Kafkaslar seyahatim sırasında, bir kez daha farkettim ki doğa turizmine ilgi her geçen gün artıyor. Karadeniz’de doğa yürüyüşü için gelen çok sayıda insan ile karşılaştım, birkaç günü birlikte geçirdim. Dikkatimi en çok çeken nokta ise gelenlerin doğa yürüyüşü için gerekli ekipmana sahip olmaması idi. Halbuki doğada “kötü hava, yol koşulu yoktur, yanlış ekipman vardır” diye bir laf vardır. Kendi deneyimlerim doğrultusunda doğa yürüyüşlerini konforlu ve güvenli yapabilmek için gerekli ekipmanları listelemek istedim.

Doğa Yürüyüşleri için Ekipman Önerileri
Doğa Yürüyüşleri için Ekipman Önerileri

Doğa Yürüyüşleri için Gerekli Ekipmanlar

Bu yazıda yer alan ekipman önerileri, hafif doğa yürüyüşleri için yeterli olacak ekipman önerileri olup, profesyonel dağcılık faaliyetleri için geçerli değildir. Dağcılık faaliyetleri için dağcılık ve doğa kulüplerinden eğitim almak ve doğru ekipmanı profesyonel öneriler doğrultusunda edinmek isabetli olacaktır.

Hafif bir doğa yürüyüşü için gerekli başlangıç malzemelerine aşağıdaki başlıklarda bakalım.

Doğa Yürüyüşlerine Uygun Üst Giyim

Doğa yürüyüşüne çıkarken katman katman giyinmek ve hava ısındıkça katmanları azaltmak, hava soğudukça katmanları artırmak çok terlemenizi veya çok üşümenizi engeller. Terletmeyen bir tshirt, bir polar ve üstüne yağmurluk ideal üçlü olacaktır. Termal veya hızlı kuruyan adı altında satılan kıyafetleri tercih etmeniz konforunuzu artırır.

Yağmurluk ve/veya Panço

Özellikle Karadeniz gibi çok yağış alan bir yere gidiyorsanız, uzun hatta sırt çantanızı içine alabilecek bir yağmurluk mutlaka yanınıza almanızı öneririm. Herhangi bir doğa yürüyüşüne giderken dahi çantanızda sürekli bir tane bulundurun. Katlanınca az yer kaplayan modelleri tercih ederseniz pratik olur.

Yürüyüş Pantalonu

Doğa yürüyüşüne uygun, pamuklu olmayan ve ıslandığında kolay kuruyabilecek bir pantolon yine yürüyüşünüzü konforlu hale getirecektir. Yağmuru var, dere geçişi var, suya batasınız gelir, pantalonu dert etmekle uğraşmayın 🙂 Tayt da çok tercih ediliyor ama ben vücuda yapıştığı ve ıslandığında kuruma sorunu olduğu için önermiyorum.

Tozluk

Pantolon paçalarınızın ıslanmasını ve çamur olmasını engelleyecek tozluk. Tozluk daha çok ıslak, yeni yağmur yağmur yağmış, çok çimenlik, veya kar gibi durumlarda tercih ediliyor.

Buff & Fular

Buff deyince artık herkes neyi kastettiğimi anlıyor sanırım. Aslında dikdörtgen bir kumaş parçası ama yeri geliyor boğazlık, yeri geliyor bere, yeri geliyor saç tokası, yeri geliyor atel için bağlantı bezi bile oluyor. Ben çok fazla kullanıyorum, zorunlu değil. Onun yerine minik fularlar da kullanılabilir.

Yürüyüş Ayakkabısı

Yüksek bilekli yürüyüş ayakkabısı olmazsa olmaz. Özellikle zor parkurlarda yürüyüş güvenliği için en önemli madde bu. Bu konunun özellikle kadınlar tarafından ihmal edildiğini, “o ayakkabılar çok kaba duruyor” açıklaması ile bileksiz ve daha az tutunma özelliği olan ayakkabılar tercih ettiklerine çok kez şahit oldum. Doğadayız, güzelliğinizi ikinci plana atabilirsiniz 🙂 Ayrıca markalar artık oldukça estetik modeller üretmeye başladı.

Benim favori yürüyüş ayakkabısı markalarım Salomon ve Merrell, şu an daha ekonomik olduğu için Karrimor kullanıyorum. Ancak ayakkabı seçerken mutlaka ayağınıza denemeniz ve rahatlığından emin olmanızı öneririm. Mesela North Face iyi bir marka olmasına rağmen ayakkabı kalıpları benim ağıma uymuyor. Sizdeki durum farklı olabilir.

Yürüyüş Ayakkabısı
Yürüyüş Ayakkabısı

Sırt Çantası

Yürüyüş sırasında yağmurluk, yiyecek, su gibi eşyalarınızı taşımak için mümkünse göğüs bağlantısı olan, hatta yağmurluğu olan bir sırt çantası. Maksimum 20litre boyutlarında bir çanta günübirlik yürüyüşler için ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu çantaların bir de sırt terletmeyen versiyonları var ki, almışken onları alsanız daha iyi olur.

Blogumdaki Sırt Çantası Seçme & Hazırlama kategorisine göz atabilirsiniz.

Baton

Gideceğiniz rotanın zorluk derecesine bağlı olarak, zorunlu olmamakla birlikte baton da olsa iyi olur. Baton aslında bir çeşit baston, ancak zor rotalarda üçüncü dördüncü bacağınız gibi işe yarıyor. Hafif rotalarda ben pek tercih etmiyorum, ama bel fıtığı, diz sorunları gibi sağlık sorunlarınız varsa çok işinize yarar.

Yiyecek

Yürüyüşler sırasında enerji vermesi için enerji miktarı yüksek çikolata veya kuru meyve çantanızda bulunursa yorulunca size destek olur. Meyve, snickers tarzı çikolatalar, kuru incir/kayısı, fındık, badem, ceviz, muz gibi meyveler hem taşıması kolay hem de yüksek enerji vereceği için sizi dinç tutar.

Eğer yürüyüş süreniz uzun olacaksa; sandviç, börek gibi karbonhidrat miktarı yüksek sizi tok tutacak yiyecekleri de sırt çantanıza mutlaka atın.

Güneş Koruyucular

Güneş gözlüğü ve şapka opsiyonel olmakla birlikte, kullandığınızda yürüyüş performansınızı olumlu etkileyecektir. Ayrıca cildinizin açıkta kalan yerleri için yüksek faktörlü bir güneş koruyucu bulundurun mutlaka.

Özellikle yürüyüş yapacağınız bölge yüksek ise güneşin daha yakıcı olabileceğini unutmayın.

Matara & Termos

Doğa yürüyüşlerinde yeter miktarda su ve suyu taşımak için matara çok işinize yarayacaktır. Ayrıca benim gibi kahve düşkünü iseniz veya çay seviyorsanız küçük bir termosa sıcak içeceğinizi doldurup onu da yanınıza alabilirsiniz. Soğuk bir rotada o sıcak kahve nasıl güzel gidiyor bilemezsiniz 🙂

İlk Yardım Çantası

Önemli bir başka not ise, “doğanın şakası yoktur”. Bu nedenle gideceğiniz rotaya uygun malzeme, ekipmana sahip olmanız çok çok kritik. Eğer tek başınıza gidiyorsanız, rehberiniz veya grubunuz yoksa yanınıza küçük bir ilk yardım çantası da mutlaka alın. Grup ve rehberinizin çantası olduğundan da emin olun.

Poşet & Çöp Torbası

En önemli notu da sona bırakayım! Yanınıza poşet veya çöp torbası alın. Hem kendi atıklarınızı hem de doğada karşılaşabileceğiniz çöpleri toplayarak doğanın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Sigara izmaritinden çekirdek kabuğuna kadar hiçbir çöpünüzü doğaya bırakmayın!

Yanınıza aldığınız her ekipmanın, çantanıza attığınız her ekstra parçanın size ekstra yük olduğunu da unutmayın. Bu nedenle performansınıza güveniyorsanız bu ekipmanların tamamını yanınıza alın, varsa yol arkadaşınızla paylaşın, ağırlığınız ne kadar az olursa o kadar rahat bir yürüyüş yaparsınız. Seyahat güvenliği konusunda tedbiri elden bırakmayın.

Biz aynı zamanda kamp da yapacağız derseniz kamp malzemeleri yazıma da bir göz atın.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın