Bana sosyal medya ve blogum üzerinden sık gelen soruların cevaplarını yazı haline getirerek benzer soruları olan herkese detaylı cevap vermeye çalışıyorum. “Yurt dışına çıkmak için İngilizce/yabancı dil gerekli mi?” sorusu da bunlardan biri. Yurt dışında yabancı dile hangi durumlarda ihtiyacınız olacak, yabancı dil öğrenmek için nasıl bir yol izlemelisiniz gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız. 

Yurt Dışına Çıkmak için Yabancı Dil Gerekli mi?
Yurt Dışına Çıkmak için Yabancı Dil Gerekli mi?

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyim?

Yabancı dil, özellikle İngilizce günümüzde artık uluslararası dil haline gelmiş durumda. Dünyada 54 ülke ve 400 milyon kişi ana dil olarak İngilizce konuşuyor. Ana dil olarak İngilizce konuşanlar dışında ikinci, üçüncü dil olarak İngilizce konuşan milyonlarca insan var. İngilizce öğrenmek günümüz dünyasında kendiniz için yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacak. 

Sadece seyahat etmek için değil hayatınızın her alanında İngilizce bilmeniz size katma değer sağlar. İş hayatında, okul/eğitim hayatında, seyahatlerinizde, günlük hayatınızda, sosyal hayatınızda… 

  • İngilizce eğitimin dili, dünyanın en önemli üniversiteleri İngilizce eğitim veriyor, uluslararası geçerliliği olan makaleler İngilizce yayınlanıyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak için İngilizce olmazsa olmaz. 
  • Eğitimde olduğu gibi iş dünyasında da sınırlar kalkıyor ve küreselleşen iş dünyasında İngilizce bilen kişiler fark yaratıyor. Konferanslar, fuarlar, mesleki eğitimler gibi kariyerinizi geliştirmenizi sağlayacak pek çok etkinlik İngilizce düzenleniyor. Ayrıca iyi seviyede İngilizce bilmek size iş dünyasında pek çok yeni fırsat yaratabilir. 
  • Dünya sineması, popüler diziler, çok satan kitaplar, en çok dilenen şarkılar… Hepsinin dili İngilizce. Kültürel ve eğlence hayatınızı hareketlendirmek için de İngilizce öğrenmeniz size büyük bir artı kazandıracak. 
  • İnternet üzerindeki içeriğin çok büyük bir kısmı İngilizce. Bahçe düzenlemeden örgü işlerine kadar hangi konuda bilgi ararsanız arayın en güncel ve detaylı içerikleri İngilizce olarak bulabiliyorsunuz. Neden bunlardan mahrum kalasınız ki? 
  • Yeni bir dil öğrenmek hem hafızanızı hem zihninizi geliştirir, beyninizi dinç tutmanızı sağlar. 
  • Ve tabii ki seyahat! Seyahat etmeyi seviyorsanız ve bunu hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız mutlaka İngilizce öğrenin. İngilizce öğrendikten sonra ikinci dil olarak dünyadaki en yaygın konuşulan dillerden biri olan İspanyolca öğrenmeyi de düşünebilirsiniz. 

Seyahat Ederken Yabancı Dil Bilmenin Avantajları

“İngilizce bilmeden seyahat edebilir miyim?” Teorik olarak İngilizce bilmeden seyahat edebilirsiniz. Ancak şunu unutmamanız gerekir ki gittiğiniz yerde otobüse binmekten otel rezervasyonuna, yemek sipariş etmekten müze girişlerine kadar pek çok noktada soru sormanız, cevap almanız ve bu cevaplara göre hareket etmeniz gerekecek. 

Gelin birlikte seyahat ederken yabancı dil bilmenin avantajları neler, bir göz atalım.

İletişim Kurmak 

Seyahat ederken yabancı dil bilmenin en önemli avantajı iletişim kurabilmek. Dil bizim en önemli iletişim aracımız, günlük ihtiyaçlarımızı anlatmak, herhangi bir yardıma ihtiyacınız olduğunda, birşey satın almak istediğinizde gittiğiniz ülkede konuşulan dili veya ortak anlaşabileceğiniz bir dili konuşmak her zaman seyahat konforunuzu artıracaktır. 

En basitinden bize 1-1,5 saat mesafedeki Yunan Adaları’na geçiyorsunuz diyelim. Şengen vizesi olanlar ile kapı vizesi alacak olanların süreci farklı, kapıdan girişte size bunu soruyorlar ve Yunanca değil İngilizce soruyorlar çünkü dünyada herkesin bildiği ortak dil bu. Görevlinin söylediğini anlamıyorsanız yanlış gişeye gidiyor, yanlış sırada beklediğinizi farkediyor ve herşeye yeniden başlıyorsunuz. 

Pek çok ülke girişinde pasaport kontrolünde size kaç gün kalacağınız, neden geldiğiniz, nerede kalacağınız gibi sorular sorar. Bunlar standart sorulardır ve çoğunlukla İngilizce sorulur. Eğer dil bilmiyorsanız, sırada arkanızdaki insanlardan yardım istemek, pasaport polisi karşısında kan ter içinde kalmak, pasaport polisini sinirlendirmek gibi sorunlar daha ülkeye girmeden sizi karşılamış olacak. Daha ülkeye girmeden böyle bir stres yaşamaya gerek var mı? 

Tek Başına Gezme Özgürlüğü

Yabancı dil bilmek bir rehber veya tura ihtiyaç duymadan gittiğiniz yeri doya doya gezmenizi sağlayacak. Tabelaları okumak, açıklama metinlerini okuyup anlamak size büyük rahatlık sağlayacak. Kendi başınızın çaresine bakabilmeniz özgüveninizi de artıracak. “Ben dil bilmiyorum, tek başıma nasıl seyahat edeyim?” sorusunu geride bırakacaksınız. Özellikle tek başınıza seyahat etmeyi seven, tercih edenlerdenseniz mutlaka en az bir dili çok iyi öğrenmeniz, mümkünse yanına bir kaç dil daha eklemeniz gerekli. 

İstediğiniz yemeği sipariş edebilmek bile bir noktadan sonra çok kıymetli olmaya başlıyor. Dünyanın pek çok yerinde menüler yerel dil+İngilizce sunuluyor. İstediğiniz yemeği seçebilmek için dahi yabancı dil bilmeye ihtiyacınız var. Aksi halde tavuk sipariş etmek için gıdaklamak, et sipariş etmek için mööölemek zorunda kalabilirsiniz, yapmışlığım var. 

Yerel Halk ile Kaynaşmak 

Gittiğiniz ülkedeki yerli halk ile iletişim kurmak, o ülkenin kültürünü öğrenmenizi, gerçekten insanların nasıl yaşadığını anlamanızı sağlayacaktır. Yerli halk ile iletişim kurmak için ise o ülkede konuşulan dile hakim olmanız gerekir. Ben iyi seviyede İngilizce biliyorum, ancak Güney Amerika’ya gittiğimde İngilizce konuşan sayısı çok azdı, herkes İspanyolca konuşuyordu. İhtiyaçlarımı gördüm ama sokaktaki insanlar ile sohbet edebildim mi? Hayır! Katıldığım bir turda rehber de İngilizce bilmiyordu, grupta İspanyolca ve İngilizce bilen Avrupalılar bana çevirmenlik yapmak zorunda kaldı. Yapmak zorunda da değillerdi. 

Özellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde bir mekana girdiğinizde “yabancı” olduğunuzu fark edenler sizinle sohbet etmek ister. Neden ülkelerine geldiğinizi, nasıl bulduğunuzu, ne kadar kalacağınızı sorarak sohbete başlarlar, sonra iş politikaya kadar devam eder. Eğer yabancı dil bilmiyorsanız bu harika sohbetleri kaçırırsınız. 

Gezilecek Yerler Araştırması

Gideceğiniz yeri önceden araştırmayı sevenlerden misiniz? Eğer araştırmayı seviyorsanız ve yabancı bir ülkeye gidecekseniz, Türkçe kaynak çok kısıtlı olabilir. Ben Etiyopya’ya gideceğim zaman neredeyse hiç Türkçe kaynak bulamamıştım. İngilizce araştırmaya başladığımda ise çok sayıda blog yazısı, rehber kitap gibi kaynaklar önüme serildi. Mesela Güney Afrika’ya gitmek isterseniz, yerel kaynaklar o kadar zengin ki aklınız durur. Ancak tüm bu yerel kaynaklar İngilizce. Seyahat edeceğiniz yer ile ilgili herhangi bir konuda araştırma yapmak istediğinizde dil bilmek size pek çok kapı açacaktır. 

Gezerken Ekonomi Yapmak 

Seyahatlerinizi daha ekonomik hale getirmek için de yabancı dil bilmek size avantaj sağlayacaktır. Nasıl mı? Öncelikle pazarlık ederken çok işinize yarayacak. Üçe alabileceğiniz birşeyi neden beşe alasınız ki? 

Konaklama maliyetlerinizi ortadan kaldırmak için Couchsurfing veya Warmshower gibi, yerel insanların evinde ücretsiz olarak misafir olabileceğiniz uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bu insanlarla arkadaşlık kurabilir, tam bir yerel gibi gittiğiniz yeri keşfedebilirsiniz. Ancak hem bu sitelere üye olmak hem de misafir olmak için yabancı dile ihtiyacınız olacak. 

Yurtdışına gittiğinizde çalışarak seyahat bütçenizi destekleyebilirsiniz. Gönüllü işler veya geçici işlerde çalışarak seyahatlerinizi ucuza getirebilirsiniz. Ancak çalışabilmek için de elbette en azından mutlaka İngilizce bilmeniz gerekir. 

“Benim jest ve mimiklerim çok başarılıdır, teatral gücüm yüksektir, tarzanca da olsa anlaşırım” diye düşünebilirsiniz. Ufak tefek konular için evet, ancak gittiğiniz yerin kültürünü anlamak için orada yaşayan insanlarla sohbet etmek için tarzanca yetmez. Aksi halde tiyatroda oyunu izleyen seyirci olarak kalır, oyunun içine tam anlamıyla giremezsiniz. Bu nedenle en az bir yabancı dili iyi seviyede öğrenmeniz seyahatlerinizi güzelleştirecektir. 

İngilizce Öğrenme Yolları ve Yöntemleri Neler? 

Dünyada en yaygın konuşulan dillerden biri olan İngilizceyi öğrenerek yabancı dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. İngilizce öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmeniz de kolaylaşacaktır. “Peki nasıl İngilizce öğreneceğim, İngilizce öğrenme yolları ve yöntemleri neler?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman seçeneklerimize bir bakalım. 

Güvenilir, Kendini İspatlamış Bir Dil Kursuna Gitmek

Eğer İngilizceyi hiç bilmiyor veya mevcut İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız en iyi yol; güvenilir bir dil kursuna gitmek. İngilizce öğrenmek için gideceğiniz kursu seçerken, hem sınıf eğitimleri hem de online eğitim alabileceğiniz, esnek eğitim saatleri sunan, uluslararası geçerliliğe sahip bir eğitim sistemi ile çalışan bir kursu tercih etmenizi öneririm. Bu tarz bir kursa gittiğinizde zaten ihtiyaç duyduğunuz her türlü kitap, eğitim dökümanı, online içerik, pratik fırsatları sizin için sağlanmış olacak. 

Türkiye’de pek çok İngilizce eğitimi veren kurs seçeneği arasından nasıl seçim yapacağız derseniz, 2001 yılından beri faaliyet gösteren Wall Street English hem eğitim kalitesi hem de uluslararası tecrübesi ile tavsiye edebileceğim eğitim kurumlarından biri. Wall Street English, İngilizce öğrenmek isteyenlere başarısı kanıtlanmış bir sistem sunuyor. Bir çocuğun ana dilini öğrenmesi gibi doğal bir yöntemle İngilizce öğreniyorsunuz. Üstelik tüm İngilizce öğrenme deneyimi kişiye özel olarak tasarlanıyor, hangi saatlerde hangi günlerde eğitimlere katılmak istediğinizi kendiniz belirliyorsunuz, internet üzerinden multimedya formatında derslerinizi alabiliyorsunuz. Bu da İngilizce öğrenmek isteyenlere inanılmaz bir esneklik sağlıyor, özellikle İstanbul’da yaşayan ve sürekli zamanla yarışan insanlar arasındaysanız bu çözüm tam size göre olabilir. 

Bol Bol Pratik Yapmak

Yabancı dil öğrenmenin en önemli yollarından biri bol bol konuşma pratiği yapmak. Wall Street English bu anlamda da öğrencilerine pek çok olanak sunuyor. Öğrencilerin başlangıç seviyesinden itibaren sürekli İngilizce konuşması teşvik ediliyor. Wall Street English ; Standart dersler dışında az sayıda öğrenci ile pratik amaçlı yapılan Tamamlayıcı dersler, konuşma becerilerinizi farklı sosyal ortamlarda kullanabileceğiniz Sosyal Kulüp aktiviteleri, uzman öğretmenlerle pratik yapabileceğiniz sohbet saatleri, dünyanın her yerinden öğrenciler ile iletişim kurabileceğiniz Global Online Topluluk uygulamaları ile bol bol bol pratik yapmanıza imkan sağlıyor. 

Okumak, İzlemek, Dinlemek

İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra dilinizi geliştirmek için İngilizce kitap okumak, İngilizce film/dizi izlemek, İngilizce müzik dinlemek hem okuma ve dinleme becerilerinizin gelişmesini sağlayacak hem de dile yatkınlığınızı geliştirecektir. Wall Street English, bu konuyla ilgili de farklı çözümler sunuyor. TV dizisi tadında online videolar ve çeşitli alıştırmalarla dinleme, anlama ve telaffuzunuzu geliştirmeniz için sizi destekliyor.  Dijital Kitap alıştırmaları ile okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmenizi, iyileştirmenizi sağlıyor. 

Telefon Uygulamalarından Faydalanmak 

Seyahate çıkmadan önce telefon üzerinden yabancı dil öğrenmenizi sağlayan uygulamalardan faydalanabilir veya seyahat ederken yanınızda taşıyacağınız sözlükler veya telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ben İspanyolca öğrenme hevesi ile bir uygulamadan uzun süre faydalandım ancak Şili’ye indiğimde o uygulama üzerinden öğrendiğim İspanyolca’nın ancak basit kelimeleri söylememi veya anlamamı sağlayacağını anlamam çok kısa sürdü. Merhaba, Su, Ekmek, Kaç lira gibi… Ancak bunların hiç biri İspanyolca konuşan biri ile sohbet etmeme yetmedi 🙂 Yani telefon uygulaması işi bence işe yaramadı.

Her konuda olduğu gibi, dil öğrenme konusunda da istekli olmak, düzenli çalışmak, sürekli pratik yapmak olmazsa olmaz. 3-4 ay kursa gittim, bana yeter deyip bıraktığınız anda hızla öğrendiklerinizi de unutmaya başlarsınız. Bol bol pratik yapmak ve sürekli okumak, izlemek, dinlemek maddeleri bu açıdan dil öğrenmenizde çok kritik. 

Yurtdışına çıkmak için yabancı dil gerekli mi?” sorusuna geri dönecek olursak, yabancı dil, özellikle İngilizce sadece seyahat ederken değil hayatınızın her aşamasında çok gerekli. Eğer İngilizce öğrenme konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, vakit kaybetmeden çalışmaya başlayın, hiçbir zaman geç değil!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın