Yaz aylarında Alanya’nın sıcağından bir nebze olsun uzaklaşmak ve doğa ile iç içe yürüyüş yapmak hatta serin sularda yüzmek isterseniz Sapadere Kanyonu tam aradığınız yer! Kendi aracınız ile veya günübirlik safari turları ile ulaşabilceğiniz, Alanya şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafede bulunan doğa harikası Sapadere Kanyonu ve Safari Turu hakkında merak ettikleriniz bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Sapadere Kanyonu ve Safari Turu Hakkında Merak Ettikleriniz
Sapadere Kanyonu ve Safari Turu Hakkında Merak Ettikleriniz

Sapadere Kanyonu

Karstik bir oluşum olan kanyon 750 metre uzunluğunda ve deniz seviyesinde 400 metre yükseklikte. Sapadere Çayı’nın başlama noktasından başlıyan kanyon, adını verdiğini Sapadere Köyü’nün de içme suyu ihtiyacını karşılıyor.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Kanyonun turistik olarak ziyaret edilebilmesi için, çelik konstrüksiyon üzerine ahşap platformlu yürüyüş yolları yapılmış, bazı bölgeleri güvenlik için telle korumaya alınmış, derede yüzülebilmesi için suya inme merdivenleri yapılmış ve 2008’de ziyarete açılmış.

Sapadere Mesire Yeri
Sapadere Mesire Yeri

Kanyon girişinde çınar ağaçlarının altında dinlenebileceğiniz mesire ve piknik alanı, restoran, hediyelik eşya ve yöresel ürünler alabileceğiniz tezgahlar bulunuyor. Burada suyun önüne set çekilerek bir gölet oluşturulmuş, suya girebilirsiniz.

Sapadere Kanyonu Girişi
Sapadere Kanyonu Girişi

Mesire yerinden kısa bir yürüyüş ile ücretli girişin olduğu kapıya ulaşılıyor. Ücretli girişten sonra yaklaşık 350 metrelik ahşap yürüyüş yolunun yarısında bir kafeterya var. Yani soluklanmak ve birşeyler yiyip içmek için seçenek çok.

Sapadere Yürüyüş Yolu
Sapadere Yürüyüş Yolu

Yürüyüş parkuru içinde iki güzel şelale yer alıyor; İkiz Şelale ve Büyük Şelale.

İkiz Şelale

Sapadere Kanyonu - İkiz Şelale
Sapadere Kanyonu – İkiz Şelale

Benim kanyondaki favori noktam İkiz Şelale. Yürüyüş yolunun yaklaşık yarısına ulaştığınızda şelaleyi ve önündeki göleti göreceksiniz. Dilerseniz buradan suya girebilirsiniz. Su muhteşem, pırıl pırıl, rengine aşık olacaksınız. Dikkat edin, kayalar oldukça kaygan, su ise Toros Dağları’nın kar suyalarının erimesi ile oluştuğu için buz gibi. Girince alışıyorsunuz demek isterdim ama pek alışılmıyor, hızlıca serinleyip çıkmak için daha uygun.

Büyük Şelale

Sapadere Kanyonu - Büyük Şelale
Sapadere Kanyonu – Büyük Şelale

Kanyonun sonuna ulaştığınızda ise Büyük Şelale’yi göreceksiniz. Şelalenin altında oluşmuş gölet yine suya girmeye uygun, yine buz gibi, kayalar yine kaygan. Serin suya girdiğinizde kanyonun bütün yorgunluğunu atmış olacağınıza garanti veriyorum.

Sapadere Kanyonu Videosu

Ekim 2022’de yaptığım Sapadere Kanyonu gezisine ait videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Videoyu beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın!

Sapadere Kanyonu Safari Turu

Sapadere Kanyonu Safari Turu
Sapadere Kanyonu Safari Turu

Kanyona kendi aracınız ile gelme imkanınız yoksa Alanya’dan kalkan günübirlik safari turlarına katılabilirsiniz. Üstü açık jeepler ile yapılan tur rotasını aşağıda anlatmaya çalıştım;

Sabah 09:00 civarında sizi otelinizde alıyorlar. Tüm jeeplerin buluştuğu bir nokta var, araçlar konvoy halinde ilerlediği için burada toplanıyorlar. Buluşma noktasında bir bakkal var, su veya atıştırmalık gibi ihtiyaçlarınızı buradan alabilirsiniz. Tüm araçlar buluştuktan sonra köy yollarından, dere, tepe aşarak kanyona doğru ilerlerken Sapadere’de bir fotoğraf molası veriliyor.

Sapadere'de bir fotoğraf molası
Sapadere’de bir fotoğraf molası

Turun ilk durağı İpek Böceği Üretim Tesisi. Bölge halkı ipek böceği üreticiliği ile geçimini sağlıyormuş. Üretim tesisinin bulunduğu yerde böcekleri, kozaları ve ipek ürünlerini görebilirsiniz. Burası aynı zamanda kahvaltı noktası, kahvaltı etmeden otelden çıktıysanız gözleme ve çay gibi atıştırmalıklarla karnınızı doyurabilirsiniz.

Sapadere İpek Böceği Üretim Tesisi.
Sapadere İpek Böceği Üretim Tesisi.

Kahvaltıdan sonra çam ağaçları arasında yavaş yavaş yükseliyor ve kanyona ulaşıyoruz. Kanyonda bir saatlik mola veriliyor. Bu süre kanyonun sonuna kadar yürümeniz, suya girmeniz hatta bir çay içmeniz için yeterli. Kanyon dönüşünde el işleri pazarı ve Cüceler Mağarası’nda duruluyor. Artık yeniden karnımız acıktığına göre Sapadere kıyısında yemek molası veriliyor. Yemekte tavuk veya balık seçebiliyorsunuz, yanına salata, makarna/pilav seçeneği var. Dinlenip karnımız doyunca da dönüşe geçiliyor, 17:00 civarı Alanya’ya geri dönmüş olunuyor.

Sapadere Safari Turu - Yemek Molası
Sapadere Safari Turu – Yemek Molası

Biz, Race Tour Alanya ile bu turu yaptık, siz de yapmak isterseniz instagram hesapları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Günübirlik safari turunun 2022 Mayıs fiyatı 360 TL (ulaşım ve yemekler dahil, içecekler hariç fiyatı).

Sapadere Kanyonu Nerede?

Kanyon, Alanya’nın Sapadere Köyü sınırları içinde bulunuyor. Kanyon Alanya şehir merkezine 45 km, Gazipaşa Havalimanı’na ise 40 km mesafede yer alıyor. Yolun tamamı asfalt. Aşağıda yer alan haritada kanyonun yerini kırmızı yer imleci ile belirtilmiş olarak görebilirsiniz. Kanyonun Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Sapadere Kanyonu Nerede?
Sapadere Kanyonu Nerede?

Sapadere Kanyonu Yol Tarifi

Sapadere Kanyonu Yol Tarifi
Sapadere Kanyonu Yol Tarifi

Kanyonu’na gitmek için; Alanya-Gazipaşa karayolunun 22.kilometresinden sonra kuzeye Demirtaş kasabasına giden yolu takip etmeniz yeterli olacaktır. Yol boyunca sürekli yönlendirme tabelaları göreceksiniz.

Kanyona toplu taşıma ile ulaşma imkanı yok maalesef. Özel araç ile veya Alanya’dan kalkan günübirlik Sapadere Kanyonu Safari Turları ile gelebilirsiniz.

Sapadere Kanyonu Giriş Ücreti 2022 ve Ziyaret Saatleri

Kanyon giriş ücreti; Yetişkinler için 12 TL, çocuklar için 6 TL, 0-6 yaş çocuklar için ise ücretsiz. Kanyonu 08:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aklınızdaki Sorular

Sapadere Kanyonu’nda yüzülür mü?

Size güzel haberi vereyim! Evet, Sapadere Kanyonu’nda yüzülür. Ziyaretçilerin suya girilebilmesi için suyun havuzlandığı noktalara merdiven ile iniş noktaları tasarlanmış, son derece de güzel olmuş. Ancak kanyondaki su dağlardan geldiği için suyun soğuk olduğunu unutmayın!

Sapadere Kanyonu’ndaki su kaç derece?

Mevsimine göre su sıcaklığı değişiyor elbette, ilkbaharda giderseniz kar suları yeni eridiği için daha soğuk olacaktır. Ben Mayıs’ta gittiğimde kanyondaki su sıcaklığı 12-14 derece civarında idi.

Sapadere Kanyonu kaça kadar açık?

Sapadere Kanyonu 08:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Sapadere Kanyonu ile Alanya merkez arası kaç kilometre?

Alanya şehir merkezi ile Sapadere Kanyonu arası yaklaşık 45 kilometre. Ancak yolun son 23 kilometresi dar bir tali yol olduğundan 1 saatten daha fazla sürüyor.

Sapadere Kanyonu’nu sevdiyseniz Alanya’da bulunan Dim Mağarası ve Dim Çayı ilginizi çekecektir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın