Herşeyin fiyatı ile birlikte her gün artan uçak bileti fiyatları da seyahat etmek isteyenlerin gözünü korkutuyor elbette. Yurt içi ve yurt dışı seyahat planı yaparken akıllarda tek bir soru; “Uçuşumu nasıl daha ucuza mal ederim?’”. Aslında bu sorunun cevabı çok da zor değil. Daha ekonomik bir seyahat planlıyorsanız; HepsiBurada Seyahat ile ucuz uçak biletiniz birkaç tık uzağınızda. Bir çok uçuş firmasının, bir çok farklı saat seçeneğinden faydalanarak kolayca ucuz uçak bileti arayabilir ve satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçuşları yakalayabilmenin ve ucuz uçak bileti satın almanın bazı püf noktalarını bu yazıda bulacaksınız, okumaya devam!

ucuz uçak bileti

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?  

Hava ulaşımının diğer ulaşım yöntemlerine göre daha maliyetli olduğu bir gerçek. Bu yüzden ucuz uçak bileti yakalamak ekonomik açıdan çok önemli. Değişen ekonomi ile birlikte uçak bileti fiyatları da sürekli değişiyor. Hafta içi ve hafta sonu uçuş biletlerinde fiyat farkları görebilirsiniz. Biletinizi ucuza satın almak istiyorsanız hafta içi veya tatil günleri dışında olan, yoğun sezon dönemlerinde olmayan uçuşları tercih ederek biletinizi satın alabilirsiniz. Biletlerinizi gece veya sabah erken saatlerde olan uçuşlara alırsanız gündüz uçuşlarından daha uygun fiyata bilet satın alabilirsiniz.  

Yurt Dışı Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?  

Uygun fiyata uçak bileti almak için yapabileceğiniz bir şey, sezon dışındaki zaman dilimlerine bilet almaktır. Talep az olacağından fiyatlar da bu doğrultuda daha düşük olacaktır. Örneğin; Kıbrıs’a Eylül ve Ekim aylarında alacağınız bilet fiyatı ile Ocak ve Şubat aylarında alacağınız biletin fiyatı arasında fark olacaktır. Elbette ki turizmin daha az olduğu Ocak ve Şubat aylarında uçak bileti için daha az ücret ödersiniz. Aynı durum Almanya uçak bileti seçenekleri için ise şöyle; Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Almanya için alacağınız yurtdışı uçuş bileti fiyatı Şubat, Mart ve Haziran aylarında alacağınız biletten daha pahalıdır. Sonuç olarak her şehrin turizm dönemi farklı olacağından gideceğiniz şehre göre ucuz bilet bulma döneminiz farklı olacaktır. Uçuşlarınızda yurtdışı ve yurt içi hatlar arasında bazı farklar olduğunu bilmeniz gerekir. En önemli fark ise yurtdışı uçuşlarda pasaport, diğeri yurtdışı harcı ve bir diğer fark ise havalimanına uçuş öncesi gitmeniz gerektiğidir.

Yurt dışı uçuşlarda dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktaya değinecek olursak; 

Pasaport ve vize durumu 

Yurt dışı çıkış işlemleri
Yurt dışı çıkış işlemleri

Pasaport ve uçuş biletinizi yanınıza almayı unutmayın. Pasaportunuz yok ise; Türk Vatandaşları’nın pasaportsuz sadece kimlik ile gidebildiği ülkeler dışında, yurt dışına çıkmanız mümkün değil. Uçuşunuzdan önce mümkünse uçak biletini almadan önce pasaport ve vize işlemlerinizi tamamlandığından emin olunuz. Seyahatinizin uzunluğuna göre vizenizi uzatmanız gerekebilir veya pasaport süresini seyahatin süresine göre düzenleyebilirsiniz.

Dış hatlar terminalinde check-in için ihtiyacınız olan 3 şey; pasaportunuz ve yurtdışı çıkış harcını ödemiş olduğunuza dair dekont ve uçak biletinizdir. Bunları tamamladıktan sonra check-in işlemlerinizi yaptırarak bavulunuzu uçuş yetkililerine teslim edebilirsiniz.  

Aktarmalı uçuşlarda transit vize gerekliliği 

Dünya üzerindeki çoğu ülke havalimanından çıkış yapmadığınız sürece transit vize istemiyordu, ancak pandemiden sonra bu durum değişti. Artık pek çok ülke (özellikle Avrupa ülkeleri) Türk Vatandaşlarından transit vize istemeye başladı. Bu durum elbette ki ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bu konuda aktarmalı uçuşlarda aktarma yapacağınız ülkenin transit vize uygulama politikasını öğrenmeniz gerekir. Kontrollerinizi konudan emin olmak adına öncelikle konsolosluktan sonrasında internetten araştırmanızı önerebiliriz. 

Havalimanına mutlaka erken gidin 

Yurt içi uçuşların aksine yurt dışı uçuşlarında uçuş saatinden en az iki saat öncesinde havaalanında olmalısınız. Check-in kontuarı erken kapanabilir ve bu durumda biletinizi kullanamazsınız.  

Bagaj kontrolü 

Yurtdışı uçuşlarda bagajların çok ayrıntılı kontrolden geçtiğini bilmeniz gerekir. Kabin bagajınızda deodorant, sıvı ürünler, delici-kesici alet vb. şeyleri taşıyamazsınız. Her uçuş firmasının bagaj protokolü farklıdır, fakat genel olarak uygulama bir yetişkin yolcu için 20 kg bagaj hakkıdır. Bundan daha fazla bagajınız var ise ekstra ücret ödemeniz gerekir.  

Seyahat sigortası 

Yurtdışı uçuşlarında sağlık problemi, bagaj kaybı gibi sorunlarla para kaybetmek istemiyorsanız eğer seyahat sigortası yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Uçak biletinizi alırken yaptırmış olduğunuz seyahat sigortası, uçuş boyunca herhangi bir sorun yaşamanız durumunda sizi koruyacaktır. Hastalık veya bagaj kaybı gibi bir çok sorunda seyahat sigortanız durumu kurtaracaktır.  

Yurt dışı çıkış harcı 

Türk Vatandaşları için zorunlu bir uygulama olan yurt dışı çıkış harç ücreti 2022 yılı için 150 TL. Yurt dışı uçuşlarından önce; anlaşmalı bankalara, havalimanı/sınırda bulunan yurtdışı çıkış harcı masalarına veya kiosklara ödeyebilirsiniz.

Tatil Dönemlerinde Nasıl Ucuz Uçak Bileti Alınır? 

Neredeyse tüm uçuş firmaları sayılı biletleri ucuza satışa çıkartır, bu biletler de hızla tükendiğinden erken rezervasyon ile satın alacağınız uçak biletinin size faydası olacaktır. Eğer hafta sonlarından ziyade Perşembe veya Çarşamba gününü yolculuk için tercih ederseniz bu günler için daha ucuz biletler bulabilirsiniz. Gidiş ile birlikte dönüş biletinizi de satın alırsanız daha yolculuğunuz için daha az ücret öder ve tatilinize daha fazla bütçe ayırma fırsatı yakalarsınız. Sadece direkt uçuşları değil aktarmalı uçuşları da kontrol etmeniz hem fiyat karşılaştırması açısından size kolaylık sağlar hem de size aktarma yaptığınız şehri de gezme fırsatı yaratır.  Örneğin; Ankara – Kıbrıs uçak bileti almak istediniz, uçuşu Antalya aktarmalı seçtiğiniz takdirde iki uçuş arasındaki sürede Antalya’yı keşfe çıkabilir yeni yerler keşfedebilirsiniz. Ayrıca pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlik kartınız ile yavru vatan Kıbrıs’a uçuş yapabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler 

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler 
Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler 

Kıbrıs demişken gezilebilecek yerleri bilmemek olmaz, işte yavru vatan Kıbrıs’ın gezerek keşfe çıkabileceğiniz en güzel 4 şehri; 

Lefkoşa 

KKTC’nin başkenti olan Lefkoşa kent merkezi, Ercan Havalimanı’na 23 km uzaklıkta bulunuyor. Kıbrıs adasının tam ortasında yer almakla birlikte ülkenin en kalabalık ve merkezi şehridir. Ayrıca yüz ölçümü açısından KKTC’nin en büyük şehridir. Tek bir şehir olmasına rağmen iki ülkenin başkenti olması da Lefkoşa’yı özel kılıyor. Salamis Antik Kenti, Derviş Paşa Konağı, Kıbrıs Araba Müzesi gibi tarihi yerleri gezmeye doyamayacaksınız.  

Gazimağusa 

Kıbrıs’ta bir sahil şehri olan Gazimağusa ile Ercan Havalimanı arası 48 km’dir. Ercan Havalimanına varış yaptığınızda havalimanında bulunan araç filo kiralama hizmeti ile araç kiralayabilir, taksi veya uçuş firmalarının servislerini kullanarak Gazimağusa’ya ulaşabilirsiniz.  

Girne 

Kıbrıs’ın en gözde turistik sahil şehri olan Girne, Ercan Havalimanı’na yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Kara ulaşımı ile 35-40 dakikada Girne kent merkezine ulaşmanız mümkündür. Bellapais Manastırı, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Bufavento Kalesi gibi tarihi mekanları ziyaret ederek kentin keyfini çıkarabilirsiniz.  

İskele 

Gazimağusa’nın kuzeyinde bulunan sakin doğası ve muhteşem portakal bahçeleri ile İskele, Ercan Havalimanı’na yaklaşık 46 km uzaklıktadır. Apostolos Andreas Manastırı, Kantara Kalesi, Ayia Trias Bazilikasi, Kanakaria Kilisesi, Philon Kilisesi gibi tarihi mekanları ziyaret edebilir kentin mavi ile yeşilin buluştuğu muhteşem doğasıyla baş başa kalabilirsiniz.  

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın