Araba yolculuklarınız sever misiniz? Hayatımıza ansızın giren ve bütün alışkanlıklarımızı değiştiren korona virüsü seyahat etme alışkanlıklarımızı da etkiledi. Bireysel olarak seyahat etmek ve kendi rotanızı belirleyerek uzun araba yolculukları yapmak tren ve otobüs yolculuklarının yerini alacak gibi görünüyor. 

Dünyanın pek çok yerinde birbirinden güzel araba yolculuğu rotaları yer alıyor. Bugün sizi o güzel rotalardan birine götürüyorum. Almanya’nın güzel doğası içinde masalsı şatolar, tarihi evlerle dolu köyler, manastırlar ile dolu yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuğa ne dersiniz? Almanya deyince aklınıza romantizm gelmediğinin farkındayım, Würzburg and Füssen arasında yer alan Romantik Yol sizi Ortaçağ romantizmine götürüyor. 

Romantik Yol, Ortaçağ’da ticari amaçla kullanılan bir rota iken, 1950’ler Almanya’da turizmi canlandırmak için bir pazarlama çalışması olarak yeniden gündeme gelmiş. 

Fotoğraf nothingfamiliar.com sitesinden alınmıştır.

Romantik Yol Nerede, Nasıl Gidilir? 

Romantik Yolun kuzey başlangıcı olan Würzburg şehri Frankfurt Havalimanı’na 121 kilometre mesafede yer alıyor. Yolun güney başlangıcı olan Füssen şehri ise Münih Havalimanı’na 161 kilometre mesafede. 

Mayıs-Ekim ayları arasında Füssen ve Frankfurt arasında Romantik Yol otobüsü her gün her iki yönde de çalışıyor ve çeşitli köylerde duruyor. Ayrıca bisiklet sevenler için otomobil rotasından biraz daha uzun ve çoğunlukla düz olan 439 kilometre bisiklet yolu iyi işaretlenmiş durumda. 

En çok tercih edilen yöntem ise araç kiralayarak bu rotayı 3-4 günde tamamlamak. Rota üzerindeki sadece popüler yerleri değil de her yeri görmek isterseniz 7 güne kadar seyahatinizi uzatabilirsiniz. 

Rotayı yapmayı düşünüyorsanız kuzeyden güneye yani Würzburg’dan Füssen’s doğru rotanızı belirlemenizi öneririm. 

Romantik Yol Rotası
Romantik Yol Rotası

Romantik Yol Rotası için En İyi Zaman

Romantik yol seyahati için en iyi zaman, en yoğun dönem yani yüksek sezon yaz ayları. Özellikle Temmuz, Ağustos ayları tercih ediliyor. Eğer yazın gitme imkanınız yoksa, ilkbahar ve sonbaharda bu rotayı yapmak da çok romantik olacaktır. Almanya’nın tamamında olduğu gibi, Noel Pazarları zamanı da eminim çok keyifli olur. 

Romantik Yol Rotası Üzerinde Gezilecek, Görülecek Yerler

1950’lerde oluşturulmuş olan Romantik Yol toplam 354 kilometre uzunluğunda ve rota üzerinde 28 durak yer alıyor. Durak sayısı gözünüzü korkutmasın, bazı köy ve kasabalar o kadar küçük ki arabayla geçmek 1 dakikanızı alacak. 

Rota üzerinde bulunan 28 durak noktasının adları (Kuzeyden Güneye doğru):

Würzburg →Tauberbischofsheim → Lauda-Königshofen → Bad Mergentheim →  Weikersheim → Röttingen → Creglingen → Rothenburg ob der Tauber → Schllingsfürst → Feuchtwangen → Dinkelsbühl → Wallerstein → Nördlingen → Harburg → Donauwörth → Rain → Augsburg → Freidberg → Landsberg → Hohenfurch → Schongau → Peiting → Rottenbuch → Wildsteig → The Wierkirche and Steingaden → Halblech → Schwangau → Füssen

Romantik Yol Rotası Üzerinde Gezilecek, Görülecek Yerler
Romantik Yol Rotası Üzerinde Gezilecek, Görülecek Yerler

Rota boyunca, tarihi Alman kasabalarına pencerelerden sarkan rengarenk çiçekler, güneşin üstünde dans ettiği üzüm bağları, Alp Dağları’nın ihtişamına eşlik eden göller eşlik ediyor. Siz de bu güzelliklere şahit olmak için bu rotayı seyahat planlarınıza dahil edebilirsiniz. . 

Romantik Yol rotası üzerinde mutlaka görmeniz gereken yerleri sayacak olursak; 

Würzburg

Rotanın ilk durağı olan Würzburg, aynı zamanda yolun en büyük şehri. Würzburg’de tepede yer alan Marienberg Kalesi ve Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Residenz Sarayı ve Mainbruecke Köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler. Burası aynı zamanda şarap bölgesi, bu nedenle köprüde şarap içmeden dönmeyin.  

Rothenburg

Tauber Nehri üzerindeki Kırmızı Kale anlamına gelen Rothenburg Ortaçağ’dan kalma, renk renk binalı şehir merkezi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Christmas Müzesi ve Crime Müzesi de gelmişken görülebilecek yerler arasında. Müzeden de anlaşıldığı üzere Noel zamanı bu şehir bir başka güzel oluyor. 

Dinkelsbühl

Eski bir Alman kasabası deyince aklınıza gelen yer tam olarak Dinkelsbühl olmalı. En iyi korunmuş eski Alman şehirleri arasında yer alan tarihi şehir merkezi mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. 

Nördlingen

Büyük bir meteor çukurunda kurulmuş Nördlingen yukarıdan izlenmeyi hak eden şehirlerden çünkü tüm çatılar turuncu. Şehir Katedrali, Ries Krater Müzesi ve Tren Müzesi görülecek yerler arasında yer alıyor. 

Augsburg

Augsburg Almanya’daki en eski üçüncü şehir. Bavyera Bölgesi’nin ise en büyük şehirlerinden biri. Eski Belediye Binası, Schatz Sarayı ve dünyanın en eski sosyal konut kompleksi olan Fuggerei ve kukla tiyatrosu görülmesi gereken yerler. 

Schwangau

Pek çok kişinin Bavyera Bölgesi’ne gelme sebebi olan masalsı Neuschwanstein Şatosu Schwangau’ya gelmeniz için en önemli sebep. Şatoyu farklı noktalardan görmek için mutlaka birkaç saat ayırmanızı öneririm. 

Füssen

Romantik Yol rotasının son durağı olan Füssen şehir merkezi yarım saatte dolaşabileceğiniz kadar küçük. Hohes Schloss Kalesi ve St. Mang Manastırı görülecek yerlerden bazıları. Ayrıca biraz uzun bir yürüyüş ile Avusturya sınırına da ulaşabilirsiniz.

Rota üzerinde görülecek yerler listesi yukarıdakiler ile sınırlı değil. Ayrıca yürüyüş rotaları, kamp alanları gibi seyahatinizi zenginleştirebileceğiniz seçenekler de mevcut. Eğer klasik Avrupa rotalarına alternatif arıyorsanız Romantik Yol sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Bu yazı Skyroad Dergisi Ağustos 2020 sayısında yayınlanan yazının genişletilmiş versiyonudur.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın