MoskovaRusya‘da gittiğim ilk şehirdi. Moskova’dan aklımda kalanları Moskova gezi notları olarak paylaşayım istedim.

Moskova Gezi Notları
Moskova Gezi Notları

Beyaz Geceler

Beyaz geceler zamanına yakın olması için 19 Mayıs’ta gitmiştim Moskova’ya. Gerçekten de gece bir türlü gelmek biliyor, bütün gece alacalı bir gökyüzü ile sabahı ediyorsunuz. Zaman ve bütçe ayarlayabiliyorsanız Haziran ve Temmuz ayları beyaz geceler için ideal.

Dünyanın En Pahalı Şehirlerinden Biri

Moskova dünyanın en pahalı şehirlerinden biri, o yüzden fikren kendinizi buna hazırlayarak gitmenizi öneriyorum. Ulaşım, yemek ve özellikle otel fiyatları alışık olduğumuz rakamların üzerinde. Ama itiraf etmeliyim, İsviçre bana daha pahalı gelmişti. Bana en pahalı gelen oteller olmuştu, pansiyon, hostel gibi yerler bile Avrupa ortalamasının üstünde. Yemek-içme ise daha makul seviyelerde.

Güzel Kadınlar?

Rusya’ya giderken bir diğer önyargım ise, sokaklarda acayip güzel kadınlarla dolu olacağını sanmamdı. Tamam biraz abartmış olabilirim ama bekletim buna benzer birşeydi. Halbuki hiç de öyle olmadı. İri yarı kilolu erkeksi Rus kadınları beni hayal kırıklığına uğrattı. Güzel kadın görmek istiyorsanız Ukrayna ya da Slav ülkelerini önereceğim 🙂

Komünizm Etkileri

Moskova’ya gittiğimde beni etkileyen ve hoşuma giden ilk şey komünizm zamanından kalmış, ihtişamlı yüksek tavanlı, kalın duvarlı, ihtişamlı binalar, geniş caddeler oldu. Düzenli şehirler oldum olası hoşuma gitmiştir. Moskova da son derece düzenli, gezmesi kolay, keşfetmesi keyifli…

Meşhur Moskova Metrosu

Tabii ki çok ciddi bir trafik sorunu var, bu nedenle mutlaka metro kullanmalısınız. Moskova metrosu zaten kullanmaktan çok keyif alacağınız bir toplu taşıma aracı olacak. O yüzden keyfini çıkarın.

İngilizce Kullanılmaması

Rusya’ya gideceğimi söylediğimde herkes kimsenin İngilizce konuşmadığını, tabelaların hepsi Kiril alfabesi olduğu için hiçbirşey anlaşılmadığını söylemişti. Evet İngilizce yaygın değil ama ihtiyaç duyduğum herkesle Tarzanca anlaşabildim. Kiril alfabesinin de mantığını çözünce okuması çok da zor gelmedi. İngilizce konuşulmaması hiç dert edilecek bir mesele değil.

Emperyalizm orayı da ele geçirmeye başlamış çoktan. Mc Donaldslar, Starbuckslar her köşe başında.

Moskova’da Yeme-İçme

Yemek konusunda hiç sıkıntı çekmedim. Ama bu sizi yanıltmasın, ben hiçbiryerde sıkıntı çekmiyorum 🙂 Timsah da diyorum domuz da… Yine de kırmızı et yemekleri, Gürcü ve Macar mutfağı etkileri bize uygun bir yemek kültürü yaratmış.

Eklenebilecek daha çok şey vardır mutlaka. Gezilecek yerler konusundaki yazımda aklıma geldikçe eklemeye devam ederim 🙂

Moskova gezilecek yerler yazım da ilginizi çekecektir.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

  1. Merhabalar…
    Çok uzun süredir Moskovada yaşamaktayım burda rehberlik tercümanlık ve havaalanı taksi transfer işleri ile meşgulüm Moskovaya gelmeyi düşünüyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz TEL: +7 903 268 25 41

  2. Moskova hep gitmek için planlar yaptığım fakat nedense bir türlü gidemediğim yerlerin başında geliyor. Okudukça kıskandığımı itiraf etmeliyim. Umarım en kısa zamanda Moskova’yı görebilirim.

Yorumunuzu Yazın