Gazipaşa diye bir yerden haberiniz var mıydı? Adını Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan alan bir şehir olması ve çılgınca muz üretilmesi dışında pek bilinmez Gazipaşa. Antalya’nın en doğudaki ilçesi olan şehir, birbirinden ilginç doğa oluşumları, deniz kıyısındaki antik kentleri ile farklı rotaları seven, yeni yerler görmek isteyenler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Gazipaşa'nın En Güzel 5 Yeri
Gazipaşa’nın En Güzel 5 Yeri

Gazipaşa’da ne kadar çok görülecek yer olduğunu bilmeden, Alanya’dan yola çıkıp bütün gün patikalardan denize inip, antik kentler gezip, muz bahçelerinin tadını çıkarıp zamanımızı da en iyi şekilde değerlendirebilmek için; keşfedilmeyi bekleyen Gazipaşa’nın en güzel 5 yeri listesi çıkarıp oraları gezdik.

Gazipaşa Güney Kral Koyu – Delik Deniz

Gazipaşa Güney Kral Koyu - Delik Deniz
Gazipaşa Güney Kral Koyu – Delik Deniz

Rotamızı Gazipaşa’ya çevirmemize sebep olan yer Kral Koyu ve Delik Deniz olarak geçen, dik kayaların arasına saklanmış muhteşem güzellikteki bakir koy oldu. Gazipaşa merkeze 23 km, Alanya merkeze ise 67 km mesafedeki koy Güney Köyü sınırlarında yer alıyor, bu nedenle yol üstündeki tabelalarda “Güney Kral Koyu” olarak geçiyor.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nin Kalesi’nin bulunduğu noktaya kadar araç ile gelip ondan sonra koya dik bir patikadan inmeniz gerekiyor. Kalenin önünde araçların park ettiği yerden birkaç metre geride muz bahçelerine doğru giden dar bir toprak yol var. Toprak yolda 20-30 metre yürüdükten sonra iniş patikasının başına ulaşacaksınız, buradan aşağıya patikadan ineceksiniz. Tavsiyem terlikle değil de sandalet veya spor ayakkabı ile inmeniz olur, patika taşlı topraklı çünkü. Ama korkmayın biz dönerken gençli yaşlılı bir Rus grup patikadan indi, yani insek çıkabilir miyiz gibi bir derdiniz olmasın, ciddi bir sağlık sorununuz yoksa halledersiniz.

Buraya karadan gelmekle uğraşmak istemezseniz Gazipaşa’dan kalkan tekne turları da uğruyormuş.

Kral Koyu - Delik Deniz Patikasının Manzarası
Kral Koyu – Delik Deniz Patikasının Manzarası

Patikada inerken solda kalenin olduğu tarafta da bir koy var, orası da çok güzel görünüyordu ancak biz sağdaki delikli kayanın bulunduğu koya inmeyi tercih ettik.

İndiğiniz yerde herhangi bir tesis, güvenlik noktası yok, giriş ücreti yok. Tesis olmadığı için uzun süre kalacaksanız yanınıza yiyecek içecek almanız iyi olur. Çevrenizdeki muz bahçelerine güvenmeyin muzlar Aralık ayı gibi olgunlaşıyormuş, Ekim’de hala yenecek halde değillerdi.

Kayaların üzerine havlunuzu serip bu güne kadar Türkiye’den yüzdüğüm en güzel denizlerden biri olabileceğini iddia ettiğim kral koyunda kendinizi sulara bırakabilirsiniz. Denizden büyük bir kaya kütlesi ile ayrışmış olan koy, denize göre çok daha ılıktı biz Ekim ayında gitmiş olmamıza rağmen. Delikli kayadan yüzüp geçerek açık denize de ulaşabilirsiniz, her açıdan manzara harika görünüyor.

Gazipaşa’daki Kral Koyu gelirken; patika inişi için spor ayakkabı, denizde rahat yürümek için deniz ayakkabısı, uzun süre kalacaksanız yiyecek içecek getirmeniz iyi olur.

Bir not daha: Biz sabah erken saatlerde gittiğimiz için kalabalığa denk gelmedik ancak yoğun sezonda kalabalık olma ihtimali var. Yine de öğleden sonra koya güneş vurduğu için fotoğraflar çok daha güzel çıkacaktır, ona göre rota planınızı yapabilirsiniz.

Koyun Google Haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti – Güney Kalesi

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antik Dönemde Dağlık Klikya olarak geçen bölgede bulunan M.Ö. 170 yılında kurulmuş olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, üç tepeye kurulmuş bir kent. Kral Koyu’na gitmek için antik kentin yanından geçmeniz ve aracınızı da kale girişine park etmeniz gerekiyor. Antik kent girişi şu an ücretsiz, bazı bölümlerinde kazı çalışmaları devam ediyor. Kaleye giriş güvenlik gerekçesi ile kapalı ancak şehrin diğer bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

Antik kentin Google Haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

Gazipaşa Muz Bahçeleri

Gazipaşa Muz Bahçeleri
Gazipaşa Muz Bahçeleri

Alanya sınırlarına girmeniz ile birlikte pek çok tropik meyve ile birlikte muz bahçelerini görmeye başlıyorsunuz. Sıcak iklim doğuya gittikçe daha da kendini belli ettiğinden Gazipaşa ilçesinde muz bahçelerinin sayısı ciddi şekilde artıyor. Başka ülkelerde olsa muz bahçeleri turları düzenlenir ama Alanya, Gazipaşa veya Anamur’da böyle bir etkinlik olduğunu sanmıyorum. Bir kısmı sera altında olsa da muz bahçelerinin çoğu açıkta ve ziyaret edilebilir durumda. Ben de fırsattan istifade bir bahçeye dalıp fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedim. Bahçe muzları Aralık’tan itibaren olgunlaşmaya başlıyormuş, onun dışındaki zamanlarda yediğiniz muzlar sera muzu, haberiniz olsun.

Gazipaşa Koru Plajı Doğal Havuzları

Gazipaşa Doğal Havuzları
Gazipaşa Doğal Havuzları

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine yaklaşık 6 kilometre mesafede yer alan Koru Plajı, iki özelliği ile ön plana çıkıyor. Birincisi yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz, denizin içindeki ilginç kayalıkların oluşturduğu doğal havuzlar, ikincisi ise caretta caretta kaplumbağalarının doğal yumurtlama alanı olması.

Halk arasında “Yalı Taşı” olarak da geçen bu kaya oluşumları doğal havuzlar oluşturmuş. Kayaların süzgeç etkisi ile temizlenmiş su inanılmaz derecede berrak görünüyor. Pek çok balığa da ev sahipliği yapan havuzlar balık tutmayı sevenlerin de uğrak noktası. Havuzlara yüzmeye giderseniz deniz gözlüğü de alın yanınıza, balıkları denizin altından izlemek de çok keyifli olur.

Havuzlarda yüzdükten sonra (veya önce, size kalmış tabii), havuzlara tepeden bakan Barco Blanco adında bir tesisin de olduğu tepeye çıkmayı ve havuzlara bir de buradan bakmayı unutmayın derim. Yukarıdaki fotoğraf o tepeden çekildi.

Koru plajında bir de karavan parkı var, Gazipaşa Belediyesi’ne aitmiş. Karavanla gelecek olanlar oradan faydalanabilirler.

Doğal Havuzların Google Haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

İotape (Aytap) Antik Kenti ve Koyu

İotape (Aytap) Antik Kenti ve Koyu
İotape (Aytap) Antik Kenti ve Koyu

Gazipaşa’nın keşfedilmeyi bekleyen bir diğer cevheri İotepe veya Aytap Antik Kenti ve Koyu. Eski Alanya Gazipaşa sahil yolu üzerinde, Gazipaşa’ya 10 km mesafede bulunan antik kentten geriye birkaç harabe kalmış olsa da deniz ile birleştiği noktada çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

Antik kent adını, Kommagene Kralı 4. Antiochos’un karısı İotape’den almış olsa da halk arasında Aytap veya Aydap olarak biliniyor. Antik kent girişinde herhangi bir güvenlik veya kontrol noktası yok, dolasıyla giriş ücretsiz. Antik kentin bulunduğu koya inmek için yine dik bir patikadan iniş yapmanız lazım. Yani spor ayakkabı ile inmeniz iyi olur. Deniz yine taşlık olduğundan deniz ayakkabısı da tercih edebilirsiniz.

Antik kentin Google Haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

Gazipaşa’da Gezilecek Diğer Yerler

Gazipaşa’dan Alanya’ya dönerken, Alanya ilçe sınırlarında olduğu için bu yazıya eklemediğim, Sapadere Kanyonu ve Cüceler Mağarası’nı da rotanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca vaktiniz varsa Gazipaşa ilçe sınırları içinde yer alan; Selinus Antik Kenti, Yalan Dünya Mağarası, Nephelis Antik Kenti’ni de görebilirsiniz.

Gazipaşa’nın en güzel 5 yeri rotamızdaki gezilecek yerlerin hepsi de birbirinden güzeldi ama Kral Koyu ve Sapadere Kanyonu bu bölgede gittiğimiz yerler arasındaki favorilerimiz oldu.

Antalya Gezi Yazıları

Yeni yazılarımdan haberdar olmak, daha fazla fotoğraf ve video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Bir sonraki rotada görüşmek üzere, yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Sevgili Sevil;

    Emekli bir öğretmenin olarak seni çok başarılı buluyorum. O yüzünden gülücükler hiç eksik olmasın. İnternet siteni “geziliste.com” sayesinde görmüştüm. O günden bu güne sürekli içeriklerini okuyorum. Bu içeriğin gibi önemli yerleri not alıyorum. Seyahatlerimde çok işime yarıyor. Lütfen paylaşmaya devam et ve kendine dikkat et olur mu? Gözlerinden öpüyorum.

Yorumunuzu Yazın