Tazı Kanyonu, yüksek doğal duvarların oluşturduğu muhteşem manzarası ile son yılların popüler gezi rotaları arasında haklı yerini aldı. Yüksekliği 500 metreyi bulabilen bir uçurumdan göz alıcı manzarayı izleyebileceğiniz seyir noktası ise fotoğraf çekmeyi sevenlerin cazibe merkezi haline geldi. Güzeller güzeli Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, kamp yapılır mı, tesis var mı, gitmişken hangi aktiviteler yapılabilir gibi aklınızdaki pek çok sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız, keyifli okumalar.

Tazı Kanyonu, Antalya
Tazı Kanyonu, Antalya

Tazı Kanyonu Hakkında Genel Bilgiler

Tazı Kanyonu, Antalya’nın en popüler milli parklarından biri olan Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde, kanyonun kuzeyinde yer alıyor. Köprü Çayı’nın açtığı derin vadinin başladığı noktada bulunan kanyonu popüler yapan yer ise vadiye yukarıdan bakma imkanı veren seyir noktası. Köprü Çayı’nın açtığı bu kanyona Tazı Kanyonu veya Bilgelik Vadisi deniyor. Yan duvarlarının derinliği 200 metre ile 400 metre arasında değişen vadinin tehlikeli olduğunu söylemeye herhalde gerek yok. Dik yamaçlardan düşerseniz ortalama 300 metreden kayalara çarparak hırçın akan bir dereye düşeceksiniz. Bu nedenle kenarlara fazla yaklaşmamaya çalışın.

Tazı Kanyonu
Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu’nun sosyal medyada popüler olması ile düğün fotoğrafçılarından gezginlere, doğa sevenlerden kamp yapanlara kadar pek çok insan buraya akın etmeye başladı. 2017’de ilk duyulmaya başladığı dönemde ulaşımı zor ve tabelalamaları eksik olsa da bugün yolun son 1 kilometresi hariç tamamı asfalt ve tabelalamaları düzgün şekilde yapılmış durumda. Aracınızı bıraktığınız yerde çay-gözleme alabileceğiniz bir alan ve asfalt yolun bitiminde ATV kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Son bir kilometrelik toprak yol olan kısmı aracınızla gitmek yerine ATV ile gidebilirsiniz. Ayrıca, yakın zamanda bir de zipline yapılacakmış, Köprüçay boyunca zaten çok sayıda zipline noktası bulunuyor.

Tazı Kanyonu’na gitmek için en uygun zaman sabah erken saatler hatta mümkünse gün doğumu. Ben sabah 10:00 gibi gittiğimde tek tük gelenler vardı. 11:00 civarı tur grupları ile dolmuştu, daha geçe kalırsanız çok daha kalabalık olma riski var. O gördüğünüz muhteşem manzaralarda fotoğraf çektirmek için uzun süre sıra beklemeniz gerekebilir.

Antalya’da Gezilecek Yerler için bağlantıya tıklayın.

Tazı Kanyonu’nda Kamp Yapılır mı?

İnternette araştırma yaptığınızda Tazı Kanyonu seyir noktasının olduğu noktada kamp yapılabileceği yazıyor. Ancak Mart 2021’de gittiğimde “Tazı Kanyonu’nda uçuruma yaklaşmak, kaya bloklarına çıkmak, ateş yapmak ve çadır kurmak tehlikeli ve yasaktır” tabelası ile karşılaştım. Yani burada kamp yapmak isterseniz yasal değil, jandarma gelip kaldırmanızı isteyebilir. Tazı Kanyonu’na çıkan Köprüçay kıyısında yol boyunca ise çok sayıda kamp alanı bulunuyor, kamp yapmak için bu alanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Tazı Kanyonu Nerede?

Tazı Kanyonu, Antalya il sınırları içinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yer alıyor. Antalya’nın Manavgat ve Serik ilçeleri ile Isparta’nın Sütçüler ilçesinin kesişim noktasında bulunuyor. Sosyal medyada sürekli gördüğünüz Tazı Kanyonu ise seyir noktası, yani kanyona tepeden bakan bir noktada bulunuyor. Bu nokta Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kuzeyinde yer alıyor.

Tazı Kanyonu Nerede?
Tazı Kanyonu Nerede?

Kanyon, Antalya şehir merkezinden yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunuyor. Yakınlarda benzin istasyonu olmadığından kendi aracınız ile geliyorsanız deponuzu doldurmanız iyi olur.

Yukarıdaki Google haritası görüntüsünde göreceğiniz üzere 4 farklı yer Tazı Kanyonu olarak işaretlenmiş durumda. Yoldaki tabelaları takip ederek veya Tazı Kanyonu seyir noktasının konumu için bu linke tıklayarak doğru noktayı bulabilirsiniz.

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu'na Nasıl Gidilir?
Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu ilk popüler olduğunda yolda tabelalamalar eksikmiş, bulmak zor olabiliyormuş ancak artık tabela sorunu yok. Seyir noktasını kolayca bulabilirsiniz. Kısaca Tazı Kanyonu yol tarifi aşağıda yer alıyor:

  • Antalya şehir merkezinden Alanya yönüne doğru ilerlediğinizde Aspendos veya Köprülü Kanyon tabelalarını takip ederek ilerleyebilirsiniz.
  • Ana yoldan Köprülü Kanyon yönüne doğru saptığınızda Köprüçay’ın solundaki yoldan değil sağındaki yolda devam edin. Beşkonak tabelasını gördüğünüzde Beşkonak yönüne devam edin. Bu yol zaten sizi çayın solundan götürecek.
  • Çayı takip ederek Köprülü Kanyon üzerinde bulunan Oluk Köprüsü ayrımına geleceksiniz. Oluk yönüne değil tepeye doğru yolunuza devam edin.
  • Gaziler Mahallesi tabelasının altına artık Tazı Kanyonu tabelası da eklenmiş durumda. Bu noktadan sonra Tazı Kanyonu tabelalarını takip edebilirsiniz.
  • Tazı Kanyonu seyir noktasına gelmeden 1 kilometre kadar önce Gaziler Köyü yolundan sola döneceksiniz. Burada da tabela bulunuyor. Zaten otobüsler, araçlar, Atvler burada bir kalabalık yaratmış olacak, onları görünce anlayacaksınız.
  • İsterseniz burada bir otopark bulunuyor, aracınızı burada bırakarak yürüyebilirsiniz. Atv kiralayarak son bir kilometrelik toprak yolu gidebilirsiniz. Veya aracınız yüksekse kendi aracınız ile devam edebilirsiniz. Ben kendi aracım ile araç ile gidilebilen son noktaya kadar devam ettim.
  • Yolun sonunda yine park etmiş arabaları ve Atvleri göreceksiniz. Burası araç ile ulaşılabilen son nokta. Burada durduğunuzda aşağıdaki taşa yazılmış Tazı Kanyonu yazısını göreceksiniz.
  • Bu noktada çay ve gözleme alabileceğiniz bir yer var ama ben gittiğimde henüz hizmet vermiyordu, pandemi nedeniyle kapalı olabilir. Siz yanınıza yiyecek içecek tedariğiniz ile gelirseniz iyi olur, çünkü burada herhangi bir başka tesis yok.
  • Aracı bıraktığınız noktadan sonra 300 metrelik kolay bir patikadan yürüyerek seyir noktasına ulaşacaksınız.
Tazı Kanyonu araç yolunun sonu
Tazı Kanyonu araç yolunun sonu

Buraya kadar geldiyseniz artık manzaranın tadını çıkarabilir, kalabalıktan boşluk yakalarsanız bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Ben gittiğimde etraf son derece temiz idi, siz de gittiğinizde lütfen çöplerinizi bırakmayın, yanınızda geri götürün ki bu doğal güzellik, güzel hali ile kalsın.

Tazı Kanyonu’na Gitmek için En İyi Zaman

Tazı Kanyonu'na Gitmek için En İyi Zaman
Tazı Kanyonu’na Gitmek için En İyi Zaman

Akdeniz Bölgesi’ni bahar aylarında gezmeyi severim. Kavurucu sıcaklar, nefes aldırmayan yüksek nem henüz başlamamış, doğa uyanmış, dağ tepe yeşile bürünmüş olur. Özellikle doğa ve tarih gezisi sevenler için en uygun zamandır bahar ayları. Tazı Kanyonu’na da bir bahar gününde gittim. Mart ayının başları olmasına rağmen Antalya merkezde hava sıcaklığı 21 dereceyi gösteriyordu. Ancak yükseldikçe güneş kendini göstermeye devam etse de hava serinlemeye başladı. 500 metre civarındaki rakımı ile Tazı Kanyonu sıcak günlerde dahi esintili, serin oluyordur eminim. Özetle Tazı Kanyonu’na gitmek için yılın en iyi zamanı bahar ayları.

Bilgelik Vadisi’ne geldiyseniz, Köprülü Kanyonu da mutlaka ziyaret edin. Yaz yazlarında rafting veya bot gezileri yapabilirsiniz. Köprülü Kanyon’a gittiğinizde “Selge Antik Kenti” tabelasını göreceksiniz. Bu antik kent kaderine terk edilmiş kentlerden olduğu için eğer bu konulara çok ilginiz yoksa zaman ayırmanıza gerek yok. Onun yerine dönüş yolunda Aspendos Antik Kenti’nin tadını çıkarın. Aşağıdaki videoda bu rotanın tüm detaylarını izleyebilirsiniz.

Sağlıkla Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın