yapıldı?

Öcelikle 50-60 litre civarı bir sırt çantası ihtiyacı ortaya çıktı. Tabii ki omuz ve bel destekleriyle beni yolda en az yoracak cinsten bir sırt çantası seçimi yapmam gerek. Neden 50-60 lt derseniz, aslında uzun bir seyahat için 50 lt çok ideal bir sırt çantası boyutu, ama dönüşte yanınızda bir şeyler getirmek isterseniz ekstra 10 lt oldukça rahat ettirebilir.

Bu tarz sırt çantası dediğiniz meretler 120 TL ile 550 TL arasında geniş bir fiyat bandında ne yazık ki. Ve ben zaten bir sürü masraf yapmışken yeni bir çanta alma fikri çok hoşuma gitmedi.

Sırt Çantası için Alternatiflerim

Önümde bir kaç yol vardı:

  • Sevgili komşum ve ne zaman ihtiyacım olsa yardımıma koşan sevgili Kadir Pirasoğlu North Face sırt çantalarını kullanabileceğimi söyleyince çok sevindim. Önce onlara bir baktım. Ama biri 45, diğeri de 60+15  litre olunca ikisi de tam uymadı 🙁
  • Bir diğer opsiyonum ise, ekonomik olması açısından Decathlon’un kendi markası olan Quechua marka çantalarına 50 ve 60 litre olanlarına bakmaktı, baktım ama yol uzun, risk almalı mı emin olamadım.
  • Uzun zamandır gözümde olan ama bir türlü paraya kıyıp alamadığım DEUTER ACT LITE 50+10 ya da 45+10 modelini almak, kırmızısı da pek güzel hani 🙂
  • Sonunda ne mi yaptım? Sevgili kankam Aydan bana Millet 50+10luk sırt çantasını verdi 🙂 Böylece ekstra masraf yapmaktan kurtulmuş oldum.

Aklım hala kırmızı Deuter çantalarda olmasına rağmen, bu kez yolculuğumu koyu koyu bir çanta ile yapacağım, şimdi bu fikre alışmaya ve çantamı yerleştirmeye çalışıyorum 🙂

Çantamda neler mi var? Onu ayrıca yazıyorum, çantamı bitirdiğimde yazım da bitmiş olacak 🙂

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın