Tayland’a Gitmek için En İyi Zaman Nedir?

Tayland’a gitme planı yapanlar için ilk sorulardan biri “Tayland’a gitmek için en iyi zaman nedir?” oluyor. Bu bilinmezin birkaç nedeni var; ilki Tayland bizdeki gibi 4 mevsim yaşayan bir ülke olmadığı için en iyi sezon hangisi olduğu biraz kafa karıştırıyor. İkincisi herkesin kulaktan dolma duyduğu muson yağmurları zamanına denk gelmek istenmemesi. Tayland için en iyi seyahat zamanlarına gelin biraz daha derin dalalım.

Tayland’da Mevsimler

Tayland’da bizdeki 4 mevsim değil 3 mevsim var, mevsim değil de sezon diye tanımlanıyor:

  • Yağmurlu sezon: Mayıs-Ekim arası muson yağmuru sezonu.
  • Kuru/Serin sezon: Kasım – Şubat arası gezmek için en iyi zaman bu zaman dilimi.
  • Sıcak sezon: Mart-Nisan arası henüz yağmurlar başlamadan önceki dönem, ortalama sıcaklar 35 derecelerde, nemden ve sıcaktan ölmezseniz gezebilirsiniz 🙂

Muson Yağmurları Korkusu

Güney Doğu Asya ülkelerine gitme planı yapıyorsanız, muson yağmurları en endişelenen konulardan biri. Yağmurdan korkulduğu için de seyahat planı yaparken de biraz tedirginlik oluyor. Halbuki muson zamanı ülkelere göre değişmekle beraber korkulduğu kadar kötü değil. Birden gök delinmiş gibi yağmur yağmaya başlıyor, kısa bir süre yağmur yağdıktan sonra yağmur duruyor ve nemli Güney Doğu Asya havasına geri dönüyorsunuz. Ayağınızda sandalet, çantanızda yağmurluk olursa çok ıslanmadan o yağmurdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Mevsimsellik ve muson yağmurlarından bağımsız olarak Tayland’ın büyük bir coğrafya olduğunu da dikkate almak gerekiyor. Tayland’ın kuzeyi yüksek ve denizden uzak bölgeler iken, güneyde adalardan oluşan bir bölge var. Dolayısıyla Kuzey, Güney ve Orta Tayland’da iklim farklılık gösteriyor. Kuzry daha serin Güney daha sıcak olacak. Orta bölgede ise ne dağ ne deniz olmadığı için nem yoğunluğu çok daha fazla ve hava kirliliği rahatsız ediyor.

Genel olarak, serin mevsim Tayland’a gitmek için en iyi zaman: daha az rahatsız edecek sıcaklıklara ve daha az yağışa alıyor.  Bununla birlikte, herkes en iyi mevsimin bu olduğunu bildiğinden yoğun mevsim olduğunu da akılda tutun. Benim tavsiyem kuru sezon öncesi Eylül gibi gitmek olur. Hem çok kalabalıklaşmamış olur, hem de yağmur azalmış olur.

Diğer Tayland yazılarım için tıklayın.

 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar, bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Tayland’ı (Phuket ve Bangkok) geçen sene Mayıs ayında gezmiş ve beğenmiştim.

    Gezimde yaşadıklarımı blog adresimde de yayımlamıştım. Tayland’a ilk defa gideceklerden çok sayıda soru alıyorum. Eminim siz de alıyorsunuzdur. Yardımcı olmak amacıyla yazımı buraya bırakıyorum.

    http://duslerdengercege.com/2016/06/10/tayland-pkuhet-uzakdogu-tatil/

    Esenlikle…

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın