Güney Amerika seyahatim öncesinde bir çanta dolusu Güney Amerika gezi kitabı almıştım. Bunların içinden bana en yakın geleni sevgili Şeref Pınarcı abimin (kitabı okuduktan sonra tanışma fırsatı yakaladım) Sırt Çantalı Gezginlere Latin Amerika kitabı oldu. Neden derseniz, Şeref abi de benim gibi yalnız seyahat ettiği rotaları anlatmış, tek başına bir gezginin başına gelebilecekleri çok doğal bir dille yazıya dökmüş. Kitap kapağının kırmızı olması da bana yakın gelmesinde etkili olmuş olabilir tabii.

Sırt Çantalı Gezginlere Latin Amerika
Sırt Çantalı Gezginlere Latin Amerika

Şili-Bolivya-Peru rotamı son haline getirirken bu kitaptan ciddi şekilde faydalandım. Sonra hızımı alamayıp Şeref Pınarcı’yı facebook’ta buldum. Sorularımla kendisini sık boğaz ettim, yetmedi bir araya geldik ve gezmelerden, gezme tutkumuzdan bahsettik uzun uzun.

O benim gibi Güney Amerika’ya bir kez gitmemiş tabii 🙂 Defalarca gitmiş, Orta ve Güney amerika’da gezmedik ülke bırakmamış. Dile kolay Orta Amerika’da 19 ülke, dünya çapında 80’den fazla ülkeyi gezmiş biri o. Kitaptan en çok aklımda kalan kısım, rotamı belirlemekte zorlandığım kısım Şili-Bolivya geçişi idi. 4000 metre üzerinde çıkınca yükseklik hastalığı yüzünden 100 metre bile yürümekte zorlandığı kısmı okurken gözüm korkmadı desem yalan olur. Neyse ki ben çok şanslıydım, sanıyorum ki düşük tansiyonum ve bol koka çayı sayesinde hiç zorluk çekmedim.

Ülke sayısı fazla olduğu için her şehirden birkaç sayfada bahsedilmiş kitapta. Hepsinin tadı damağınızda kalacak kadar. Ağzınıza bir parmak bal çalıyor da diyebiliriz. Hem bir rehber kitap hem de anı kitabı olarak düşünebilirsiniz, özellikle de ekonomik gezmeyi tercih edenler için güzel bir el kitabı.

Kitap fiyatı 15-20TL arasında değişiyor. Pek çok kitapçıda bulabilir ya da online satın alabilirsiniz. Orta ya da Güney Amerika’ya gitme niyetiniz varsa mutlaka okuyun derim.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

    • Merhaba Ufuk,

      1-2 sene öncesine kadar Çok Okuyan Çok Gezen buluşmaları yapıyordum ama şimdi vakitsizlikten sıra gelmiyor. Blog işlerimden ve gezmelerimden geriye kalan zamanla idare ediyor 🙂

Yorumunuzu Yazın