İstanbul’un son zamanlarda popülerleşen yerlerinden biri Fener ve Balat çevresi. Fener – Balat rotası İstanbul’da gitmekten keyif aldığım yerler arasında ilk sıralarda. Fotoğraf grupları, kendilerine alternatif mekan arayanlar ve tarih meraklılarının bu bölgeye olan ilgileri her geçen gün artıyor. Bu yazıda Fener Balat gezilecek yerler konusundaki önerilerim ve Fener & Balat gezi rotası önerilerimi bulacaksınız, keyifli okumalar!

Fener Balat Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası
Fener Balat Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası

Fener Nerede, Balat Nerede, Ne Farkları Var?

“Bu Fener Balat ismi neden bir arada kullanılıyor, bunlar aynı yerler mi?” demeden edemiyor insan. Aslında Fener, Balat ve Cibali semtleri, şu an Fener Balat olarak anılıyor çünkü iç içe geçmiş semtler bunlar ama sıralama nasıl derseniz;

 • Cibali: Kadir Has Üniversitesinin olduğu taraf, ben bu yazımda Cibali tarafından bahsetmeyeceğim.
 • Fener: Fener Rum Lisesi ve Patrikhane’nin olduğu bölge
 • Balat: Çıfıt çarşısı, Bulgar Kilisesi’nin olduğu taraf.

Bu yazım, Fener ve Balat’ı anlatıyor.

Fener ve Balat’ın önemli farkı, Osmanlı döneminde Fener semtine Rumların, Balat semtine ise Sefarad Yahudilerinin yerleştirilmesi olmuş. Şu an kiliseler, camiler ve sinagoglar bu bölgede bir arada. Bu karışık mozaik bölgenin cazibesini her geçen gün artırıyor.

Fener & Balat Gezi Rotası

Benim Fener Balat çevresi rotam, Haliç kıyısından değil yukarıdan Edirne Kapı’dan başlıyor. Çünkü araya bir kaç müze ekliyorum, böylece sabahtan akşama kadar tüm günü kapsayan bir gezi rotası çıkarmış oluyorum. Siz tamamını veya kısa versiyonunu tercih edebilirsiniz. Önce kısaca Fener Balat gezi rotası üzerinde olan yerleri paylaşayım;

 • Kariye Müzesi
 • Asitane Restoran
 • Tekfur Sarayı
 • Fethiye Müzesi
 • Moğolların Meryemi Kilisesi (Meryem Ana Kanlı Kilise)
 • Yuvakimyon Rum Kız Lisesi
 • Fener Rum Lisesi
 • Rum Ortodoks Patrikhanesi
 • Stevi Stefan Bulgar Kilisesi
 • Kafelerle dolu Vodina ve Yıldırım Caddeleri (buralar yeni Karaköy olmaya aday)
 • Çıfıt Çarşısı
 • Agora Meyhanesi
 • Ahrida Sinagogu
 • Bütün Balat fotoğraflarında gördüğünüz Merdivenli Yokuş ve Kiremit Caddesi
 • Fener İskelesi ve kapanış 🙂

Fener Balat Gezilecek Yerler

Yukarıdaki rotada yer alan Fener Balat gezilecek yerler listesini biraz daha detaylı ve açıklamalı olarak anlatmak istiyorum.

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi sanırım İstanbul’da en çok gittiğim müze. Kariye Müzesi’nde 2017’de başlayan bir restorasyon nedeniyle belli bölümleri ziyarete kapalı olabiliyor, gezi planınıza almayı düşünürseniz restorasyondaki son durumu öğrenmenizde fayda var.

Kariye Müzesi, Edirnekapı’dan kolayca yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktada. İçindeki mozaikler göz kamaştırıcı. Müze Kart geçerli, kartınız yoksa buradan alabilirsiniz.

 • Kariye Müzesi’nin arka caddesinden haliç manzarası görebişeceğiniz bir park var, arka tarafı dolaşıp manzaraya mutlaka bir göz atın.
 • Eğer öğle yemeği saatine denk gelirseniz Kariye Müzesi’nin hemen yanındaki Asitane restoranda Osmanlı mutfağından örnekleri deneyebilirsiniz.
 • Kariye Müzesi’ne gelirseniz, Asitane restoranı geçince dik yokuşlu bir sokak var, oraya bir fotoğraf molası için mutlaka uğrayın.

Tekfur Sarayı

Edirnekapı’da görülecek yerlerden biri de Tekfur Sarayı, Roma saray mimarisinin İstanbul’daki tek örneği 3 katlı bu saraya gittiğimde restorasyon vardı görememiştim, siz gezip gördüyseniz notlarınızı yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Fethiye Müzesi – Fethiye Kilisesi

Fethiye Müzesi - Fethiye Kilisesi
Fethiye Müzesi – Fethiye Kilisesi

Fethiye Müzesi, eskiden kilise olan bina şu an camii olarak kullanılıyor ve küçük bir bölümü müze haline getirilmiş durumda. Müze tarafına geçince kilise mozaiklerinin üzerine örülmüş duvarları görmek can yakıyor. Giriş 5 TL, Müze Kart geçerli.

Moğolların Meryemi Kilisesi | Kanlı Meryem Kilisesi

Romalı Meryem’i Moğol Hanedanı’na gelin olarak göndermişler, o da Moğolistan’da Hristiyanlığı yayma çalışmaları yapmış, kocası ölünce de geri dönmüş Roma’ya ve Moğolların Meryemi olarak anılmaya başlanmış. Bu kilise de onun anısına yapılmış.

Yuvakimyon Rum Kız Lisesi

Yuvakimyon Rum Kız Lisesi, şu an hizmet vermeyen, terk edilmiş bir okul. Okulun bekçisi orada ve önceden haber vermek kaydıyla okula girmenize yardımcı oluyor. Burası fotoğraf çekmeyi sevenler için bir hazine.

Fener Rum Lisesi

Fener Rum Lisesi
Fener Rum Lisesi

Balat denince akla ilk gelen yerlerden biri harika kızıl binası ile Fener Rum Lisesi. Şu an içeriye girip gezmek serbest değil, okul olarak hizmet vermeye devam ediyor. Belki hafta içi gidilirse ve biraz şirinlikle içeri girme şansınız olabilir.

Dar bir sokağa bakan lisenin en güzel fotoğraflarından biri vapurdan çekilebiliyor. Aksi halde sokaktan fotoğraf çekmek isterseniz, geniş açılı bir fotoğraf makinası lensi bulundurmak lazım.

Okulun bir üst sokağındaki camiinin avlusundan da çok güzel açılar yakalanabiliyor, orayı da denemeden geçmeyin.

Fener Rum Lisesi
Fener Rum Lisesi

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethinden sonra, Rumlara okulu kullanma hakkı vermiş. Kızıl taşları Marsilya’dan gelen okul 560 yıldır eğitim kurumu olarak hizmet veriyor.

Fener & Balat Instagramlık Fotoğraf Sokakları 🙂

Fener & Balat Instagramlık Fotoğraf Sokakları :)
Fener & Balat Instagramlık Fotoğraf Sokakları 🙂

Rum Ortodoks Patrikhanesinden başlayan ve Balat’a doğru devam eden Vodina ve Yıldırım caddeleri yeni jenerasyon kahvecileri, konsept kafeleri, renkli sokakları ile tam bir fotoğraf dekoru. Bol bol instagramlık fotoğraf çekebilirsiniz.

Asıl Fener & Balat görüntüsü olan renkli Rum evleri için ise Kiremit Caddesi ve Merdivenli Yokuş’a gitmelisiniz. Diğer fotoğraf çekenlerden ve araçlardan fırsat bulursanız harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Agora Meyhanesi

Şarkılara konu olan meşhur Agora Meyhanesi’nin Balat’ta olduğunu biliyor muydunuz? Balat’ta iki tane Agora meyhanesi var, biri gerçekten şarkılara konu olan diğeri ise bugün çok daha popüler olan. İkisine de bir bakıp seçimi siz yapın, hangisi gerçek Agora Meyhanesi!

Rum Ortodoks Patrikhanesi

Rum Ortodoks Patrikhanesi
Rum Ortodoks Patrikhanesi

Ortodoks Rumlar için çok önemli bir yere sahip Patrikhane Fener semtinin de hemen girişinde yer alıyor. Bahçesine ve Aya Yorgi Kilisesine girebiliyorsunuz. Pazar günleri ayin saatine denk gelirseniz ona da katılabilirsiniz.

Maraşlı İlköğretim Okulu

Patrikhane girişinden Cibali yönüne doğru ilerlerseniz, ilginç mimarisi ile Maraşlı İlköğretim Okulu sizi karşılayacak. Sütunlu ön yüzü ile bu ara sokakta bu binanın ne işi var dedirtecek cinsten.

Sveti Stefan, Bulgar Kilisesi veya Demir Kilise

Sveti Stefan, Bulgar Kilisesi veya Demir Kilise
Sveti Stefan, Bulgar Kilisesi veya Demir Kilise

Dünyanın en büyük prefabrik demir kilisesi, Demir Kilise, Bulgar Kilisesi veya Sveti Stefan Kilisesi olarak anılan kilise, tamamı demirden yapılarak bugün bulunduğu bölgeye taşınmış. Uzun süren restorasyondan sonra 2018 yılından itibaren tekrar ziyarete açık. Kilisenin bodrum katına inerek kiliseyi Haliç’e sabitlemek için kullanılan mekanizmayı görebilirsiniz. Ayrıca bodrum katı sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Cibali, Fener, Balat rotasında kendinize özel bir rehber eşliğinde gezmek isterseniz, rehberli fener balat turu sitesinden ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hafta sonu bir gününüzü tarihle iç içe eski İstanbul’u yad ederek ve keyifli kafelerde kahvenizi yudumlayarak geçirmek isterseniz Fener-Balat tam size göre !

Yolda Kalın 🙂

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

 1. Hediyenerede.com Cevapla

  Çok güzel bir içerik olmuş, özellikle balat incelemeniz çok hoş. Başarılarınızın devamını dilerim.

Yorumunuzu Yazın