Türkiye’nin deniz ve yaz turizmi adına benzersiz şehirlerinin başında gelen Antalya, mutlaka görülmesi gereken ve farklı tatil deneyimleri vadeden çeşitli ilçelere ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin deniz ve yaz turizmi adına benzersiz şehirlerinin başında gelen Antalya, mutlaka görülmesi gereken ve farklı tatil deneyimleri vadeden çeşitli ilçelere ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleri, turizm olanakları, konaklama imkanını sağlayan farklı konseptlerdeki otelleri ve plajlarıyla mutlaka görülmesi gereken ilçeler özellikle yaz aylarında adeta akınına uğruyor.

Antalya’nın Popüler Tatil Bölgeleri

Türkiye’nin tatil destinasyonu denildiğinde akla gelen ilk şehirlerinden biri Antalya. Bu denli Antalya’nın popüler hale gelmesi ve yalnızca yerli değil, yabancı turistler tarafından da adeta akına uğramasının en önemli sebebi sahip olduğu tatil beldeleri.

Değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılayabilecek çok sayıda tatil beldesine kendi içerisinde yer veren Antalya, yaz aylarında adeta dolup taşıyor. Sizler de keyifli bir seyahat için Antalya’nın popüler tatil beldelerini ziyaret edebilirsiniz.

1. Manavgat

Manavgat Antalya’nın en büyük ilçelerinden birisi. Doğal güzellikleri ve Manavgat otelleri, ilçenin özellikle yaz boyunca adeta dolup taşmasını sağlar. Büyük bir ilçe olduğu için gezilmesi gereken pek çok yer bulunur. Bunların başında ise Manavgat Şelalesi ve Köprülü Kanyon geliyor. 

Rafting gibi ekstrem sporlar yapabileceğiniz ya da denizin tadını çıkarabileceğiniz yerlere de ev sahipliği yapan Manavgat Evrenseki Plajı, Side Halk Plajı, Çolaklı Halk Plajı ve Sorgun Halk Plajı gibi pek çok plajı da bünyesinde bulunduruyor. 

2. Kalkan

Kalkan, Akdeniz’in sakin sularının kıyısında, büyüleyici bir tatil beldesi. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranları, her bütçeye hitap eden otelleri, sahili boyunca uzanan yat limanı ve gizli koyları ile Kalkan, Antalya seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken bir beldedir. 

Kalkan’da mutlaka görülmesi gereken yerler:

• Bölgenin en önemli plajlarından biri olan, altın sarısı kurumlarıyla ünlenen ve 18 kilometrelik Patara Plajı

• Akdeniz’in sıcak kıyılarına uzanan tarih ve doğa harikası olanak değerlendirilen Patara Antik Kenti

• Masmavi denizde keyifli vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Kaputaş Plajı

• Doğal güzellikler ve tarihi kanıtlar arasında keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz Fırnaz Koyu

• Kalkan’ın en farklı noktalarından biri olarak öne çıkan mavi mağara

• 18 kilometrelik uzunluğa sahip ve 200 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent Kanyonu

3. Kaş

Kaş otelleri ile keyifli bir konaklama deneyimi yaşayacağınız bu belde Antalya’nın en popüler tatil beldeleri arasındadır. Kaş’ın dünyanın her yerinde büyük bir popülerliğe sahip olmasını sağlayan en önemli özelliği, ev sahipliği yaptığı Kaputaş Plajı.

Oldukça popüler olmasına rağmen Antalya’da bulunan diğer beldeler ile karşılaştırıldığında daha sakin olduğu görülür. Sezonda yaşanan yoğunluğa rağmen huzurlu atmosferini korumayı başaran Kaş, hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görür. 

Kaş’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında Xanthos Antik Kenti, Myra Antik Kenti ve Kekova gibi yerler bulunur. Kaputaş Plajı, Akçagerme Plajı ve Patara Plajı da Kaş’ın benzersiz plajları arasındadır.

4. Alanya

Antalya’nın en popüler tatil beldelerinin başında gelen Alanya; upuzun sahili, tatil köyleri, eğlence mekanları ve lüks otelleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir lokasyon. Tarihi ve doğal yerleri keşfetmeyi sevenlerin de ziyaret etmesini önerdiğimiz Alanya, sezon boyunca turistlerin adeta akınına uğrar. 

Alanya seyahatiniz esnasında Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Laertes Antik Kenti ve Syedra Antik Kenti gibi tarihi yerleri de görmelisiniz. Bununla birlikte Damlataş Plajı, Emirgan Ulaş Plajı, Keykubat Plajı ve İncekum Plajı gibi plajlarda denize girebilir, keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

5. Side

Tarihi yerleri, mavi bayrak ödüllü plajları ve lüks otelleri ile Side, Antalya’da en sevilen tatil beldelerinin başında geliyor. Şehrin en çok rağbet gören turistik noktası Apollon Tapınağına da ev sahipliği yapması, sezon boyunca en kalabalık belgelerden biri olmasını sağlıyor. 

Side’de görülmesi gereken yerlerin arasında Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Side Müzesi gibi tarihi yerler bulunuyor. Derin ve taşlı bir denize sahip olduğu için dikkatli yüzmenizi önerdiğimiz Side’de denize girebileceğiniz yerlerden arasında, Kızılağaç, Side Halk Plajı ve Sorgun Halk Plajı bulunuyor. 

Bununla birlikte Side’de yer alan pek çok otel de bulunuyor. Değişen konseptlerle hizmet verdiği için hem bütçe olarak isteklerinizi karşılayan hem de tatil anlayışınıza tam olarak uyum sağlayan pek çok otel, Side’nin farklı yerlerinde konumlanıyor. Sezon boyunca çok kalabalık olduğu için yer bulamama ihtimalini ortadan kaldırmak ve daha ekonomik fiyatlarla ödeme yapmak için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

5. Belek

Belek Antalya’nın en popüler tatil bölgelerinden birisi Yeşil doğası ve tarihiyle yalnızca deniz tatili için değil, aynı zamanda kültür tatillerinin vazgeçilmez rotalarından biri olan Belek, özellikle yabancı turistler tarafından yaz aylarında çok yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor.

Türkiye’nin en önemli destinasyonları arasında yer alan Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu Belek’te yer alıyor. Bununla birlikte Dinler Bahçesi ya da Hoşgörü Bahçesi ismiyle anılan da oldukça önemli olan tarihi bir yapı da Belek içerisinde bulunuyor. Antalya’nın eğlence merkezi olan The Land of Legends ise Belek’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Belek’te denize girmek için tercih edebileceğiniz plajların arasında Kadriye Halk Plajı, Boğaz Kent Halk Plajı ve Belek Halk Plajı bulunuyor. Bununla birlikte Belek’te hizmet veren otellerin büyük bir çoğunluğu denize sıfır konumda yer aldığı için otelin sizlere sunduğu plajdan da yararlanabilirsiniz.

6. Kekova

Kekova Adası Kaş ile Demre arasında bulunuyor. Türkiye’nin en özel adalarından biri olan ve kıyıdan yalnızca birkaç mil uzaklıkta yer alan ada, Teke Yarımadası’nın hemen önünde, kıyıya paralel olarak uzanıyor. 

Akdeniz’deki en büyük ada olan Kekova su altındaki tarihi kalıntıları ve adayı çevreleyen turkuaz denizi ile benzersiz bir tatil deneyimi sunuyor. Eşsiz konumu ve bakir doğası ile Antalya seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken Kekova, yaz boyunca oldukça büyük bir popülerliğe sahiptir. 

Kekova’nın altında kalan batık kenti daha yakından tanımak için tekne turlarına katılabilirsiniz. Çoğunlukla sabahın erken saatlerinde hareket eden tekne turlarıyla Akvaryum, Çamlık Koyu, Kaleköy, Hamidiye Koyu, Üçağız, Gökkaya Koyu, Tersane Koyu, Korsan Mağarası gibi yerleri de görebilir ve buralarda yüzme şansı yakalayabilirsiniz.

Antalya Yaz Tatiline Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi etkilerinin en yoğun olarak görüldüğü şehir olan Antalya’nın yaz mevsiminde nüfusu ikiye katlanıyor. Antalya seyahati gerçekleştirmeyi düşünen pek çok kişinin tercihi genellikle yaz mevsimidir. Mayıs ayında başlayan sezon ekim ayına kadar devam ediyor. Bu aylar boyunca yaz tatili planlayabilir, benzersiz ilçelerde yapacağınız keyifli gezilerle kışın yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Antalya’da Yeme İçme

Antalya yaz tatili konusunda sunduğu benzersiz deneyimin yanı sıra gastronomik açıdan da ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. Farklı şehirlerden etkilenen bir mutfak kültürüne sahip olan Antalya’nın mutfağın da bugüne dek şehre egemenlik yapmış milletlerden izlere rastlamak mümkündür. 

Antalya’da denemeniz gereken lezzetler:

• Frigya biber dolması

• Hülüklü çorba

• Bergama reçeli

• Enginarlı girit kebabı

• Antalya piyazı

• Hibeş

• Sedik aşı

• Finike usulü muz tatlısı

• Cive

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın