Malezya’nın Borneo Adası’ndaki iki eyaletinden biri olan Sabah Eyaleti’nde görülecek pek çok yer, yapılacak çok aktivite, izlenecek pek çok güzel gün batımı var. Sabah’ta gezilecek görülecek yerlerden biri de; eyaletin üçüncü büyük şehri olan Tawau. Bu yazıda Tawau’da gezilecek yerler listesinde bulunan noktaları, Tawau’ya ulaşım ve Tawau’da konaklama gibi ihtiyacınız olan bilgileri Tawau gezi rehberi altında bulacaksınız, keyifli okumalar!

Tawau'da Gezilecek Yerler ve Tawau Gezi Rehberi
Tawau’da Gezilecek Yerler ve Tawau Gezi Rehberi

Kuzey Borneo (Sabah) için 2 Haftalık Gezi Rotası ve Malezya’nın Sabah Eyaleti’ne Gitmek için 12 Neden yazılarıma göz atmanızı öneririm.

Tawau Gezi Rehberi

Tawau'da Gezilecek Yerler ve Tawau Gezi Rehberi
Tawau’da Gezilecek Yerler ve Tawau Gezi Rehberi

Tawau; Kuzey Borneo’nun Endonezya sınırına komşu, Malezya’nın en önemli turistik destinasyonlarından biri olan Sipadan Milli Parkı‘na en yakın büyük şehir ve havalimanına sahip olması ile bilinen bir şehir. Sabah Eyaleti’nin üçüncü büyük şehri olması sizi yanıltmasın, çok büyük ve kalabalık bir şehir değil, kendi halinde, az turistin olduğu bir şehir burası.

Tawau Nerede, Tawau’ya Nasıl Gidilir?

Tawau, Malezya’nın Sabah Eyaleti’nin güneybatı sahilinde Selebes Denizi kıyısında bulunuyor.

Tawau’ya uçakla ulaşmak isterseniz; Air Asia ve Air Malaysia’nın Kota Kinabalu ve Kuala Lumpur’dan direkt uçuşları bulunuyor, bu uçuşlar şehri dünya ile buluşturuyor.

Tawau’da Nerede Kalınır?

Tawau LA Hotel
Tawau LA Hotel

Tawau’da LA Hotel’de kaldık. Şehir çok turistik bir yer olmadığından zincir oteller veya turistlere yönelik oteller yok. Burası da genelde iş insanlarının kullandığı bir otel, en güzel özelliği ise çatısındaki barından Tawau manzarası. Yukarıdaki fotoğraf barın manzarası, bardaki fiyatlar da oldukça uygundu.

Şehir içinde irili ufaklı oteller veya ev konaklaması yapan yerler bulunuyor. Burası turistik bir şehir olmadığını için zincir oteller bulunmuyor.

Tawau için Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

Tawau için Kaç Gün Ayırmak Gerekir?
Tawau için Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

Tawau çok büyük bir şehir değil. Şehir içinde görülecek yerleri görmek için birkaç saat ayırmanız yeterli. Tawau Hills Park ve Bazalt Kayaları için de diğer yarım gününüzü ayırırsanız bir gün yeterli olacaktır.

Eğer Tawau’ya Semporna’ya gitmek için geldiyseniz gidiş veya dönüş gününüzde bir gününüzü buraya ayıracak şekilde bir plan yapabilirsiniz.

Tawau’da Gezilecek Yerler

Tawau’nun öne çıkan özelliği Sabah Eyaleti’ndeki pek çok şehirde olduğu gibi doğası. Devasa tropik ağaçlar, şelaleler, nehirler, yemyeşil tepeler ile içinizi açacak bir yer. Şehir merkezindeki hemen her yer yürüme mesafesinde tabii sıcakta yürümek isterseniz, yoksa taksi uygulaması Grab üzerinden araç çağırarak istediğiniz yere uygun fiyatlara gidebilirsiniz.

Tawau Duvar Resimleri

Tawau Duvar Resimleri
Tawau Duvar Resimleri

Tawau şehir merkezinde turistler için çok ilgi çeken yerler olmayınca Penang’da olduğu gibi şehri duvar resimleri ile süslemişler. Duvar resimlerinin olduğu noktalar Google Haritalar uygulaması üzerinde “Tawau Street Art and Mural” olarak işaretlenmiş, işaretlenmiş yerleri takip ederek resimleri kolayca bulabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan duvar resmi Tawau otobüs terminalinin hemen yan duvarında bulunuyor.

Tawau Kapalı Pazar Yeri

Tawau Kapalı Pazar Yeri
Tawau Kapalı Pazar Yeri

Sabah Eyaleti’ndeki şehirlerde genellikle büyük kapalı pazar yerleri bulunuyor. Sandakan’da da benzer bir pazar yeri vardı, Tawau’da da var. Pazarın giriş katında sebze ve meyve, ikinci katında kurutulmuş balık ve deniz ürünleri, üçüncü katında ise giyim ürünleri bulunuyor.

Tawau çok turistik olmadığı için bizim gibi iki turist pazara girince hemen herkes sohbet edip hoş geldiniz dedi. “Türkiye’den geldik” deyince hemen “selamun aleykum” deyip sohbete başlıyor herkes.Malezyalılar zaten genel olarak çok sıcak kanlı, buradaki ortam turistik şehirlere göre çok daha samimi idi.

Tawau Gece Pazarları

Tawau’da en sevdiğim şeylerden biri de kesinlikle gece pazarları oldu. Gündüz çok sakin ve sessiz olan şehir akşam güneş battıktan sonra birden hareketlenmeye başlıyor.

Chester Gece Pazarı benim favorim oldu. İkinci el kıyafetlerden oyuncaklara, binbir türlü geleneksel yemeğe kadar sokaklar boyu süren bir pazar burası. Şuşiden kebaba aradığınız her türlü sokak yemeğini bulabilirsiniz.

Downtown Tawau olarak geçen denize yakın gece pazarları ise daha çok oturarak yemek yiyebileceğiniz seyyar restoranlardan oluşuyor. Şehrin içinde dolaştıkça başka gece pazarları da görebilirsiniz, burada hayat gece yaşanıyor.

Teck Guan Kakao Müzesi & Köyü

Kuzey Borneo ekonomisinin önemli bir parçası palmiye üretimi, palmiye üretimi başlamadan önce 70’li yıllarda Tawau kakao üretim merkezi imiş. Tawau şehir merkezine 5 km mesafede kakaonun meyveden çikolataya nasıl dönüştürüldüğünü, üretim süreçlerini görebileceğiniz Teck Guan Kakao Müzesi bulunuyor. Müzeyi ziyaret edebilmek için birkaç gün önceden arayarak haber vermek, rezervasyon yapmak gerekiyormuş, biz bu detayı atladığımız için ziyaret edemedik, siz gitmek isterseniz aşağıda müzenin bilgilerini bulabilirsiniz.

  • Teck Guan Cocoa Museum
  • Telefon: 016-8269579

Tawau Hills Milli Parkı

Tawau Hills Milli Parkı
Tawau Hills Milli Parkı

Tawau Hills Park, Tawau şehir merkezinden 20 dakikalık bir araç mesafesinde bulunuyor. Parkta yürüyüş yolları, 12 km’ye varan trekking rotaları, konaklama yerleri, kamp alanları, şelaleler, dereler ve devasa tropik ağaçlar bulunuyor. Sabah Eyaleti’ndeki gezimizde dikkatimi çeken bir nokta var ki milli parklar çok bakımlı ve düzenli. Yönlendirme tabelalarını izleyerek istediğiniz yeri bulmanız son derece kolay. Biz bir zamanlar dünyanın en uzun tropik ağacı olan ağacı görmek üzere yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş yaptık. Yol boyu pek çok endemik ve tropik bitkinin yanı sıra böcekler ve hayvanlar da bize eşlik etti. Ağaç 88,32 metre boyu ile bulunan en uzun tropik ağaç imiş ancak daha sonra yine Sabah Eyaleti’nde bulunan Danum Vadisi’nde bulunan 100,7 metre uzunluğundaki ağaç bu ağacın tahtını elinden almış.

Tawau Hills Milli Parkı
Tawau Hills Milli Parkı

Park içinde 1310 metre yükseklikteki Magdalena Tepesi, 1202 metre yükseklikteki Lucia Tepesi ve 1083 metre yükseklikteki Maria Tepesi bulunuyor, bu tepelere yürüyüş içinde önceden Sabah Parks kurumundan izin almanız gerekiyor.

Tawau Bazalt Kayalıkları – Columnar Basalt Balung Cocos

Tawau Bazalt Kayalıkları
Tawau Bazalt Kayalıkları

Tawau’da en sevdiğim yer kesinlikle bazalt kayaları oldu. Tawau şehir merkezine 38 km mesafede bulunan bazalt kayaları 27.000 yıl önce bir volkan patlaması sonucu oluşmuş. Tawau Tepeleri’nden gelen kaynak suyunun içinden geçtiği kayalıkların olduğu yerde bir şelale bir de havuz oluşmuş. Yanınıza mayonuzu alırsanız yüzme şansınız da olur, biz almadığımıza pişman olduk.

Tawau ile Semporna yolundan kuzeye doğru tarlalara doğru 4 km’lik bozuk bir yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Kayalıkların olduğu yer özel bir arazi, arazi sahibi yol boyunca tabela koymuş, park yeri ve tuvalet yapmış.

Kayalıklardan dereyi takip ederek biraz daha yukarıya ilerlerseniz kamp yapılabilen alanlar da mevcut. Yerel halk genellikle piknik için gidiyor ama biz hafta içi sakin bir zamanda gittiğimiz için kimsecikler yoktu.

Tawau, özellikle gitmek için plan yapılacak bir şehir değil, Semporna-Sipadan rotanıza dahil edebileceğiniz bir yer. Sabah Eyaleti’nden ayrılmadan harika sokak lezzetlerinin tadına bakmak için bir gece kalınır!

Bu gezide Sabah Tourism Board bize ev sahipliği yaptı, Sepilok Tropical Wildlife Adventure acentesi buradaki gezilerimizi sağladı. Emeği geçen, seyahatimizin harika geçmesini sağlayan herkese çok teşekkür ederiz. Sabah bölgesi hakkında ihtiyacınız olan her türlü bilgiye Sabah Tourism internet sitesinden ulaşabilir, özel gezileriniz için Sepilok Tropical Wildlife Adventure ile iletişime geçebilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın