Ülkemiz doğal ve kültürel olarak pek çok zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Batısından güneyine doğusundan kuzeyine görülecek gezilecek pek çok yer var. Karadeniz bölgesi de bu zenginliklerden bir tanesi. Seyahatlerimi yurtdışına olduğu kadar yurtiçine de yapmaya, Türkiye’nin farklı şehirlerini görmeye özellikle zaman ayırmaya çalışıyorum. Bu gezilerime, her yıl Karadeniz’de biryerleri de dahil etmeye çalışıyorum çünkü Karadeniz’in doğal güzelliklerine bayılıyorum. Doğa ile bambaşka bir ilişkim var ve Karadeniz’in muhteşem doğası her seferinde beni kendisine aşık ediyor. Bu yıl Karadeniz’de görme fırsatı bulduğum şehir ise Ordu oldu.  Valiliğin davetlisi olarak 22-23 Ekim tarihlerinde 15 gezgin arkadaşımla birlikte Ordu’da idik. 

Ordu'ya Gitmek için 10 Neden
Ordu’ya Gitmek için 10 Neden

Daha önce sadece içinden geçip gitmiş, Ordu’da vakit geçirme fırsatı bulamamıştım. Bu hafta sonu benim için çok güzel bir fırsat oldu. 

Ordu’ya Gitmek için 10 Çok Geçerli Neden

Peki, neden Ordu’ya gitmeliyiz, kendi gözlemlerimi sizinle paylaşayım. 

 1. Artık ulaşım çok kolay, geçen yıl açılan ve merkeze sadece 15km mesafede olan Orgi havaalanının açılmasıyla birlikte İstanbul’dan Thy, Pegasus, Atlasjet’in sürekli uçuşları var
 2. Anadolu’daki şehirlerin çoğuna göre kalacak yer konusunda pek çok seçeneğe sahip, zincir oteller ya da eski Ordu evlerinden butik otellere dönüştürülmüş farklı seçenekleri bulabilirsiniz. 
 3. Karadeniz mutfağının öne çıkan lezzetleri pideler (yerel halk yağlı da diyor), karalahana sarması ve çorbası, turşu kavurması, balık sütlaç gibi birbirinden lezzetli yemekler sizi bekliyor olacak. Laz böreği ve muhlama buralarda yok yanlış bilinmesin. 
 4. Türkiye içinde seyahat ederken ne yazık ki artık güvenlik de kriterlerimizden biri oldu. Ordu güvenli bir şehir, gece geç saatte sokaklarında rahatlıkla dolaşabilirsiniz.
 5. Karadeniz’in doğal güzellikleri demiştik, Ordu da bu güzelliklerden tabii ki nasibini ziyadesiyle almış. Arkasını dayadığı dağların denizle buluşması, yaylaları, tepeleri, şelaleleriyle tam bir görsel şölen. Eğer biraz olsun doğa sporları ile ilgileniyorsanız bu coğrafyayı tanımak için zaman yaratmalısınız. 
 6. Yamaç paraşütünü daha önce hiç denediniz mi? Deneyin denemeyin farketmez Boztepe’den Karadeniz’e doğru bir uçuş yapabilirsiniz. 
 7. Ordu şelaleleri ile ünlü bir şehir. Ben diyeyim 10 siz deyin 20, birbirinden farklı yüksekliklerden akan pek çok şelaleyi yakınından gidip görebilirsiniz. Yazın belki altında yüzme şansınız bile olur. 
 8. Dünyanın en uzun mendereslerinden biri Perşembe yaylasında bulunuyor. 38 km boyunca devam eden bu müthiş doğa olayına kesinlikle şahit olmak istersiniz. 
 9. Her ne kadar fındık Giresun’da çay Rize’de ünlüyse de Ordu’da hem fındığın hem çayın iyisini üretici fiyatları ile bulmanız mümkün. E size afiyet olsun 😉 
 10. Ordu insanı güler yüzlü ve misafirperver. Başınız sıkışırsa birinin kapısını çalın size yardımcı olacaktır. Ayrıca zaten siz sormasanız da sizinle sohbet etmek için onlar yanınıza gelirler. 

Doğası güzel, yemekleri güzel, insanı güzel, ulaşım da kolay. Daha ne bekliyorsunuz, haydiii oksijenin şehri Ordu’ya! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

12 Yorumlar

 1. Çok güzel anlatmış sevil mert teşekkür ederiz. Sizin gibi gezginlerin sayesinde bilgi sahibi oluyoruz bölgeler köyler kasaba lar hakkinda elinize sağlık teşekkür ederim

Yorumunuzu Yazın