Türkülere can vermiş bir şehir Çanakkale. Akdeniz ile Karadeniz ve Anadolu ile Avrupa arasındaki bağlantıyı sağlayan iki önemli noktadan biri.

Çanakkale’de Görülmesi Gereken 15 Yer Önerisi
Çanakkale’de Görülmesi Gereken 15 Yer Önerisi

Troya, Troa, Assos, Parion, Apollon Smintheus gibi dünya tarihi açısından çok değerli arkeolojik kalıntılar şehri çok daha ilginç bir yer yapıyor. Cumhuriyet tarihi açısından da bu şehrin yeri çok ayrıdır. Çanakkale’yi güzel bir şekilde gezeyim diyorsanız en az iki gün ayırmalısınız. İşte Çanakkale’de keşfetmenizi bekleyen, büyüleyici, Çanakkale’de görülmesi gereken 15 yer önerisi:

1- Çanakkale Şehitliği & Şehitler Anıtı

Uzaktan bakıldığında Mehmetçik’in M harfini andıran Şehitler Anıtı kentin simgelerinden biridir. Dünya Savaşı’nda destan yazan Türk askerlerinin anısına yaptırılmıştır. Vatanseverler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Burada çok farklı duygular yaşayabilirsiniz.

Çanakkale Şehitlikleri hakkında daha fazla bilgi almak için Çanakkale Şehitliği Gezi Rehberi yazıma göz atın.

2- Truva Antik kenti

Homeros’un destanlarında adı geçen Truva Antik kenti 3500 senelik bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Truva Atı da burada bulunuyor. Truva, savaşlar ve doğal felaketlerle çok defa yıkılsa da yeniden inşa edilmiş.  Bu antik kent farklı dönemlere ait 50’den fazla katman sunan tarihi bir değerdir.

3- Aynalı Çarşı

Meşhur türküde adı geçen Aynalı Çarşı, eski zamanlarda sadece atlar için malzemelerin satıldığı bir yermiş. Günümüzde ise şehre özgü hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkân burada yer alıyor. Aynalı Çarşı ismi ise atlar için satılan, ayna denen at gözlüklerinden geliyor. Aynalı çarşı da birçok kez harap olmuş ama yeniden gücünü kazanmıştır. Günümüzde çarşının girişine aynalar yerleştirilmiştir.

4- Kilitbahir

Kilitbahir denizin kilidi anlamına geliyor. Kilitbahir Kalesi boğazı kontrol edecek şekilde inşa edilmiş. Kale üç yapraklı yonca şeklinde inşa edilmiş. Fatih Sultan Mehmet kaleyi yaptırırken geometrik olmasını istemiş. Gelibolu yarımadasında bulunan Kilitbahir Kalesi ve köyü gezilip görülecek yer arasında yer alıyor.

5- Assos Antik Kenti

Athena Tapınağının kalıntılarının yer aldığı Assos Antik kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerinde kurulmuş. Surlar, Nakrapol, Athena Tapınağı, Amfi Tiyatro, Agora ve Ören Yeri gezilecek antik kent kalıntıları. Antik kent tarihi MÖ.6.yüzyıla kadar uzanıyor. Athena kentin koruyucusuymuş. Dünya çapında merak uyandıran antik kentlerden biri Assos.

6- Conkbayırı

Conkbayırı onlarca muharebeye tanıklık etmiş bir yer. Konumu itibariyle tüm şehre hâkim olunabilecek bir yer olduğu için savaşta önemli bir noktaymış. Mustafa Kemal’in ne kadar iyi bir komutan olduğunu tüm dünyaya gösterdiği yer de burasıdır. Ayrıca burada muharebelerde Mustafa Kemal’in göğsüne bir şarapnel parçası saplanmıştır. Ancak şarapnel saatine denk gelmiştir. Siz de Conkbayırında bu efsanelerin ruhunu hissedebilirsiniz.

7- Arkeoloji Müzesi

Çanakkale’de çağlar boyunca yaşamış medeniyetlerin kalıntılarını bu müzede görebilirsiniz. Lahitler, tanrıça figürleri gibi birçok ilgi çekici tarihi eser burada sergileniyor. Çanakkale arkeolojik değerler açısından oldukça zengin bir şehir. Bu zenginliği keşfetmek için Arkeoloji Müzesine uğramalısınız.

8- Çanakkale Deniz Müzesi

Nusret Mayın gemisi, Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Deniz Müzesi Hediyelik Eşya Binası ve Resim ve Fotoğraf Galerisi gibi bölümlerden oluşan müzede, Çanakkale tarihine başka bir yerden bakma şansınız oluyor. Müze içinde bir Çimenlik Kalesi var. Kalede birçok tarihi eser bulunuyor.

9- 57. Alay Şehitliği ve Anıtı

Çanakkale’de birçok muharebe olmuş. Bu muharebelerde şehit olan askerler için şehirde anıtlar yapılmış. 57. Alay Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasında savaşmış bir alay. Bu alaydan 628 kişi şehit olmuş. Tüm askerler için burada anıtlar bulunuyor. Milli mücadele ruhunu yakından yaşayabileceğiniz yerlerden biri de burası.

10- Gökçeada

Ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada tatil için harika bir yer. Masmavi denizi ve tertemiz kumsallarıyla büyülüyor. Adadaki birçok koy keşfedilmemiş cennetler gibi. Rum köyleri, Aydıncık plajı, Yıldız koyu görmeniz gereken yerler arasında. Rüzgâr sörfü turizminin burada popüler olduğunu da söyleyelim. Farklı bir şey denemek istiyorsanız rüzgâr sörfü yapabilirsiniz.

11- Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale savaşında hayatını kaybeden askerler için bu alanda anıtlar, şehitlikler ve müzeler var. Doğa ve tarihi bir arada yaşamak için çok özel bir atmosfer sunuyor. Eceabatilçesinde bulunan milli park çok geniş bir alana yayılmış durumda. Kamp alanları, piknik alanları gibi alanları var.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi yazım da ilginizi çekebilir.

12- 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

Tarihçi Ahmet Uslu’ya ait olan müzede savaş sırasında kullanılan eşyaları görmek mümkün. Askerlerin kullandığı mermiler, mataralar, kaşıklar, çatallar, madalyalar, ayakkabılar müzede sergileniyor. Müzede savaş esnasında yaşananların canlandırıldığı bölümler de bulunuyor.

13- Saat Kulesi

Saat Kulesi estetik mimarisiyle şehrin merkezinde yer alan etkileyici bir yapıdır. 1896’da inşa edilmiş olan yapı görülmeye değer mimari özelliklere sahip. Kulenin yüksekliği 20 metre. Kule beş katlı bir de çeşmesi var.

14- Kazdağı Milli Parkı (İda Dağı)

Çanakkale’nin doğal güzelliklerini yaşayabileceğiniz bir alan Kazdağı Milli Parkı. Doğa yürüyüşü yapmak için ideal bir yer. Kamp alanları ve piknik alanları da bulunuyor. Bir tema parkı olarak yeşil alanlarıyla huzurlu zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri.

15- Yeni Zelanda Anıtı

Yeni Zelandalı askerlerin anısına dikilmiş olan bir anıttır. Kesme taştan köşeli bir anıt olan yapı oldukça heybetlidir. Etkileyici anıtlar arasındadır. Yeni Zelandalılar için de önemli bir yerdir. Her yıl yeni Zelandalı turistler tarafından ziyaret edilir.

Çanakkale ülkemizin tarihi değerlerini yaşatan bir şehirdir. Çanakkale’ye mutlaka gitmelisiniz. Burada keşfedeceğiniz birçok güzellik sizi bekliyor. 

Metro Turizm, Çanakkale seyahatlerinizi konforlu ve ekonomik şekilde yapmanızı sağlıyor. Rahat bir yolculuktan sonra şehri istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Her tarihte ve saatte Metro Turizm’den Çanakkale için bilet alabilirsiniz.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın