Yaz sıcakları iyice kendini hissettirmeye başladığına göre Türkiye’de tatil denince ilk akla gelen bölgelerden biri olan Antalya’ya, Antalya’da her tatil konseptine uygun seçenekler bulabileceğiniz Side’ye gidelim! Side gezilecek yerler, Side’ye gitmek için en iyi dönem ve Side’de nerede kalınır gibi aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Side Gezilecek Yerler ve Side‘de Nerede Kalınır?
Side Gezilecek Yerler ve Side‘de Nerede Kalınır?

Side’de Gezilecek Yerler

Side, Manavgat’a bağlı bir belde olsa da ; denizi, tarihi ve doğal güzellikleriyle başlı başına bir tatil beldesi olarak hafızalarımıza kazınmış ve Manavgat’ın önüne geçmiş durumda. Ben size Side’yi anlatırken Manavgat’ta gezilecek yerler önerilerimi de ekleyeceğim.  Hepsi birbirine yakın ve mutlaka görmeniz gereken güzellikler. O halde başlayalım!

1. Side Antik Kenti

M.Ö 8. yy’a dayanan bu tarihi antik liman kenti, Lidya ve Roma İmparatorlukları döneminde en parlak dönemini geçirmiş. Side’nin kıyı kesiminde yer alan Side Antik Kenti Apollon Tapınağı, antik tiyatro gibi birçok tarihi değere de ev sahipliği yapıyor. Roma imparatorluğunun izlerini taşıyan 15 bin kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip antik tiyatroyu ve agorayı mutlaka görmelisiniz!

2. Side Müzesi

Tarihi eserleri görmek sizi de heyecanlandırıyorsa Side Müzesi’ni görmeden dönmeyin derim. Side Müzesi tarihi bir yapının restore edilerek müze haline getirilmesiyle oluşturulmuş. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma birçok eser sergileniyor. Side’nin girişinde bulunan bu eski agora hamamının müze haline bayılacaksınız!

3. Köprülü Kanyon

Manavgat’ta gezilecek yerler deyince akla gelen ilk yerlerden birisi Köprülü Kanyon. Doğa tutkunları buraya bayılacak! Kanyona gitmek için birçok yol güzergahı var. Ama buraya giderken belirli bir noktaya kadar arabayla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bol bol yürümeye ve yürürken göreceğiniz doğa manzaralarına hazırlıklı olun!

3. Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olan Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden biri burası. Side otelleri balayı fotoğraflarında, Antalya’yı ziyaret edenlerin görsellerinde mutlaka görmüşsünüzdür. Yaz aylarında suyun akış hızı düşüyor ama bahar ve Haziran aylarında suyun şelaleden dökülme hızına inanamazsınız! Adeta görsel bir şölen. Yaz aylarında bu bölge çok kalabalık oluyor, bahar aylarında Manavgat Şelalesinin tadı bir başka!

4. Altınbeşik Mağarası

Eskiden bu mağaraya giden yollar çok zorlu olsa da artık kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Altınbeşik Milli Parkı içerisinde yer alan mağara tam bir doğa harikası. Bu gezi sırasında görebileceğiniz diğer güzelliklerden bir tanesi de Ormana Köyü’nde yer alan Düğmeli evler. Yöreye has özellikler taşıyan evleri gördükten sonra Altınbeşik mağarası girişinde bir kahve molası verebilirsiniz. Mağarayı görmek için botlara binerek gezinizi noktalayabilirsiniz.

5. Lyrbe Antik Kenti

Oymapınar barajı manzaralı bu antik kente gitmek için muhteşem bir orman yolu sizleri bekliyor. Antik kenti gezmek ücretsiz. Bölgenin en iyi korunmuş agorası Lyrbe Antik Kenti’nde yer alıyor. Kentte yer alan eserin çoğu Helenistik ve Roma döneminden kalma. Lyrbe Antik Kentinden çıkan çoğu eser bugün Side Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Side’ye Gitmek için En İyi Dönem

Side’nin de sınırları içinde bulunduğu Antalya’ya gitmek için en iyi dönem Mayıs sonu, Haziran başı. Hem henüz okullar kapanmamış olacağı için yoğun turist kalabalığı ile her yer dolmamış olacak hem de Antalya’nın yaz aylarındaki yüksek sıcaklık ve nem oranlarına henüz çıkılmamış olacak bu dönemlerde.

Side’de Nerede Kalınır?

Side birçok konaklama çeşidineev sahipliği yapıyor. 7 ve 5 yıldızlı oteller, sadece yetişkinlere hizmet veren tatil köyleri, butik oteller ve kamping alanları Side’de bulabileceğiniz alternatifler arasında. Benim tavsiyem erken rezervasyon dönemlerini iyi değerlendirmeniz. Side otelleri oldukça fazla rağbet görüyor. Her gezilecek yerlerin fazla olması, hem her mevsim tatil yapmaya elverişli iklimi hem de farklı otel konseptleri Side’nin ilgi odağı olmasına neden oluyor.

Side Kumköy mevkii hem otel çeşitliliği hem de gezilecek yerlere olan yakınlığı ile rahatlıkla konaklayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Mevkide birçok otel mevcut, dilediğinizi seçerek tatilinizi planlayabilirsiniz. Eğer herşey dahil otellerin konforlu hizmetleriyle bir tatil geçirmek isterseniz Titreyengöl mevkii aradığınız yer. Birçok otel konforlu hizmetler sunuyor. Özellikle balayı için tercih edilebilir.

Side, Manavgat ve çevresini hala görmediyseniz seyahat planlarınıza mutlaka alın.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın