‘’Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? ‘’ ikilemi yüzyıllardır tartışılır. Bu sorunun cevabını ‘’çok gezerken çok okumak” olarak versek yanlış olmaz herhalde. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, yeni kültürlerle tanışmak seyahat severler için bir tutkudur. 

Seyahat Tutkunlarının Seyahatlerine Yön Verecek Kitaplar
Seyahat Tutkunlarının Seyahatlerine Yön Verecek Kitaplar

Tamadres.com, Çok Okuyan Çok Gezen okuyucuları için, seyahat etme arzusunu tetikleyecek bir gezi kitapları listesi oluşturdu. Her sayfasında sizi bambaşka diyarlara götürecek kitaplarla oturduğunuz yerden de seyahat edebilirsiniz. İşte her seyahat tutkununun okuması gereken seyahat kitapları;

Türkiye Önoturizm Rehberi

Göknur Gündoğan ve Murat Yankı tarafından kaleme alınan Türkiye Önoturizm Rehberi, Türkiye’de alanındaki ilk turistik rehber kitabıdır. Dünyanın ve Avrupa’nın bildiği önoturizm, bağ ve şarap turizmidir. Türkiye Önoturizm Rehberi kitabı, Türkiye turizm sektörüne yepyeni bir kapı açıyor. Kitabın içerisinden Türkiye Bağ Destinasyonları Haritası ve her bir tesisin sonuna eklenerek rotanızı otomatik olarak oluşturan QR kodları çıkıyor. Muhteşem bir deneyim yaşamak için öncelik tesisinizi belirleyin ve QR kodunu okutarak yola çıkın. 

Yolda

Jack Kerouac - Yolda
Jack Kerouac – Yolda

Bambaşka bir hayatın peşine düşmüş arkadaş grubunun Amerika’yı baştan sona gezmesini konu alan Yolda kitabı bir nevi aşkın, hayatın ve özgürlüğün kitabıdır. Yolda kitabını okurken kendinizi bu arkadaş grubunun bir üyesi gibi hissedecek ve yola koyulma isteğinize karşı koyamayacaksınız. Macera dolu Yolda kitabı, seyahatlerinize de eşlik edecek muhteşem kitaplardan biri.

Butik Oteller 

Güncel, güvenilir ve rafine seyahat rehberine duyulan ihtiyacı fark eden Saffet Emre Tonguç, Türkiye’nin farklı noktalarından turizmin en iyilerini keşfetmek için yola çıktı ve izlenimlerin deneyimlerle harmanlandığı, günümüzden ve tarihten bilgilerin yer aldığı özel bir seçkiyi ortaya koydu. Türkiye’nin en güzel yerlerini ve konaklama tesislerini Butik Oteller kitabında bulabilirsiniz. Otel rehber kitabı olmasından ziyade keyifle okunacak ve farklı alanlarda bilgiler edinmenize yardımcı olacak bir kitaptır. Seyahate çıkmadan önce 41’den fazla butik otelin, Türkiye’nin zenginliklerinin, şehirlerin tarihlerin anlatıldığı Butik Oteller kitabını okumanızı öneririz. Ayrıca Butik Oteller kitabı, Boutique Hotels Turkey adıyla İngilizce olarak da yayımlanmıştır.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi

Küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Avrupa’yı, Orta Asya’yı, Ortadoğu’yu, Kafkasları gezen İlber Ortaylı, çıktığı bu yolculuklardan edindiği deneyimleri, gözlemleri, notları İlber Ortaylı Seyahatnamesi’nde kaleme almıştır. İlber Ortaylı Seyahatnamesi ile Suriye’den Rusya’ya, Bosna’dan Portekiz’e, Singapur’dan Litvanya’ya unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız. İlber Ortaylı’nın eşsiz anlatım gücüyle kaleme aldığı bu eseri okuyarak Türkiye’nin önemini ve tarihini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Bursa Hakkında Her Şey

Bursa Hakkında Her Şey
Bursa Hakkında Her Şey

Kendilerini ‘’Bursa aşığı ’ olarak tanımlayan Fatma Durmaz Yılbirlik ve Saffet Emre Tonguç’un Bursa Hakkında Her Şey kitabında, adı gibi, Bursa hakkında her şeyi bulabilirsiniz. 7000 yıl öncesinden başlayarak Bursa’nın tarihinin katmanlarını tek tek keşfeden iki Bursa aşığı, bu keşiflerini sayfalar aracılığıyla sizlere aktarıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkentinin köylerine, yüzlerce yıllık çınarlarına, eşsiz çinilerine, lezzetli mutfağına, yıllar öncesine götürecek köylerine bir de Saffet Emre Tonguç’un ve Fatma Durmaz Yılbirlik’in gözünden bakalım. Bursa Hakkında Her Şey kitabı, Bursa – The Ultimate Guide adıyla İngilizce olarak da yayımlanmıştır.

Rotasız Seyyah – Yol Hikâyeleri

Dünyayı kendine özgü bir tarzda gezen Mehmet Genç’in seyahat anılarını topladığı Rotasız Seyyah Yol Hikâyeleri kitabı, seyahat etmeyi sevmeyenleri bile harekete geçirecek niteliktedir. Bazen komik, bazen hüzünlü, bazen ilginç ve bazen de gerilim dolu hikâyelerle Mehmet Genç’in seyahatlerine eşlik edebilirsiniz.

İstanbul Gezi Rehberi

Köşe yazarı ve siyaset bilimci Murat Belge, İstanbul Gezi Rehberi kitabında İstanbul’un eşsiz güzelliklerini kendini özgü üslubuyla anlatıyor. Tarihi dedikodularla ve ilginç hikâyelerle donatılmış bu kitapla adeta İstanbul turuna çıkacaksınız. Pera, tarihi yarımada, Boğaziçi ile sınırlı kalmayarak Küçükçekmece’den Florya’ya, Pendik’ten Üsküdar’a kadar uzanan bir kitaptır.

Dünya Mirası

Dünya Mirası
Dünya Mirası

936 UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’nı ve 650’den fazla çarpıcı fotoğrafı Dünya Mirası kitabında bulabilirsiniz. Dünya Mirası kitabıyla 157 ülkenin eşsiz güzelliklerini yeniden keşfedeceksiniz. Her sit alanının konumuna, açıklamalarına ve fotoğraflarına ulaşarak UNESCO hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İçinizdeki seyahat isteğini tetikleyebilir, bizden söylemesi.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın