Kaş’ın az bilinen noktalarından bir yenisi ile daha karşınızdayım. Kaş deyince akıllara daha çok deniz tatili gelse de ben Kaş’ın tüm tarihi ve doğal güzelliklerini gezmeye ve okuyucularıma aktarmaya çalışıyorum. Bu kez rotamda Kalkan ile Yeşilköy arasında yer alan ve 2 bin yıllık bir geçmişi olan, Patara Antik Kenti’ne su taşımak için inşa edilmiş olan Delikkemer var. Delikkemer nerede, nasıl gidilir, tarihçesi, fotoğrafları ve videosu ile bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Delikkemer, Patara
Delikkemer, Patara

Likya Yolu Yürüyüşü ve Kaş’ta gezilecek yerler yazılarımı da mutlaka okuyun!

Tarihi Patara Su Kemeri Hakkında Genel Bilgi

Delikkemer, Patara
Tarihi Su Yolu Delikkemer, Patara

Patara Su Kemeri veya Delikkemer olarak anılan tarihi su yolu; Roma Imparatorluğu döneminde M.S. 48-55 yılları arasında inşa edilmiş. Su yolu, bugün adı İslamlar Köyü olan ve geçmişte değirmenleri ile ünlü olan yerden, Likya Birliği’nin başkenti olan Patara Antik Kenti’nin su ihtiyacını karşılamak için inşaa edilmiş.

Patara Su Kemeri
Patara Su Kemeri
Patara Su Kemeri
Patara Su Kemeri

Patara Antik Kenti’ne su taşıyan yolun yapıldığı dönemde yaklaşık uzunluğu 22.5 kilometre imiş. Ancak bugün geriye sadece 200 metrelik bir bölümü kalmış. 22.5 kilometrelik su yolu, omurilik gibi birbirine geçebilen dev kaya bloklarının birleştirilmesi ile ortaya çıkarılmış. Su yolunun bir bölümünde yer alan ve günümüze ulaşmayı başaran Delikkemer ise suyun aktarılmasında kullanılan “ters sifon” yöntemi nedeniyle mühendislik harikası sayılıyor.

Patara Su Kemeri
Patara Su Kemeri

Delikkemer su yolu, İncebel Tepesi’nden gelen suyun hafif bir bükülme ile kemer üzerindeki taşların içinden Palamuttepe yamaçlarına aktarılması için kullanılmış. Kemeri oluşturan kübik ve ortası delik taşların birbine sıkıca geçip tutunması için dişi ve erkek olarak tasarlanmışlar. Dişili erkekli yapı sayesinde tahrip olan taşlar kolayca çıkarılabiliyor veya boruların içinden geçen suyun havalanması sağlayabiliyormuş. Kemerden su sızmasını engellemek için ise aralarındaki boşluklar harç ile kapatılmış.

Delikkemer manzarası
Delikkemer manzarası

Kemer üzerinden kuzeyde Yeşilköy’ün uçsuz bucaklar seralarla kaplı ovası, güneyde ise Fırnaz İskelesi’nin de bulunduğu muhteşem bir Akdeniz manzarası göreceksiniz. Şanslıysanız etrafta otlayan kuzular, sürüsünü gezdiren bir çoban ve köpekleri ile de karşılaşabilirsiniz.

Patara Su Kemeri – Delikkemer Nerede?

Patara Delikkemer Nerede?
Patara Delikkemer Nerede?

Delikkemer, Kalkan ile Yeşilköy arasında, tarihi Likya Yolu üzerinde, Fırnaz İskelesi’ne gelmeden bir noktada aracınızı bırakıp yürüyerek ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Aracı bıraktıktan sonra yürüyüş patikası uzun ve zorlu değil, sağlıklı biri kolayca yürüyebilir. Google Haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

  • Deliklikemer – Yeşilköy arası 2-3 kilometre,
  • Delikkemer – Kalkan arası 8 kilometre,
  • Delikkemer – Patara Antik Kenti arası 10 kilometre,
  • Delikkemer – İslamlar Köyü arası 11 kilometre,
  • Delikkemer – Kaş merkez arası 34 kilometre,

Delikkemer’e Nasıl Gidilir?

Delikkemer'e Nasıl Gidilir? - Aracınızı Bırakacağınız Ağaç
Delikkemer’e Nasıl Gidilir? – Aracınızı Bırakacağınız Ağaç

Delikkemer’e nasıl gidilir?” sorusunun birkaç cevabı var:

  1. Delikkemer’e gitmenin en kolay yolu kendi aracınız ile araç bırakabileceğiniz son noktaya kadar gidip oradan kısa bir patika yürüyüşü ile kemere ulaşmak.
  2. Yeşilköy’e şehirlerarası herhangi bir otobüs firması ile ulaşıp oradan 2-3 kilometrelik bir yürüyüş ile de kolayca ulaşabilirsiniz.
  3. Ayrıca kemer Likya Yolu rotası üzerinde, Akbel – Patara rotası kemerin olduğu noktadan geçiyor. Likya Yolu’nu yürüyecekseniz rotanıza Delikkemer’i de ekleyebilirsiniz.
Delikkemer'e gitmek için aracı bıraktıktan sonra yürünen patika
Delikkemer’e gitmek için aracı bıraktıktan sonra yürünen patika

Delikkemer Fotoğrafları

Bu yazıda kullandığım Patara Su Kemeri fotoğraflarını aşağıda topluca görebilirsiniz:

Tarihi Su Yolu Delikkemer Videosu

Tarihi Su Yolu Delikkemer vlogumu aşağıda izleyebilirsiniz. Videomu beğenmeyi, bildirimleri açmayı ve kanalıma abone olmayı unutmayın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak, daha fazla fotoğraf ve video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın