Seyahat etmediğim zamanlarda gezi kitapları okumak ve yol filmleri ve belgeselleri izlemek benim için bir çeşit terapi. “Yolda değilsem, yola dair ilham almaya devam etmeliyim” diye düşünüyorum. Bana ilham veren, beni iyileştiren yol filmleri arasından seçtiklerimi seyahat filmi önerileri olarak listeledim.

Herhangi bir öncelik sırasına sokmadan sevdiğim en iyi yol filmleri önerilerimi paylaşıyorum, keyifli okumalar!

Ye Dua Et Sev – Eat Pray Love

Ye Dua Et Sev - Eat Pray Love
Ye Dua Et Sev – Eat Pray Love

Aynı isimli kitaptan uyarlanan film, Julie Roberts‘ın keyifli oyunculuğu ile, yeni boşanmış bir kadının kendini dünyanın farklı ülkelerinde tanıma çabasını anlatıyor. İtalya, Hindistan ve Bali’de geçen film hem Elizabeth’in kendi içine yolculuğu ile hem de güzel manzaralar eşliğinde ülkeleri yansıtmış. Soğuk kış günlerinde battaniye altında izlenesi yol filmleri arasında.

Şimdi ya da Asla – The Bucket List

Şimdi ya da Asla - The Bucket List
Şimdi ya da Asla – The Bucket List

Jack Nicholson ve Morgan Freeman sevenler için çok keyifli bir film. “Find the joy in your life” lafı pek çok sinema severi yollara düşürmüştür muhtemelen.

Filmin konusuna gelecek olursak; milyoner bir şirket sahibi ile bir araba tamircisinin yolları, bir hastane odasında kesişiyor ve ölmeden önce yapmak istedikleri listesi yaparak kendilerini yolda buluyorlar. Yolda listeleri nasıl mı değişiyor, filmi izleyin ama herşeyi ben anlatmayım 🙂

Toskana Güneşi Altında – Under The Tuscan Sun

Toskana Güneşi Altında - Under The Tuscan Sun
Toskana Güneşi Altında – Under The Tuscan Sun

Yine bir roman uyarlaması… Yine yeni boşanan bir kadın, Toskana’da bir villaya yerleşir ve yeni hayatı yeni bir aşk da getirir… Doğası, Akdeniz ateşini kalplerinde taşıyan insanları, sıcacık ısıtan güneşi ile İtalya’ya yeniden aşık olacağınız türden bir film.

Özgürlük Yolu – The Way Back

Özgürlük Yolu - The Way Back
Dönüş Yolu – The Way Back

1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçan ve 6000 km yürüyerek Gobi Çölü’nü aşıp Hindistan’a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı anlatan bir film. Gerçek olaylara dayanan film 2010 yılında vizyona girmişti.

Özgürlük Yolu – Into The Wild

Özgürlük Yolu - Into The Wild
Özgürlük Yolu – Into The Wild

Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini yaptığı Into The Wild filmi, Türkçe’ye Özgürlük Yolu olarak çevrildi, 2007 yapımı. Aynı adlı kitabın sinema uyarlaması olan film, Christopher McCandless adındaki bir gencin liseyi bitirince üniversiteye gitmek yerine tek başına Alaska’ya yaptığı yolculuğu konu alıyor. Kendisine Alexandar Supertramp takma adını koyan Christopher, bütün hayatından vazgeçer ve yola çıkar. Yolu ve hayatı, Alaska’da vahşi ormanda yediği yanlış bir bitki yüzünden trajik bir biçimde sona erer. Yolculuk sırasında tanıştığı insanlar, farklı hayatlar, yalnızlık, kendini ve hayatını sorgulaması ile izleyiciyi ekrana kilitliyor.

Neredeyse bütün gezginlere ilham veren bu filmi, hala izlemediyseniz, mutlaka izleyin.

Himalaya – Bir Şefin Çocukluğu

Himalaya - Bir Şefin Çocukluğu
Himalaya – Bir Şefin Çocukluğu

Tam dağları sevenlere göre bir film. Görkemli Himalaya manzaraları arasında, Tibetli çobanın karşılaştığı güçlükleri konu alan film, epik bir yaklaşımla bir kervanın azılı doğa koşulları içinde ilerleyişini anlatıyor. Gelecekte, kabilesinin şefi olacak gencin öyküsü, dayanıklılık ve onur üzerine kurulu hayat hikayesi.

1999 yılında gösterime giren film, 72. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde aday gösterilen ilk Nepal filmi olması ile de önem taşıyor.

The Way – Yol

The Way
The Way

Yürüyerek seyahat etme fikrine ne kadar açıksınız? Uzun mesafeleri yürümekten bahsediyorum. Yürürken kaybettiği oğlunun rotasını/seyahatini tamamlamak isteyen bir babanın hikayesi olan yol, hayata, aileye ve dostluklara dair pek çok dokunuş içeriyor. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve bir hac yolu olan El Camino’da geçiyor film.

2010 yılında vizyona girmiş olan filmin başrolünde Martin Sheen var.

Motosiklet Günlüğü – Diarios de Motocicleta

Motosiklet Günlüğü - Diarios de Motocicleta
Motosiklet Günlüğü – Diarios de Motocicleta

Öncelikle bir uyarım var: Motosiklete ilginiz varsa ve bu filmi izlemediyseniz camiaya alınmıyorsunuz. Şaka bir yana; Latin Amerika, motosiklet, seyahat kelimelerine ilgisi olan herkes mutlaka izlemeli.

2004 yapımı bu film de bir kitap uyarlaması. Motosiklet Günlüğü filmi, Küba’nın meşhur devrimcisi Ernesto Che Guevara ve Alberto Granada yakın arkadaşı ‘nın Latin Amerika’da yaptığı motosiklet yolculuğunu anlatıyor. Motosiklet ile başlayan yolculuk otostop ile devam ederken Latin Amerika’nın hayatına da yakından bir dokunuşa sahne oluyor.

Küçük Gün Işığım – Little Miss Sunshine

Küçük Gün Işığım – Little Miss Sunshine

2006 yapımı Küçük Gün Işığım filmi, 79. Akademi Ödülleri’ne En İyi Film dahil 4 dalda aday olurmuş ve ikisini kazanmıştı. Film, bir aile hikayesi. Eski bir minibüsle kızlarının hayali olan güzellik yarışmasına gitmeye çalışan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Yolda birbirlerini tanıyan ve aile olmayı öğrenmek isteyenlere önerilir.

Temmuz’da – In July

Temmuz'da - In July
Temmuz’da – In July

Fatih Akın sever misiniz? Severseniz, yönetmenliğini Fatih Akın’ın yaptığı Hamburg’dan İstanbul’a bir yol ve aşk hikayesi Temmuz’da filmi. 2000 yılında gösterime girmiş olan film romantik komedi tarzında bir yol hikayesi.

Vegas’ta Korku ve Nefret – Fear and Loathing in Las Vegas

Vegas’ta Korku ve Nefret – Fear and Loathing in Las Vegas

1971’te yazılmış aynı adlı kitabın 1998’de sinema uyarlaması Vegas’ta Korku ve Nefret filmi. Başrollerinde Johnny Deep ve Benicio Del Toro’nun olduğu film uyuşturucu, yol, otostopçu, ilginç bir macera filmi.

Sideways

Sideways
Sideways

Bu gezenler normal insanlar değil, söylemedi demeyin. Evliliğinden kaçan, işinden kaçan, düzenden kaçan derken yine bir hayal kırıklıkarını seyahate çıkarak aşma filmi…

The World is Big and Salvation Lurks Around The Corner

The World is Big and Salvation Lurks Around The Corner
The World is Big and Salvation Lurks Around The Corner

Bu kez kahramanlar hafızasını kaybetmiş bir genç ve dedesi ile onların yol hikayeleri… Orijinali Bulgarca olan film kahramanımız Alex’in kendini bulma hikayesini anlatıyor.

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – The Secret Life of Walter Mitty

Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı - The Secret Life of Walter Mitty
Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – The Secret Life of Walter Mitty

2013 yapımı çok eğlenceli bir macera, fantazi, yol filmi Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı. Romantik komedi filmlerinin aranan yüzü Ben Stiller’in başrolünde yer aldığı film, bir dergide çalışan Walter’in derginin son baskısının kapak fotoğrafını bulma yolculuğunu anlatıyor. İzlanda’dan Grönland’a, Himalayalara kadar muhteşem manzaraların eşlik ettiği film hem eğlendiriyor hem de yola çıkmak için ilham veriyor.

İlham Veren Seyahat Kitapları yazım da ilginizi çekebilir.

Siz de yol filmleri önerilerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

17 Yorumlar

  1. filmler harika insanı çok gaza getiriyor .Çantamı alıp kaçmak istiyorum ama ne mümkün 🙁 acaba izlediniz mi bilmiyorum ama “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” filmi de çok iyi 🙂 tavsiye edebilirim

  2. Sevil abla gerçekten bu hayattaki idollerimden birisin , bende bir film önermek istiyorum : Everythings is illumunated . Çok keyifli , çok içten insana insan olduğunu hatırlatan bir film ben defalarca izledim umarım siz de beğenirsiniz 🙂

Yorumunuzu Yazın