Dünyanın en iyi havayollarından biri olan Singapore Airlines’in Business ile Economy sınıfları arasında konumlandırılmış olan Premium Economy adında bir sınıfı var. Economy sınıfından daha konforlu, Business sınıfından ise daha uygun fiyatlı bir sınıf bu. Malezya yolculuğumuzun ilk bacağı olan İstanbul’dan Kuala Lumpur’a olan uçuşumuzu Singapur Havayolları’nın A350 tipi uçağında, ilk kez premium economy sınıfında yaptık. Premium Economy uçuş deneyimizin detaylarını bu yazıda bulacaksınız.

Singapur Havayolları ile Premium Economy Uçuş Deneyimi
Singapur Havayolları ile Premium Economy Uçuş Deneyimi

Singapur Havayolları A350 Deneyimi videosu ve A350 Ekonomi Sınıfı Deneyimi yazısına göz atabilirsiniz.

Premium Economy Uçuş Deneyimi

Premium Economy Uçuş Deneyimi
Premium Economy Uçuş Deneyimi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Singapore Airlines, hizmet kalitesi ile, güler yüzlü çalışanları ile kesinlikle uçmaktan çok keyif aldığım bir havayolu. Özellikle uzun uçuşlarda rahat etmek için tereddütsüz tercih ediyorum. Singapore Airlines kalitesinin yanısıra Premium Economy sınıfında neler var, Premium Economy deneyimi nasıldı, anlatayım;

Premium Economoy Bagaj Hakkı

Premium Economoy Bagaj Hakkı
Premium Economoy Bagaj Hakkı

Singapore Airlines’de Economy sınıfında bilet tipine göre 20 ile 30 kg arasında olan bagaj hakkı Premium Economy sınıfında 35 kilo. Seyahatlerimde genelde hafif çantalar hazırlarım ama bu kez bunu dert etmem gerekmedi. 

Diz Mesafesi ve Koltuk Aralıkları

Diz Mesafesi ve Koltuk Aralıkları
Diz Mesafesi ve Koltuk Aralıkları

Premium Economy sınıfının en çok fark yarattığı nokta kesinlikle ekstra diz mesafesi ve arkadaki yolcuyu rahatsız etmeden koltuk yatırma imkanı veren geniş koltuk aralıkları. Bu geniş mesafe sayesinde 10 saatlik uçuş sonunda bacaklarımızda hiçbir ağrı olmadı, çok rahat bir yolculuk geçirdik ve mışıl mışıl uyuduk. 

Karşılama İçkisi – Welcome Drink

Karşılama İçkisi - Welcome Drink
Karşılama İçkisi – Welcome Drink

Hani hep Business yolcular uçağa binince şampanya ikram edilir ya, Singapur Havayolları Premium Economy sınıfında da “Welcome Drink” olarak şampanya var. Siz şampanya istemezseniz çay/kahve de içebilirsiniz tabii. 

Gürültü Engelleyici Özelliğe Sahip Kulaklık

Her ne kadar A350 sessiz bir uçak olsa da uzun uçuşlarda uçak sesi bir süre sonra gerçekten rahatsız etmeye başlıyor. Premium Economy’de dağıtılan gürültü önleyici kulaklıklar ile hem dizi/film izlemek daha keyifli hem de uçak sesini duymadan uyumak daha konforlu. 

13.3 Inch Ekran

13.3 Inch Ekran
13.3 Inch Ekran

Economy sınıfında kıyasla daha büyük olan 13.3 inch boyundaki ekranda izleme keyfi kesinlikle daha yüksek. 

Uçak içi Eğlence Sistemi

1,800’den fazla film, dizi, oyun, müzik alternatifiyle uçak içi eğlence sistemi uzun uçuşlarda canınızın sıkılmaması için çok işe arıyor. Bir güzel özellik de; bir uçakta yarıda kalan filminize bir sonraki uçakta, aktarma sonrası devam edebiliyorsunuz.

3 Saat İnternet Hakkı

3 Saat İnternet Hakkı
3 Saat İnternet Hakkı

Singapur Havayolları uçuşlarında KrisFlyer üyelerine özel 3 saatlik internet planı sunuluyor. 1 Temmuz’dan itibaren tüm sınıflarda sınırsız internet olacağı müjdesini de ben vermiş olayım. Ücretsiz internet hakkından faydalanmak için Singapore Airlines’in üyelik programı olan KrisFlyer üyesi olmanız gerekiyor. İnternet sitesinden kolayca üye olabilirsiniz. 

Lezzetli Yemekler

Lezzetli Yemekler
Lezzetli Yemekler

Singapur Havayolları’nın yemekleri zaten güzeldir, Premium Economy sınıfında Economy sınıfından bir çeşit fazla yemek seçeceği sunuluyor. Ayrıca yemek sonrası dondurma ikramı olması aşırı güzel bir şey. 

Mil Kazanımı

Mil Kazanımı
Mil Kazanımı

Premium Economy’de uçuşlarınızda mil kazandırma oranı %110. Yani bol bol mil kazanma imkanınız var.

Star Alliances Üyesi

Star Alliances Üyesi
Star Alliances Üyesi

Singapore Airlines Star Alliances üyesi olduğu için millerinizi diğer üye havayollarında kullanabilirsiniz.

Singapore Airlines ile Güneydoğu Asya’da pek çok ülkeye uçabilirsiniz, özellikle kampanya dönemlerinde çok uygun biletler bulabilirsiniz. Kampanyaları takip edebilmek için KrisFlyer üyesi olmanız yeterli. 

Premium Economy Uçuş Deneyimi Videosu 

Premium Economy uçuş deneyimi videomuzu izlemeyi unutmayın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın