İlk uzakdoğu seyahatimden henüz dönüştüm ki, Facebook’tan bir mesaj aldım: “Bangkok’tayım, yapmadan dönme diyeceğiniz ne var?”. “Mutlaka Angkor Tapınağı’nı görmelisin” oldu cevabım. Ancak Bangkok ve Angkor Wat arasında ulaşımla ilgili fazla bilgi yok. Ben de Bangkok’tan Angkor Tapınağı’na gidiş yolunu yazayım dedim.

Bangkok’tan Angkor Tapınağına Gidiş

Bangkok’tan Angkor Wat’ı yeteri kadar gezebilmek için 3 tam gün ayırmanızı öneriyorum. Bu 3 günü en iyi şekilde değerlendirmek için önerilerimi de adım adım yazıyorum.

Bangkok’tan Angkor Tapınağına Ulaşım

Bangkok’tan Angkor’a yani Tayland’dan Kamboçya’ya gitmenin birkaç yolu var. Angkor Tapınağına gidebilmek için Kamboçya’nın Siem Reap şehrine gitmek gerekiyor. Tapınak buraya 3-4 km mesafede.

 • Bangkok- Siem Reap arası uçaklar ile Siem Reap’a gitmek. Bu hatta sadece Bangkok Airways uçuyor.  Ancak son dakikaya kalırsanız bilet fiyatları oldukça yüksek.
 • Benzer şekilde Bangkok’tan Kamboçya’nın başkenti Phom Pehn’e uçakla gidebilirsiniz. Pohm Pehn’den otobüsle Siem Reap’a gidebilirsiniz. Buradaki şeçenekleri araştırmadığım için yanlış yönlendirme yapmamak adına detay yazmıyorum.
 • Bangkok’tan minivanlar ile Siem Reap’a gitmek. Pek çok turizm ofisinde sabah 07:00 ya da 07:30’dan itibaren Siem Reap’a giden minivan biletlerini yaklaşık 10 dolara alabilirsiniz.
 • Otobüs ile sınıra gitmek.

Dördüncü ve son seçenek zamanı maksimum, maliyeti minimum tutacak seçenek. Bunun detaylarını anlatacağım.

Bangkok’tan otobüs ile Siem Reap’e en hızlı ve ucuz ve kısa geçişi araya araya bulduk.

12go.com sitesi üzerinden uçak, otobüs gibi tüm seçenekleri kolayca bulabilirsiniz.

Bangkok Angkor Wat’a Gidiş

Tayland-Kamboçya sınırındaki Aranyaprathet‘e sabah 03:30’da başlayan otobüsler var. 03:30-04:30-05:00-06:00-06.30 şeklinde devam ediyor saatleri. Mümkün olan en erken saatte bu otobüse binerseniz, öğleden önce Angkor Tapınağı’nı gezmeye başlayabilirsiniz. Otobüs sınıra yaklaşık 4 saatte gidiyor.

Otobüse Bangkok Mo Chit 2 otobüs terminalinden biniliyor. Meşhur Chatuchak pazarının hemen arkasında bu terminal. Eğer Khosan’a yakın biryerde kalıyorsanız, 3 nolu otobüs direk terminale gidiyor. Başka bir yerde kalıyorsanız, turizm danışmaya sorarsanız doğru otobüsleri söylüyorlar. 3 nolu otobüs 20 dakikada bir geçiyor. Sabah 03:00’ten itibaren çalışıyor. Mesafe uzun 45 dakika filan sürüyor gitmek. Khosan – Mor Chit 2 termimali otobüs ücreti 6.5 baht.

Terminalde danışmanın arkasında 31 ya da 34 nolu banko idi yanlış hatırlamıyorsam, zaten orada herhangi birine yer sorunca gösterirler. 230 baht. Biz 04:30’dakine bindik sabah 08:30-09:00 arası sınıra ulaştık. Zaten sınır sabah 8’de açılıyor. Sabah erken saatte sınırda olacağınız için hiç sıra beklemeden sınırdan geçiş yapabiliyorsunuz. Bu otobüs öğlene kadar sınıra bırakıyor, öğleden sonraya kalırsan şehirde bırakıyor, oradan sınıra tuktukla geçmeniz lazım.

Kamboçya Türk vatandaşlarına vizeyi sınırda veriyorlar. 20usd+100baht vize bedeli alıyorlar.

Sınırdan geçtikten sonra;
a. kendinize yol arkadaşı bulup taksi ile Siem Reap’e gidebilirsin. Biz 30 dolara gittik taksi ile. Tamamen pazarlık gücüne bağlı. Kişi başı 15 usd civarı oluyormuş genelde. 2-2,5 saat sonra Siem Reap’tesiniz.
b. sınırdan yaklaşık 10 km uzaktaki otobüs terminaline ücretsiz servis kalkıyor. Otobüs terminaline gidip oradan da Siem Reap’e gidebilirsiniz. Otobüs 9 usd imiş.

Bu şekilde öğlen 11:00-12:00 gibi Angkor’da olacaksınız.

Angkor Tapınağı için günlük ve 3 günlük biletler satılıyor. Günlük bilet kişi başı 20 usd, 3 günlük bilet 40 usd.

Önereceğim plan için 3 günlük bilet almalısınız. Tapınaklar sabah 05:30’dan akşam 05:30’a kadar ziyaret edilebiliyor.

3 Gün Angkor Tapınağı

Bu yazıda 3 günde görülebilecek yerleri ve zaman planının en optimum nasıl yapılacağını anlatacağım. Angkor Tapınağı hakkında detayları daha sonra 🙂 Angkor bölgesi yaklaşık 400 kmlik bir alana yayılmış o yüzden gerçekten hakkını vermek istiyorsanız belki de 7-10 gün ayırmak gerekir. Ben 3 günlük gezi planını sizin için yapmaya çalıştım.

Bangkok Angkor Wat Gezisi – 1.Gün

Öğlen Siem Reap’te olunacağı için günün 2.yarısını en verimli şekilde kullanabilecek şekilde bir plan yapmaya çalıştım.

Eğer görmek isterseniz, Siem Reap’e 15 km mesafede teknelerin kalktığı bir yüzer köy var, oraya gidebilirsiniz. Tuktukla yüzer köye giden teknelerin kalktığı yere gidip, 20 usd kişi başı teknelerle yüzer köyü görebilirsiniz. 2-2,5 saatlik bir tur yapıyorlar. 20 usd bize çok fazla geldiği için gitmedik. Ancak oraya giden yol çok güzel, Kamboçya’yı tanımak için güzel bir yolculuk tavsiye ederim. 3 günlük biletiniz olacağı için o bölgede 2-3 büyük tapınak var, onları görebilirsiniz:

Bakong, Preah Ko ve Lolei Tapınakları Roluos Group olarak geçiyor. Yüzer köy hariç ya da dahil, 1.gün bu tapınakları görebilirsiniz.

Bangkok Angkor Wat Gezisi – 2.Gün

Yukarıdaki haritada mor ile işaretli olan hat küçük tur, kırmızı ile işaretli olan bir büyük tur. İkinci gün için önerim küçük tur. Küçük turda meşhur olan ana tapınaklar var:  Angkor Wat ve Angkor Thom en büyükleri… Onları mutlaka görmelisiniz. Bir de 37 km uzakta olan, Banteay Srey tapınağı var. Bir güne küçük tur+banteay srey sığıyor.  Tuktuk ile 2 kişi 25 usd verdik bu rota için.

Angkor tapınağında gün batımı ile günü biterebilirsiniz. Biz muson yağmuruna yakalandık, gün batımını kaçırdık.

Bangkok Angkor Wat Gezisi – 3.Gün

3.güne Angkor Tapınağında güneşin doğuşunu seyrederek başlayın. Sizi otelinizden 04:30 gibi alıyor tuktuklar.
Sonra da önceki gün yapamadığınız büyük turu yaparsınız. Sabah çok erken çıkıp 10 civarı turunuzu bitirmeniz lazım.

Bangkok’a Dönüş

Saat 11:00 ya da 11:30’da direkt Bangkok’a giden 10usd’ye minivan’lar var. Bangkok’ta günübirlik tur yaptıysanız görmüşsündür. O otobüsle çıkarsanız sınırda hiç sıraya girmeden öğleden sonra sınırdan geçmiş olursunuz. Biz sınıra tam öğlen vakti gittik ve 2 saat bekledik. Bütün turlar ve otobüsler ağırlıklı o saatte geliyor.
Bu şekilde akşama da Bangkok’a dönmüş olursunuz.

Bize yol gösteren olmadığı için biz zamanı kötü kullandık, umarım yazdıklarım benden sonra gidecekler için faydalı olur.

Bizim kaldığımız otel tuktuk ve minivan için ayarlamaları yaptığı için çok rahat ettik. Sanırım oradaki bütün otellerde de benzer bir mantık var.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

19 Yorumlar

 1. Tayland üzerinden oraya geçiş yapmıştım. Air Asia veya Cambodia Angkor Air ile transfer ucuz ve mümkün. Ben Air Asia ile oldukça ucuz bir rakamla transferimi gerçekleştirmiştim.

 2. Merhaba yazınız çok faydalı oldu benim için teşekkür ederim. Şubat için Tayland Kamboçya turu planlamaktayım fakat size danışacağım bir iki sorum olacak. 15 güne Bangkok-Chiang Mai-Siam Reap buraları sığdırmayı planlıyorum. Öncelikle söylemelyimki daha evvelki seyahatlerimizi hep sindire sindire geniş geniş yapmışızdır 15 gün bu üç rota için çokmu kısa olur? Yazdığınız ve önerdiğiniz şekilde 3-4 gün Siam Reap için ayrımayı planlıyorum. Fakat aklıma takılan soru şudur Bangkoktan Chiang Mai’ye geçip oradan Siam Reap’e geçmek kolaymıdır? Veya tam tersi. Bangkoktan ilk olarak hangisine gitmeliyiz ve nasıl bir rota uygun olur sizce? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim sevgilerimle teşekkürler

  • Merhaba Betül,

   Süre rotayı nasıl yapacağınız ve ne yapacağınıza göre değişir. Bu nedenle yeter-yetmez yorumu yapmam çok mümkün değil.
   Chaing Mai’ye gitmedim, oradan Siam Reap’e geçiş için alternatifleri araştırmanızda fayda var.

   Keyifli seyahatler

 3. Ben Kamboçya’ya defalarca gittim. Kamboçya vizesi için en uygun ve ucuz yol Bangkok Khao San Road’ daki herhangi bir acentadır. Yalnız uyanık olmakta yarar var. Paket tur içinde neler var? Önce sorun ve pazarlık yapın. En az üç acentayı gezin ve fiyat alın. Çünkü tüm acentalar aynı Sawadee adlı tur şirketinin biletini satarak komisyon alıyor. Sizden ne koparırlarsa kar. Vize için pasaportunuzu isteyebilirler. Vizeyi Bangkok daki Kamboçya Elçiliğinden alacağız diyebilirler. Bu işlem iki gün sürer. Hem zamanınızı hem de paranızı çar çur ederseniz. Kesinlikle bu oyuna gelmeyin. Pasaportunuzu acentalarda kimseye bırakmayın. .Kapıda Vizeyi paketin içine eklemeyi unutmayın. Tur şirketinin yetkilisi sınırdan önceki molada pasaportlarınızı toplar; karşıdaki Kamboçya vize dairesinden vizeleri on dakika içinde alır ve size pasaportlarınızı geri takdim eder. Vize kapıda dahil+2 gece 3 yıldız hotel kahvaltı dahil+ Sınıra kadar dolmuş air con-lu gidiş geliş+Hotel den transfer+Sınırda rehberlik+Kamboçya sınırından Siem Reap’daki hotelinize taksi ile transfer için 2011 de 100 dolar ödedim. 2012 de tekrar gitiim; malum enflasyonu olan bir ülke fiyatlar her yıl bizdeki gibi şişiyor,126 dolar ödedim. Oteller tur şirketine ait,bu nedenle otelde size her türden tur ,rehber,taksi, tuk tuk,vs bulup komisyon almaya çalışacaklar.Kibarca geri çevirin. Çünkü on kat daha pahalıya gelebilir. Angkor ve Tonie Sap Gölü’ ne veya savaş müzesine gitmek için en ucuz ve zahmetsiz yol bir tuk tuk kiralamak. Şehir merkezine inin tuk tuk’ oradan kiralayın. Tuk tuk için biz tüm gün Angkor harabeleri ve Tonie Sap Gölü için üç kişi 7 şer dolar yani toplam 20 dolar ödedik. Asgari ücretin 50 dolar olduğu bir ülke için 20 dolar günde bir tuk tuk çu için çok büyük bir meblağ. Otelden şehire tuk tuk ücreti 1 dolardır unutmayın .Hayırlı seyahatlar. İyi yolculuklar.Merak edenler için: her türlü bilgi, video ve resim bulabileceğiniz bloğum http://dnyaninetrafinda180gn.blogspot.com/

  • Bilgi için teşekkürler, ancak dikkat ettiyseniz benim önerilerim herhangi bir turla gitmememe opsiyonu üzerine. Yoksa turlar/seyahat acentelarının alternatifleri var elbette…

 4. Gidiş dönüş 2 gün yolculuk yapıp 1 gün Angkor Wat küçük tur gezdik. Kesinlikle değdi 🙂
  Favorim ağaçlarla kaplanmış Ta Prohm tapınağı. Küçük turdan sonra halimiz kalmadığı için Bantaey Srey’e gitmedik.
  Dolayısıyla Tuk tuk günlük 15 usd’ye düştü.
  vAkşamları Night Market ve Pub Street gezdik, yedik, içtik, masaj yaptırdık ve çok eğlendik.
  Cambodian BBQ’da timsah, deve kuşu, kanguru eti, kurbağa bacağı deneyebilirsiniz.
  Tapunak gezisi için mutlaka şemsiye alın yanınıza, Eylül’de çooook sıcak.

 5. Şuanda Air Aran Pattana otobüsünde Bangkok’a dönüyoruz 🙂 Dönüş ile ilgili bilgi paylaşiim;
  Siem Reap’te otobüs-minibüs bileti satanlarla ilgili duyduğumuz bi sürü dolandırıcılık hikayesinden sonra, masaj yaptırdığımız kızdan yardım istedik; 25 usd’ye Poipet’e taxi ayarladı bize. Şoför 09:00’da otelimizden aldı ve 11:30’da Poipet’e vardık. Sınırda yoğunluk yoktu; Kamboçya+Tayland sınırlarını 30 dakikada geçtik ve Air Aran’ın Gateway Park içindeki ofisinden biletimizi alıp, 12:15 otobüsüne bindik. 921-12 sefer sayılı klimalı otobüs 12:15 14:00 15:15 18:00 da border market-sınırdan kalkıyor. Diğer saatlerde tuktukla Aranyaprathet merkeze gitmemiz gerek, 05:30’dan 18:30’a kadar çeşitli saatlerde otobüs var. 225 Baht kişibaşı.

 6. Ben Bangkok’tan minivanlar ile Siem Reap’a gittim. Minubus rahatti ama siniri yuruyerek gecmek tam bir curcuna. Sinirda arac degistirdim, taksi dolmus ile devam ettim. Toplam 50 usd civarinda odeme yaptim. Ama Angkor Watt icin kesin degerdi.. .
  Sevgiler,

 7. Bizim de sıra Tayland Kamboçya’ya geldi Sevil’cim.
  Yazdıkların işimize çoook yarayacak 🙂
  Bangkok-Siem Reap arası Bangkok Air dışında Cambodia Angkor Air de uçuyor, fiyatı daha uygun.

Yorumunuzu Yazın