Evde geçirdiğimiz günlerde, seyahatten uzak kalmamak için televizyon veya bilgisayar başında geçirdiğimiz vakti seyahat temalı dizi veya film izleyerek geçirmeye ne dersiniz? Netflix her türlü içerik için derya deniz bir kaynak sunuyor. Kaliteli yapımlar, amatörler, kısa süreli diziler, sezonlar boyu devam edenler, ne ararsanız var. Seyahat temalı içerik sayısı ise, beklenenin aksine, çok zengin değil maalesef. İzlediğim veya izlenmek üzere listemde bekleyen seyahat temalı Netflix dizileri bu yazıda sizi bekliyor.

Seyahat Temalı Netflix Dizileri
Seyahat Temalı Netflix Dizileri

Evde Geçen Zamanınızı En İyi Şekilde Değerlendirmek için Öneriler, İlham Veren Seyahat Kitapları ve Seyahat Filmi Önerileri yazılarım da ilginizi çekecektir, mutlaka göz atın!

Seyahat Temalı Netflix Dizileri

Seyahat temalı diziler derken bunların pek çoğu televizyon programı veya belgesel tadında programlar. Ancak bir devamlılık arz ettikleri için “diziler” diye paylaşmayı tercih ettim.

Sizin de izlediğiniz veya izlemek üzere listenizde bulunan Netflix dizileri varsa yorumlara eklemeyi unutmayın!

1 – Dark Tourist

Dark Tourist
Dark Tourist

Dark Tourism, Türkçe karşılığı ile Karanlık Turizm, son yıllarda popüler olmaya başlayan bir seyahat konsepti. Tehlikeli noktalar, güvenlik problemi olan yerler, tehlike deneyimini yaşamak isteyenler bu tür seyahatlere çıkıyor. Kahramanımız David, Japonya’da yüksek radyasyonlu bölge, Kuzey Kıbrıs’taki Maraş bölgesi gibi riskli bölgelere gidip karanlık turizm deneyimi yaşıyor. Dizi tek sezon ve 8 bölümden oluşuyor. Bazı noktalar fazla trajik gösterilse de benim izlemekten keyif aldığım bir dizi oldu. Favori bölümüm ise Kazakistan’daki nükleer atıklı gölde yüzdükleri bölümdü.

2 – Travels with My Father

 Travels with My Father
Travels with My Father

Seyahat temalı Netflix dizileri listesinin içindeki en eğlenceli yapım şüphesiz Travels with My Father. Dizinin tam adı: “Jack Whitehall: Travels with My Father” şeklinde yani Babamla Seyahatler gibi… Muzur, eğlenceli, neşeli, zaten bir komedyen olan Jack ile tam bir İngiliz asilzadesi olan babası Micheal’ın Jack’in zorlaması ile birlikte yaptıkları seyahatlere misafir oluyoruz. Asilzade babasını hostelde konaklamaya zorladığı bölüm en iyilerden biri idi hatta. Daha çok iyi vakit geçirmek ve biraz da gittikleri yerleri görmek için izlenebilecek bir dizi.

3 sezon olan dizide sezonlardaki bölüm sayıları ise dengesiz. İlk sezon 6, ikinci sezon 5, üçüncü sezon ise sadece 2 bölüm var. Son sezon zaten biraz zoraki olmuş.

Jack Whitehall’ın Netflix’te komedi programları da var ama onları izlemedim.

3 – Conan Without Borders

Conan Without Borders
Conan Without Borders

Amerikalı ünlü şovmen Conan O’Brien yola çıkarsa ne olur? Ortaya Conan Without Borders programı çıkar. Ön yargı ile izlemeye başladığım dizi, ilk bölümden itibaren beni fena sardı. İsrail, Haiti, Meksika gibi farklı destinasyonlara gidip kendi bakış açısı ile bazen de Amerika’yı yerden yere vurarak seyahat eden Conan’ın eğlenceli seyahatleri kesinlikle izlenmeye değer. Travels with My Father gibi eğlence unsuru yüksek.

Dizi tek sezondan ve sadece 6 bölümden oluşuyor maalesef, umarım devamı gelir.

4 – Tales by Light

Tales by Light
Tales by Light

Muhteşem fotoğraf karelerini izler gibi bir belgesel dizi izlemek istiyorsanız Tales by Light tam aradığınız dizi. Canon ve National Geopraphic ortak yapımı olan seri tam bir görsel şölen. Vahşi yaşam fotoğrafçılarının gözünden doğanın güzellikleri peşinde kısa hikayeler izleyeceksiniz.

Dizi 3 sezon sürüyor, her sezon 6 bölüm, dünyanın farklı coğrafyalarına götüyor. Bir şiir izler gibi izlemelik bir dizi…

5 – Magical Andes

Magical Andes
Magical Andes

Güney Amerika’yı ikiye ayıran muhteşem güzellikteki And Dağları, Magical Andes belgesel dizisinin başrol oyuncusu. Bu da Tales by Light gibi muhteşem görsel bir şölen sunan bir program. Özellikle benim gibi dağları sevenler ve Güney Amerika’ya ilgisi olanları içine çeken bir program hazırlamışlar. And Dağları’nın geçtiği ülkeleri içeren 6 bölümden oluşan tek sezonluk bir dizi. Machu Picchu’nun yer aldığı Peru bölümü favori bölümüm olsa her bölüm görsel olarak ayrı bir güzel.

6 – Extreme Engagement

Extreme Engagement
Extreme Engagement

Nişanlınız “evlenmeden önce dünyadaki farklı evlilik ritüellerini bir görsek mi?” dese ne dersiniz? Ortaya Extreme Engagement çıkar! Biri gazeteci biri maceracı olan çiftimiz 8 farklı kültürün evlilik ritüellerini 8 bölüm ve tek sezonluk belgesel dizi ile bizlere aktarıyor. Benim de Aloha Dünya çiftinin önerisi ile keşfettiğim dizi konusu ile farklı ve izlenmeye değer.

7 – The Kindness Diaries

The Kindness Diaries
The Kindness Diaries

Eski bir motosiklet ile yola çıkan ve kendisine yapılan iyiliklere beklenmeyen karşılıklar veren Leon’un hikayesi The Kindness Diaries. Tek sezon ve 13 bölümden oluşan dizi, iyiliğin ve nezaketin nasıl etkiler bırakabileceğini, insan hikayelerini keyifle aktarıyor.

8 – Love Wagon

Love Wagon
Love Wagon

Gerçek aşkı arayan birbirini tanımayan yedi kişilik bir ekibin pembe bir minibüse binip Japonya’dan çıkıp Asya ve Afrika yolculuğunu anlatan bir dizi Love Wagon. Tam bir seyahat içeriği olmasa da dolaştıkları farklı coğrafyalar nedeniyle bu listeye girdi.

Love Wagon Afrika ve Love Wagon Asia olarak 2 farklı program olarak girmiş Netflix’e dizi. Afrika bölümü 22 bölüm, Asya bölümü ise 22’şer bölümden oluşan 2 sezon sürüyor. Hepsini izlemek çok uzun süreceği için aralardan seçme bölümler izlemek de bir seçenek olabilir.

9 – Salt Fat Acid Heat

Salt Fat Acid Heat
Salt Fat Acid Heat

Seyahat teması içinde yemek olmadan olmazdı, bu yüzden listeye iki tane de yemek dizisi ekledim. İlki Michelin yıldızlı bir şef ve yemek yazarı olan Samir Nosrat’ın dünyayı gezip farklı lezzetleri aradığı Salt, Fat, Acid, Heat dizisi. Program 4 bölümlük mini biz dizi şeklinde.

10 – Breakfast, Lunch and Dinner

Breakfast, Lunch and Dinner
Breakfast, Lunch and Dinner

Uzakdoğu asıllı şef David Chang, ünlü konukları ile birlikte dünyanın farklı mutfaklarını keşfe çıkıyor. Bir şehri ve şehirdeki mutfakları tanıyacağınız mini bir dizi bu. Tek sezon ve 4 bölümde hemen bitiyor. Bu dizi benden daha çok eşimin ilgisini çekiyor, o sayede ben de ara sıra izliyorum.

BONUS: ROTTEN

Rotten
Rotten

Seyahat eden insanların çevreye, dünyaya, insanlara karşı daha da duyarlı olması olması gerektiğini düşünürüm. Bu yüzden bu listeye çok ilginç bulduğum bir belgesel diziyi bonus olarak eklemek istedim, Rotten. Türkçeye çevirirsek çürük, çürümüş, kokuşmuş demek Rotten.

Yediğimiz pek çok gıdanın üretim sürecinde yatan gerçekleri izleyince her elinize aldığınız gıdaya farklı gözle bakmaya başlayacağınıza eminim. En masum olduğunu düşündüğünüz avokadonun nelere mal olduğunu bilseniz tekrar bir düşünürsünüz. Şaşırtıcı, sarsıcı, etkileyici gerçekler için mutlaka izlenmesi gereken 2 sezonluk bir dizi Rotten.

Umarım önerilerimi izleyince siz de seversiniz. Listeye eklemelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın.

Şimdilik evde kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

  1. Hepsi çok ilginç gibi gozukmekle birlikte rotten i çok merak ettim . Onunla başlayacağım sanirim. Bu arada Sevil hanımın blogunuda ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Yorumunuzu Yazın