Fener Balat Gezilecek Yerler

4
3834

Hafta sonları fırsatım varsa İstanbul’dan kaçıyorum, ancak işler güçler derken bazı hafta sonlarını mecburen İstanbul’da geçiriyorum. İşte o zamanlarda İstanbul gezileri benim hafta sonu kaçamağım oluyor. İstanbul’un son zamanlarda popülerleşen yerlerinden biri olan Fener ve Balat çevresi ise gitmekten keyif aldığım yerler arasında. Fotoğraf grupları, kendilerine alternatif mekan arayanlar, tarih meraklılarının bu bölgeye olan ilgileri her geçen gün artıyor. Fener Balat gezilecek yerler konusundaki önerilerim için okumaya devam edin.

Fener - Balat gezilecek yerler
Fener – Balat gezilecek yerler

Fener Neresi, Balat Neresi, Ne Farkları Var?

Bu Fener Balat ismi neden bir arada kullanılıyor, bunlar aynı yerler mi demeden edemiyor insan. Aslında Fener – Balat – Cibali şu an Fener Balat olarak anılıyor çünkü iç içe geçmiş semtler bunlar ama sıralama nasıl derseniz Cibali Kadir Has Üniversitesinin olduğu taraf, ben bu yazımda Cibali tarafından bahsetmeyeceğim. Sonra Fener Lise ve Patrikhane’nin olduğu kısım sonra da Balat geliyor sırayla 🙂 Bu yazımız Fener ve Balat’ı anlatıyor yani.

Fener ve Balat’ın önemli farkı ise Osmanlı döneminde Fener semtine Rumların Balat semtine Sefarad Yahudilerinin yerleştirilmesi olmuş.

Şu an kiliseler, camiiler ve sinagog bölgede bir arada ve bu mozaik de cazibesini her geçen gün artırıyor.

Fener & Balat Gezi Rotası

Benim Fener Balat çevresi gezim Haliç kıyısından değil yukarıdan Edirne Kapı’dan başlıyor. Çünkü araya bir kaç müze de ekliyorum, böylece sabahtan akşama kadar tüm günü kapsayan bir gezi rotası çıkarmış oluyorum. Siz tamamını veya kısa versiyonunu tercih edebilirsiniz. Önce kısaca Fener Balat gezi rotası üzerinde olan yerleri paylaşayım;

 • Kariye Müzesi
 • Asitane Restoran
 • Tekfur Sarayı
 • Fethiye Müzesi
 • Moğolların Meryemi Kilisesi (Meryem Ana Kanlı Kilise)
 • Fener Rum Lisesi
 • Rum Ortodoks Patrikhanesi
 • Bulgar Kilisesi (Ekim 2017’de tadilattaydı)
 • Kafelerle dolu Vodina ve Yıldırım Caddeleri (buralar yeni Karaköy olmaya aday)
 • Çıfıt Çarşısı ve Agora Meyhanesi
 • Ahrida Sinagogu
 • Bütün Balat fotoğraflarında gördüğünüz Merdivenli Yokuş ve Kiremit Caddesi
 • Fener İskelesi ve kapanış 🙂

Fener Balat rotasını aşağıdaki harita üzerinde daha net görebilirsiniz:

Fener Balat Gezilecek Yerler

Fener Balat gezilecek yerler listesini biraz daha detaylı ve açıklamalı olarak anlatmak istiyorum.

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi sanırım İstanbul’da en çok gittiğim müze. Ekim 2017 itibarıyle restorasyon çalışması var bu nedenle tamamı gezilemiyor. Kariye Müzesi’ni gezi planınıza almayı düşünürseniz restorasyondaki son durumu öğrenmenizde fayda var. Burası Edirnekapı’dan kolayca yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktada. İçindeki mozaikler göz kamaştırıcı. Müze Kart geçerli, kartınız yoksa buradan alabilirsiniz.

 • Kariye Müzesi’nin arka caddesinden haliç manzarası görebişeceğiniz bir park var, arka tarafı dolaşıp manzaraya mutlaka bir göz atın.
 • Eğer öğle yemeği saatine denk gelirseniz Kariye Müzesinin hemen yanındaki Asitane restoran, Osmanlı mutfağından örnekleri deneyebilirsiniz.
 • Eğer Kariye Müzesi’ne gelirseniz Asitane restoranı geçince dik yokuşlu bir sokak var, oraya bir fotoğraf molası için mutlaka uğrayın.

Tekfur Sarayı

Edirnekapı’da görülecek yerlerden biri de Tekfur Sarayı, Roma saray mimarisinin İstanbul’daki tek örneği 3 katlı bu saraya gittiğimde restorasyon vardı görememiştim, siz gezip gördüyseniz notlarınızı yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Fethiye Müzesi | Fethiye Kilisesi

Fethiye Müzesi - Fethiye Kilisesi
Fethiye Müzesi – Fethiye Kilisesi

Eski kilise olan bina şu an camii olarak kullanılıyor ve küçük bir bölümü müze haline getirilmiş durumda. Müze tarafına geçince kilise mozaiklerinin üzerine örülmüş duvarları görmek can yakıyor. Giriş 5 TL, Müze Kart geçerli.

Moğolların Meryemi Kilisesi | Kanlı Meryem Kilisesi

Romalı Meryem’i Moğol Hanedanı’na gelin olarak göndermişler, o da Moğolistan‘da Hristiyanlığı yayma çalışmaları yapmış, kocası ölünce de geri dönmüş Roma’ya ve Moğolların Meryemi olarak anılmaya başlanmış.

Fener Rum Lisesi

Fener Rum Lisesi
Fener Rum Lisesi

Balat denince akla ilk gelen yerlerden biri harika kızıl binası ile Fener Rum Lisesi. Şu an içeriye girip gezmek serbest değil, okul olarak hizmet vermeye devam ediyor. Belki hafta içi gidilirse ve biraz şirinlikle birlikte içeri girme şansınız olabilir.

Dar bir sokağa bakan lisenin en güzel fotoğraflarından birini vapurdan çekilebiliyor. Aksi halde sokaktan fotoğraf çekmek isterseniz, geniş açılı bir fotoğraf makinası lensi bulundurmak bir seçenek olabilir.

Okul Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Rumlara okulu kullanma hakkı vermiş. Kızıl taşları Marsilya’dan gelen okul 560 yıldır eğitim kurumu olarak hizmet veriyor.

Fener & Balat Instagramlık Fotoğraf Sokakları 🙂

Fener - Balat sokakları
Fener – Balat sokakları

Rum Ortodoks Patrikhanesinden başlayan ve Balat’a doğru devam eden Vodina ve Yıldırım caddeleri yeni jenerasyon kahvecileri, konsept kafeleri, renkli sokakları ile tam bir fotoğraf dekoru. Bol bol instagramlık fotoğraf çekebilirsiniz.

Merdivenli Sokak - Balat
Merdivenli Sokak – Balat

Ası Fener & Balat görüntüsü olan renkli Rum evleri için ise Kiremit Caddesi ve Merdivenli Yokuş’a gitmelisiniz. Diğer fotoğraf çekenlerden ve araçlardan fırsat bulursanız harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Rum Ortodoks Patrikhanesi

Rum Ortodoks Patrikhanesi içinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi
Rum Ortodoks Patrikhanesi içinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi

Ortodoks Rumlar için çok önemli bir yere sahip Patrikhane Fener semtinin de hemen girişinde yer alıyor. Bahçesine ve Aya Yorgi Kilisesine giriş yapabiliyorsunuz. Pazar günleri ayin saatine denk gelirseniz ona da katılabilirsiniz.

Cibali, Fener, Balat rotasında kendinize özel bir rehber eşliğinde gezmek isterseniz, rehberli fener balat turu sitesinden ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hafta sonu bir gününüzü tarihle iç içe eski İstanbul’u yad ederek ve keyifli kafelerde kahvenizi yudumlayarak geçirmek isterseniz Fener-Balat tam size göre !

Yolda Kalın 🙂

4 YORUMLAR

 1. Aslında Karaköy’den çok daha iddiali yerler var ancak o semt sakinleri buna karşı olduğundan çeşitli sıkıntılar çıkıyormuş esnaflar için. Seninde bahsettiğin gibi tarihi dokusuyla bir Zeyrek bir Tarlabaşı havası mevcut. Paylaşım için teşekkür ederiz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here